• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
ponyasd - помощник
Има подобни теми във форума, дори и съседната е горе долу от същата материя, но си пускан своя тема с конкретен въпрос. Моля първо да не ме опонират хора че септична мя не било законно и т.н. Не е законно и да пием вода от 70 годишни етернитови канцерогенни тръби ама пием. И то когато има щото често гърмят и няма никаква . А за канализация не смеем и да мечтаем Пари за скъпи инсталации нямаме, живеем в беден регион, където къщите ни са по евтини от най евтината пречиствателна станция. Така че по въпроса толкова. Сега конкретно. Някой правил ли си е септична преливна яма от гуми за камион.От трактор вече не се намират, но от камиони колкото искаш. 110 см. им е диаметъра. Външния. 40 сантима височина. Мисля да си напртавя две кладенчета всяко едно с по 4 гуми, помеждутях тротоарни плочки, двете свързани помежду с тръба за да се оттича водата от първото. Това ми е единия вариант. Втория вариант ми е да си иззидам с бетонови блокчета трапецовидна яма , с преграда на средата и тръба. Ако някой има личен опит който да сподели да заповяда. Личното ми мнение е че с тракторни гуми е най яко, но ги няма. Имаме такава шахта и не е мръднала вече десетилетия. Имаме и шахта с блокчета, но едната стена поддаде и се свлече надолу с времето , въпреки че беше зидана по правилата. С гуми от ТИР не съм правил и няма идея , но си мисля че все едни 15 години ще изкара. Вилата има и външна тоалетна и баня към друга шахта, така че в случая ще се ползва от тричленно семейство и то спорадично.Има готочи пръстени но не са направени като хората, с по 4 отвора, и не ми се иска с тях, те са по коро като за кладенец а не като за септична яма. За парите - с гуми е най евтино. С блокчета е около 500-600 лева с плочата отгоре, с пръстени е 800 за две кладенчета с тръба между тях. Това само материали.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Описваш попивна яма. Няма да има какво да прелива. И нужда няма да има :-) Става и с автомобилни гуми...
brick - специалист
пон авг 09, 2021 9:54 amn_a написа:
Описваш попивна яма. Няма да има какво да прелива. И нужда няма да има :-) Става и с автомобилни гуми...
Анджък де, то е другото име за "септична".
А водоплътната е "изгребна".

Характерното в случая е готовността на биологичната и електорална единица да з@сере преди всичко собствения си двор.
Димитър....... - специалист
Имам подобна яма,само че комбинирана отдолу гуми от камион (забравил съм колко),а догоре суха зидария от камък нареден,за 15 години съм я отворил два пъти и то от любопитство-няма проблеми.Като съвет към питащия-копайте максимално дълбоко и после внимавайте ако свързвате-и как ги свързвате към нея бани и т.н.щото връща миризма и става кофти.....Успех!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон авг 09, 2021 10:09 ambrick написа:
пон авг 09, 2021 9:54 amn_a написа:
Описваш попивна яма. Няма да има какво да прелива. И нужда няма да има :-) Става и с автомобилни гуми...
Анджък де, то е другото име за "септична".
А водоплътната е "изгребна".

Характерното в случая е готовността на биологичната и електорална единица да з@сере преди всичко собствения си двор.
Садиш дърво до ямата и ограничаваш разпространението. То, какво мислиш, е замърсяването от домашен канал?? Тежки метали? Количества химия? Разпространими убийстени бактерии? Хората сме или прекалено нехайни или прекалено наплашени... Има си разумна, поносима среда.
Дълбок изкоп, гумите, капак/плоча с две тръби, почвен насип....
nikolov333 - майстор
У моя новия имот като копне багера където и да е в парцела две седмици мирише на кенеф от изкопа, понеже съм в дере. Та попивните ями са забранени вече. :toimonster: :butthead:
ponyasd - помощник
пон авг 09, 2021 1:02 pmnikolov333 написа:
У моя новия имот като копне багера където и да е в парцела две седмици мирише на кенеф от изкопа, понеже съм в дере. Та попивните ями са забранени вече. :toimonster: :butthead:
Забранени но нека изградят канализация тогава. А те дори питейна вода като хората не са ни осигурили и се тровим от канцерогенния етернит на няколко десетки години. Алтернативата пречиствателна станция в 7/8 от селата е неприложима. Самата станция е по скъпа от къщите, а и хората ги нямат парите.Значи трябва или да се изселят в градовете или да теглят бабичките заеми от МВФ или Световната банка за кенефи от по неколко хиляди лева които се не знае дали ще изплатят с 300 левовите си пенсии.
infomar
Виждал съм подобна септична яма.
Дупката е с диаметър този на гумите, но малко намален - максимално големите гуми и с дълбочина 5-6 метра до дъното.
В горната страна подредени една върху друга 3 гуми, вътре когато са ги слагали, са ги запълвали с бетон. От горе плоча или каквото решите. От двете страни (под гумите) са сложени по края два бетонни кола хоризонтално, за допълнително усилване основата на която лягат гумите.
Ползвана е над 10 години без проблем.
https://bgdepe.ru/remont/38132-kak-da-n ... umite.html
https://bg.uchebniksantehnika.ru/vnshna ... rchno.html
http://quosub.tutkrabov.net/articles/se ... zh-ot.html
kr1100 - майстор
пон авг 09, 2021 1:43 pmponyasd написа:
пон авг 09, 2021 1:02 pmnikolov333 написа:
У моя новия имот като копне багера където и да е в парцела две седмици мирише на кенеф от изкопа, понеже съм в дере. Та попивните ями са забранени вече. :toimonster: :butthead:
Забранени но нека изградят канализация тогава. А те дори питейна вода като хората не са ни осигурили и се тровим от канцерогенния етернит на няколко десетки години. Алтернативата пречиствателна станция в 7/8 от селата е неприложима. Самата станция е по скъпа от къщите, а и хората ги нямат парите.
Препоръчително е и даже задължително в непосредствена близост до септичната яма да имаш сондаж и кладенец и да пиеш водата от там. Таккава вода "предпазва" от болести

@ "Забранени но нека изградят канализация тогава." Недей чака. Съберете се повече хора / пр/50-60 собственици на имот/, направете си кооперация и си изфрадете и водпровод и мръсбн канал. Ама първо има изготвяне на проект, съгласуване и т/н. За 2-3 г ще сте готови. И е по-евтино от 1 пречиствателна станция.
Ама селянин да даде пари :-D
infomar
пон авг 09, 2021 6:58 pmkr1100 написа:
пон авг 09, 2021 1:43 pmponyasd написа:
пон авг 09, 2021 1:02 pmnikolov333 написа:
У моя новия имот като копне багера където и да е в парцела две седмици мирише на кенеф от изкопа, понеже съм в дере. Та попивните ями са забранени вече. :toimonster: :butthead:
Забранени но нека изградят канализация тогава. А те дори питейна вода като хората не са ни осигурили и се тровим от канцерогенния етернит на няколко десетки години. Алтернативата пречиствателна станция в 7/8 от селата е неприложима. Самата станция е по скъпа от къщите, а и хората ги нямат парите.
Препоръчително е и даже задължително в непосредствена близост до септичната яма да имаш сондаж и кладенец и да пиеш водата от там. Таккава вода "предпазва" от болести

@ "Забранени но нека изградят канализация тогава." Недей чака. Съберете се повече хора / пр/50-60 собственици на имот/, направете си кооперация и си изфрадете и водпровод и мръсбн канал. Ама първо има изготвяне на проект, съгласуване и т/н. За 2-3 г ще сте готови. И е по-евтино от 1 пречиствателна станция.
Ама селянин да даде пари :-D
След като го заплатите и го направите, го подарете на съответната служба на държавата за да ви събират данък за "канал".
  • 1
  • 2

Тема "Питане за септична яма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: