Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
venci.ivanov22 - специалист
Здравейте
Имам следния казус... Чес ми пускат ток за имот но последния стълб е на 300 метра и там ще ми е електромера до там има частни стълбове по тях трябва да сложа кабела до къщата...ще имам 2 климатика, бойлер, хидрофор, пералня, хладилник тва са по силните консуматори... Та въпроса е следния!?
-ако сложа кабел 2х16 както слагат чез ще имам ли проблеми? Да не се получи падане на напрежение поради тия 300 метра... :?
Или дайте съвет в тази насока?
Благодаря
:? :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет сеп 16, 2021 2:21 pmvenci.ivanov22 написа:
Здравейте
Имам следния казус... Чес ми пускат ток за имот но последния стълб е на 300 метра и там ще ми е електромера до там има частни стълбове по тях трябва да сложа кабела до къщата...ще имам 2 климатика, бойлер, хидрофор, пералня, хладилник тва са по силните консуматори... Та въпроса е следния!?
-ако сложа кабел 2х16 както слагат чез ще имам ли проблеми? Да не се получи падане на напрежение поради тия 300 метра... :?
Или дайте съвет в тази насока?
Благодаря
:? :?
Глава ІІ
Монтаж на електромерни табла за директно или индиректно измерване
ВАЖНО: ЕЛЕКТРОМЕРНИТЕ ТАБЛА СЕ МОНТИРАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НА ГРАНИЦА
НА ИМОТ, ОТ СТРАНАТА НА УЛИЧНАТА РЕГУЛАЦИЯ, НА СТЕНА, СТЪЛБ ИЛИ
ФУНДАМЕНТ, ПОСТАВЕНИ НА ОБЩЕСТВЕНО ДОСТЪПНИ МЕСТА!
При техническа невъзможност за монтаж на границата на имот, се допуска поставянето
им в обособено помещение вътре в сградата, което е с независим вход от към уличната
регулация. При поставяне на електромерното табло вътре в сградата е задължително да
бъде осигурен постоянен достъп на служителите на електроразпределителното
предприятие, чрез поставяне на заключващи системи на всички врати за помещението и
за таблата съгласно изискванията на дружеството (напр. ключа от е
brum - майстор
Пад на напрежението задължително ще има, пък дори и 100мм2 кабел да сложиш. Колко - зависи от товара. Отваряш https://www.jcalc.net/voltage-drop-calculator-as3008 и си смяташ.
venci.ivanov22 - специалист
чет сеп 16, 2021 2:25 pmn_a написа:
чет сеп 16, 2021 2:21 pmvenci.ivanov22 написа:
Здравейте
Имам следния казус... Чес ми пускат ток за имот но последния стълб е на 300 метра и там ще ми е електромера до там има частни стълбове по тях трябва да сложа кабела до къщата...ще имам 2 климатика, бойлер, хидрофор, пералня, хладилник тва са по силните консуматори... Та въпроса е следния!?
-ако сложа кабел 2х16 както слагат чез ще имам ли проблеми? Да не се получи падане на напрежение поради тия 300 метра... :?
Или дайте съвет в тази насока?
Благодаря
:? :?
Глава ІІ
Монтаж на електромерни табла за директно или индиректно измерване
ВАЖНО: ЕЛЕКТРОМЕРНИТЕ ТАБЛА СЕ МОНТИРАТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НА ГРАНИЦА
НА ИМОТ, ОТ СТРАНАТА НА УЛИЧНАТА РЕГУЛАЦИЯ, НА СТЕНА, СТЪЛБ ИЛИ
ФУНДАМЕНТ, ПОСТАВЕНИ НА ОБЩЕСТВЕНО ДОСТЪПНИ МЕСТА!
При техническа невъзможност за монтаж на границата на имот, се допуска поставянето
им в обособено помещение вътре в сградата, което е с независим вход от към уличната
регулация. При поставяне на електромерното табло вътре в сградата е задължително да
бъде осигурен постоянен достъп на служителите на електроразпределителното
предприятие, чрез поставяне на заключващи системи на всички врати за помещението и
за таблата съгласно изискванията на дружеството (напр. ключа от е
Последния стълб собственост на чез е на 300 метра и не искат....
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет сеп 16, 2021 6:23 pmvenci.ivanov22 написа:
Последния стълб собственост на чез е на 300 метра и не искат....
Е, то струва пари
venci.ivanov22 - специалист
чет сеп 16, 2021 6:27 pmn_a написа:
чет сеп 16, 2021 6:23 pmvenci.ivanov22 написа:
Последния стълб собственост на чез е на 300 метра и не искат....
Е, то струва пари
Slagat 2.16
No ako sloja takuv da ne naprava belq...
Ne moglo tabloto da go slojat na chasten stulb... Taka e v durjavata mani
kozl - майстор
чет сеп 16, 2021 3:07 pmbrum написа:
Пад на напрежението задължително ще има, пък дори и 100мм2 кабел да сложиш. Колко - зависи от товара. Отваряш https://www.jcalc.net/voltage-drop-calculator-as3008 и си смяташ.
В този калкулатор е посочен стандарт на кабела (AS/NZS 3008. за Австралия и Нова Зенландия), но за мен неизвестен. Па и с енгелизкия не съм на ти.
Това за Cu или Al кабел е :?

Ползвах таблицата за:
Choose what to calculate "Minimum cable size"
Voltage (V) "230 V", "1 Phase AC",
Load rating (A, hp, kW or kVA) "63" "А"
Distance -supply to load (m) "300"
Allowable voltage drop (%) "10"

Резултата:
Voltage drop:
Percentage: 7.85 %
Voltage: 18.06 V
Minimum cable size: 50 mm2

Cable rating:
Cable size: 50 mm2
Load current: 63 A
Cable rating: 146.0 A

Cable data:
Resistance: 0.471 Ω/km
Reactance: 0.08 Ω/km
Impedance: 0.478 Ω/km

Такова е числото в таблица "TABLE 34" от AS/NZS 3008, за Т 75 гр. и е за меден кабел.
Та вероятно калкулатора е за меден кабел. В самия стандарт има и минимални сечения на кабела, според, материял, Т, изолация и начин на полагане. Да ама тва за Австралия. Минималното сечение требе се отчете по у нас действаш стандарт или наредба и понеже се не занимавам точно ства и не моем дам линк :sad:
Последна промяна от kozl на пет сеп 17, 2021 7:53 am, променено общо 2 пъти.
krasi92 - майстор
Слагаш кабел 2х25 халумин щом си се съгласил ейлектромера да е на 300 метра.. Ако е селце или вилна зона не очаквай нормално напрежение. Това за кабел опънат на стълбове.
venci.ivanov22 - специалист
пет сеп 17, 2021 7:51 amkrasi92 написа:
Слагаш кабел 2х25 халумин щом си се съгласил ейлектромера да е на 300 метра.. Ако е селце или вилна зона не очаквай нормално напрежение. Това за кабел опънат на стълбове.
Да и аз мисля така
Но се бях спрял на 4х16
Но и 2х25 мисля че ще е добре...

Тема "Какъв захранващ кабел да сложа? Помощ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: