• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
pitankata00 - специалист
Здравейте, дадоха ми 2 фотоволтаични панела (без пари) по 320 Wp всеки. Има ли възможност директно да ги включа към домашната мрежа и да се ползват само за консумация без да връщам към разпределителната мрежа или ако връщам ще е безвъзмездно. Понеже от ЕВН казаха че ще трябва договор. Но аз няма да се занимавам с това. Като разбира се ще закупя инвертор и акумулатори.
По-точно възможно ли е системата да е постоянно включена към домашната ми мрежа и когато не достига енергия от генериращата мощност да си дърпа от мрежата ? Наясно съм че мощността е малка, но за през деня когато няма никой вкъщи и за САМАТА ИДЕЯ.
шоп - майстор
вт яну 12, 2021 9:55 ampitankata00 написа:
възможно ли е системата да е постоянно включена към домашната ми мрежа и когато не достига енергия от генериращата мощност да си дърпа от мрежата ?
Възможно е с инвертор синхронизиран с мрежата, но затова си трябва процедура с енергото.
hidrazin - майстор
вт яну 12, 2021 9:55 ampitankata00 написа:
Има ли възможност директно да ги включа към домашната мрежа и да се ползват само за консумация без да връщам към разпределителната мрежа или ако връщам ще е безвъзмездно.
Няма безвъзмездно връщане. Това което върнеш го плащаш все едно си го консумирал.
За да не връщаш - ЦЪК
За два панела - най-малкия инвертор от 1000 вата.
:partyman:
pitankata00 - специалист
Говорих с ЕВН. Няма да сменям електромера с двупосочен, няма да подписваме договори или някакви документи. За това се разбрах с тях. Но както и да е де. При поставяне на този "Мрежов инвертор с ограничител" пише, че не преработвам нищо. Това, значи ли че мога да свържа изхода му в някой контакт в къщата и той да пуска спрямо консумацията ? Ако може от къде да знам, че енергията не отива към разпределителната мрежа а не към хладилника ? Или той се вързва непосредствено след електромера на ЕВН и през него минава както енергията от PV така и идващата от мрежата ?
Гледах схемата в техническите изискванията но нещо не ми е съвсем ясно.

Изображение

Прикачен файл

1.PNG
1.PNG (61.83 KиБ) Видяна 2756 пъти
шоп - майстор
Опредеделено не искате да разберете, че щом инвертора е съгласуван с мрежата има процедура ( облекчена е, защото не продавате) за съгласуване.
Без значение от къде е сихронизиран и допълнен от мрежата инвертора...дали от таблото, от контакт, ако искате и от удължител:-)

Утре някой ще Ви натопи и енергото ще ви върне в първи клас.
pitankata00 - специалист
Добре. Това го остави на страна с тях ще се разбера. Ще се оправя с ЕРД-то. Интересува ме частта със свързването на инвертора. Ясно че като го купя вероятно ще ми обяснят ама искам предварително да си организирам нещата и да имам представа какво правя.

Може би нещо такова:

Прикачен файл:
2.PNG
Antonii - майстор
Китайците отдавна са го измислили това което искате.
Има инвертори към които се връзват акумулаторите, панелите и вход от захранващата мрежа и изход към консуматорите.
Нищо не синхронизират с никой поради факта, че консуматора се захранва от панелите и акумулаторите докато има енергия в тях, като свърши енергията автоматично минава на мрежово захранване.
Недостатъка е, че си трябва леко преработване на инсталацията от специалист, че нестава с включване в който и да е контакт.
По спомени подобен инвертор от 3kW струваше от порядъка на 200EUR.
шоп - майстор
вт яну 12, 2021 3:27 pmAntonii написа:

Недостатъка е, че...............
Недостатъка е, че има акумулатори.
Цялата икономия отива на кино
pitankata00 - специалист
вт яну 12, 2021 3:39 pmшоп написа:
вт яну 12, 2021 3:27 pmAntonii написа:

Недостатъка е, че...............
Недостатъка е, че има акумулатори.
Цялата икономия отива на кино

Защо ? Така няма ли да имам съхранена енергия и за примерно час два от тъмната част на денонощието ?
шоп - майстор
Няма фотоволтаична система, която да се изплати ако е с акумулатори.
Акумулаторите са за островен режим...вили, пчелини т.е. където няма външно захранване.

Купи едни акумулатори, след 2-3-4 год пак ще купиш нови и т.н.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на PV панел към дoмашната мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: