Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
tihogr - специалист
Здравейте, ще сменявам дограма на къща във видинско, обаче не намирам там фирма, която работи с немски профили (Кьомерлинг, Рехау, Алупласт) освен такива с профил трокал, но с обков Уинкхаус, който не искам. Моля, ако някои знае такава да помага, ако ще и да е във Враца, Монтана в краен случай. Там съм прозвънил доста хора, които се занимават с това и повечето работят с профил с Вива пласт или Хамър. Вече започнах да звъня и на вносители по София, но удрям на камък. Не случайно му казват на тоя край северозападнала България. В краен случай, ако не намеря фирма поне да си поръчам да ми доставят сам ще мога да си взема размерите, както и да си демонтирам старата и човек за монтажа имам, но предпочитам фирма да ги направи тези неща.

Ще напиша и малко повече за това, към което съм се ориентирал пък Вие ще ме поправите, ако съм в грешна посока.
Прозорците са 5 на брой (1 северен, 1 източен, 2 южни, 1 западен). Там е сравнително тихо и повече се гони топлоизолация по-малко шумоизолация.

Ето и моите изисквания:
1.немски профил 5 камерен и нагоре може би 76мм. вероятно бял цвят.
2.хубав (сигурно секюрити) обков/механизми Сигения, Мако.....понеже ще слагам тройни стъклопакети, които си тежат.
3.стъклопакетите тройни (с не по-малка дебелина от 40 или 44мм.?) Мислех да бъдат бяло/бяло/бяло по 4мм. за да влиза повече светлина, но не съм сигурен вече там летата са горещи, както и зимите са сравнително меки сравнено със София и за това се колебая с тези различни изложения кой ще е най-удачния вариант. Не знам дали има голям смисъл едното стъкло да бъде 6мм. то нали е заради шумоизолацията най-вече, но както казах там е сравнително тихо да не се окаже, че ще станат много тежки отваряемите крила и оскъпяването не знам какво ще е. Очаквам Вие да ме посъветвате.
4.Отваряемите крила ще бъдат някъде 65-70см. (не знам дали е добър размер) на почти всички с по едно отваряемо другата част фикс, а само северния ще бъде с две отваряеми крила.
5.отвън ще поизкъртя на всеки един отстрани и отгоре до тухла за да не ги свивам излишно, след което ще се взимат размерите, и след като се монтират ще налепя фибран 3см. Само отдолу не съм го измислил още.
6.малко се колебая от вътре дали да е с пвц перваз (ще ми спести обръщане отдолу) или да си лепна камък примерно врачански или нещо друго
7.комарниците не съм решил още какви да бъдат тези ролетните най-ми харесват ама ще го мисля.

Това е общо взето, ако някои може да съдейства, че искам да ги монтирам преди зимата.
iliya_i - майстор
Варненският доскоро дистрибутор на Koemmerling преди 2 години се отказа от тях - ЦЪК. А през 2018 г. си поръчвах от тях.
Чети и решавай дали това искаш. Има и други немски марки - например Schüco, Salamander.
За обкова Roto много добър.
tihogr - специалист
пон сеп 20, 2021 9:27 pmiliya_i написа:
Варненският доскоро дистрибутор на Koemmerling преди 2 години се отказа от тях - ЦЪК. А през 2018 г. си поръчвах от тях.
Чети и решавай дали това искаш. Има и други немски марки - например Schüco, Salamander.
За обкова Roto много добър.
Тези марки също ме устройват въпроса е, че до сега не съм намерил фирма във въпросният регион да работи с тях. Ако знаете някакъв начин да се сдобия с немска дограма на нормална цена моля споделете.
Днес видях, че има ЧЕХ пласт във Враца и че работят с Рехау, но нямам идея как е при тях утре ще звънна да видя ще стане ли нещо. Знам за тях, че са от много години на пазара и нищо повече. Държа да отбележа, че не се занимавам с дограми и нямам нищо общо с въпросната фирма.
hidrazin - майстор
пон сеп 20, 2021 6:56 pmtihogr написа:
Здравейте, ще сменявам дограма на къща във видинско, …
Нещо си се объркал.
Из форумите никой не чете след трртия ред.
Нещо като полуграмотните фейсаджии, но тук е по-добре.
Та по-краткото е силно препоръчително.
:partyman:
tihogr - специалист
пон сеп 20, 2021 11:42 pmhidrazin написа:
пон сеп 20, 2021 6:56 pmtihogr написа:
Здравейте, ще сменявам дограма на къща във видинско, …
Нещо си се объркал.
Из форумите никой не чете след трртия ред.
Нещо като полуграмотните фейсаджии, но тук е по-добре.
Та по-краткото е силно препоръчително.
:partyman:
ето я и кратката версия: Не намирам фирма за пвц дограма с немски профили в района на Видин (Рехау, Шуко, Саламандър, Алупласт и т.н...)
профил поне 76мм. 5 камерен като минимум и троен стъклопакет като не съм сигурен какви стъкла дебелини и със или без покритие на стъклата да избера (имам прозорци от всички изложения общо 5бр.)
krasi92 - майстор
Те и от София ще ти я докарат дограмата ако си я поръчаш. Звъни и питаи.
Hursa - майстор
Чех пласт може би са добър избор. Не съм ползвал услугите им, не знам как е ако им си клиент. Но пък са май единствените, които предлагат у нас четворен стъклопакет и профилите с които работят позволяват това тегло при големи размери на прозорците. А това, според мен, предполага че могат да предложат и по-нестандартни услуги.
Профилите на рехау за "пасивни къщи" са 86 мм, евентуално с топлоизолация в камерата за армировка (бях срещал, че позволяват поставяне на стъклопакет и 52 мм, но трябва да се провери).
При троен стъклопакет, поне аз бих предпочел поставянето на две "нискоемисионни" стъкла (не всеки предлага такива стъклопакети). При сравнително много малко оскъпяване дава значително по-голяма ефективност, общата светопропускливост също намалявя относително много малко. Само за западния (и то само, ако не може да се засенчи или няма да се поставят външни щори) евентуално, бих поставил стъклопакет "високоенергийно" ("четири сезона", "рефлексно")/бяло/"нискоемисионно" - светопропускливостта е чувствително по-малка, цената чувствително по-голяма, но пък ограничава значително постъпващата топлина при слънцегреене.
(Ако държите на взломоустойчивост, то вероятно трябва външното стъкло да е "триплекс", поне 4/4 мм и едното закалено.)
tihogr - специалист
В крайна сметка стигнах до две оферти: 1. видинска фирма немски профил Aluplast със стъклопакет 32мм. 4сезона/бяло/бяло и обков Мако (това е най-доброто предложение на което попаднах за града.
2. монтанска фирма представител на Salamander със стъклопакет 40мм. 4сезона/бяло/бяло и обков Roto.

Посъветвайте ме кой вариант да избера. Разликата в цените е минимална. Сигурно за момента ще се лиша от комарници и вътрешни первази в името на това да си монтирам качествена дограма.

Другото ми колебание е при ширина на прозореца 160см. колко да направя крилото (аз си мислех да е 70см. за да не тежи все пак е троен стъклопакет) обаче някои казват, че ако е на средата визуално стои по-добре (отдясно ще ми е отваряемо, а отляво фикс).
radius - майстор
Нещо не виждам задължителното Ка стъкло в конфигурациите?!
А и троен пакет 32мм - много тънко.
tihogr - специалист
пет окт 08, 2021 5:26 pmradius написа:
Нещо не виждам задължителното Ка стъкло в конфигурациите?!
А и троен пакет 32мм - много тънко.
и аз мисля, че е тънък 32мм. стъклопакет и за това клоня към втория вариант 40мм.
К-то наистина ли е задължително не може ли да се мине без него? Мен повече ме интересува лятото да не ми напича.

Тема "Съвети за смяна на дограма на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: