Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
chapara - майстор
пет авг 06, 2021 9:13 pmshodan написа:
Има ли тук хора, които разбират от варова шпакловка и мазилка?
Не, щом не дават твоя отговор.
Успех.
shodan - специалист
е има ли тогава начин да се направи такава и да стане що годе гладко без да се напуква?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб авг 07, 2021 11:55 pmshodan написа:
е има ли тогава начин да се направи такава и да стане що годе гладко без да се напуква?
OooK... Кажи си какво искаш да стане, защо предпочиташ варова пред гипсова и, все пак, пиши къде е обекта, та някой да дойде и да ти я направи...
О "препоръчване" на марки, на база никаква информация за нуждата, ми няма смисъл
shodan - специалист
Поради причините описани по-горе от колегата. Обекта е около полите на стара планина в софийската й част.
Ако може и аз да се присъединя към темата с няколко въпроса:

1. Струва ли си наистина да се работи с варова шпакловка, вместо с гипсова, ако това, което се предлага на пазара (напр. шпакловка Baumit KlimaFino или RÖFIX CALCECLIMA FINISH DECOR) няма качествата, с които се рекламира (стената диша, не се задържа влага, не се развиват вредни микроорганизми и т.н.)?

2. Може ли варова шпакловка да се полага върху гипсова или преди това гипсовата трябва да се свали? (Става дума за панелен апартамент) И изобщо върху какви основи може да се полага варова шпакловка?

Благодаря предварително за отделеното време!
brick - специалист
1. Дали си струва е субективно решение. На първо място е обективната преценка дали изобщо е уместно да се използва. Т. е. дали основата отдолу ще позволи на варовата шпакловка да прояви изброените от вас качества. А споменатите от вас продукти си имат декларации за съответствие, където са изброени единствените гарантирани от производителя показатели. От тях трябва да се ръководите вместо от локумите в реклами, форуми и фейсбуци.

2. Смисълът от "дишаща" шпакловка върху панел?
Благодаря за отговора!
вт ное 23, 2021 10:42 ambrick написа:
...дали основата отдолу ще позволи на варовата шпакловка да прояви изброените от вас качества...
Не помня вече в коя техническа карта го прочетох и за кой продукт точно ставаше дума, но помня, че пишеше, че за да има тези „дишащи“ качества, дебелината на слоя на варовата мазилка/шпакловка трябва да е минимум 1.5мм. Дали имате някакви впечатления (от опит) вярно ли е това на практика или не?

Относно образуването на вредни микроорганизми, предполагам, че при всички случаи варта в продукта ще действа, без значение върху каква основа е положена шпакловката/мазилката и при какви други условия.
brick - специалист
Накъде ще "диша" тази шпакловка, като бетонния панел под нея е абсолютно недишащ? Антисептичните свойства пък се проявяват само докато варта е още вар (калциев хидроксид) - в момента на нанасянето и някой и друг ден съхнене, после се е превърнала в калциев карбонат, сиреч варовик, който е химически неактивен.

Но ако толкоз ви е легнало на сърцето, шпакловайте си с вар, щом желаете. Само не очаквайте чудеса.
вт ное 23, 2021 4:16 pmbrick написа:

Но ако толкоз ви е легнало на сърцето...
Не знам дали ми е легнало на сърцето. Дано да не е, защото ако е, едва ли ще взема добро решение.
Просто не ми се иска помещенията, в които живея да са, както пишеше малко по-нагоре, „найлонова торбичка с ПВЦ дограма“.

Намерих информацията за дебелината на слоя. Не е 1.5мм, а 1.5см. И още пише - колкото по-дебело, толкова по-добре.

Нов въпрос ми идва на ум:
3. Какво означава или какво имат предвид, като пишат „дишаща стена“ - която обменя въздуха от двете страни на стената или такава, която е паропропусклива?
brick - специалист
вт ное 23, 2021 4:33 pmxristina написа:
3. Какво означава или какво имат предвид, като пишат „дишаща стена“ - която обменя въздуха от двете страни на стената или такава, която е паропропусклива?
Паропропусклива. Ако чак въздух се обменя през стените, това е колиба.
вт ное 23, 2021 4:33 pmxristina написа:
Просто не ми се иска помещенията, в които живея да са, както пишеше малко по-нагоре, „найлонова торбичка с ПВЦ дограма“.

Намерих информацията за дебелината на слоя. Не е 1.5мм, а 1.5см. И още пише - колкото по-дебело, толкова по-добре.
1,5 см не е шпакловка вече, а мазилка. Може да са имали предвид способността й да поглъща някакво количество влага, което после отдава обратно - т.е. влагоакумулиращи свойства. Но ако основата отдолу е недишаща, пак ще си живеете в "найлонова торбичка", но измазана отвътре с вар :?

Колегата много експресивно го е казал и ви е наплашил. Гипсът също е "дишащ" материал. Моето мнение е, че в панелка гипс или вар няма значение от тази гледна точка - и двете са много по-паропропускливи от бетона.

Тема "Шпакловка на варова основа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: