Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Mila Ivanova - помощник
ср ное 10, 2021 10:41 amMamaMy написа:
Гумичката не се поврежда, а се вдървява и не прилепва плътно на отвора. Ако намерите като вашата, сменяте само нея. Ако не намерите, целия механизъм за пълнене. Щом обаче тази гумичка се е втвърдила, значи и другата е за смяна (на изпразващия механизъм). Не си струва за икономията от 2-3 лв да разглобявате пак всичко. За това свалете всички механизми и бегом до някоя близка железария за гумички!
ПП Сега погледнах клиповете и се усетих. Вие имате проблем с механизма за пълнене, а се опитвате да разглобите този за изпразване. По- добре извикайте специалист. Явно това не е вашата стихия :toimonster: . Още повече, че има 100 модела казанчета, а вашето не знаем от кои е (една снимка говори повече от 1000 думи). Ако не сте осмислили правилно принципа на действие, трудно ще ви насочим към правилния начин за ремонт.
ПП2 И ако продължавате да настоявате сама да си ремонтирате, явно сте грозна. Иначе все ще се намери майстор. :-D :проба:
Ха ха... развеселихте ме. Всъщност съм всичко друго, но не и грозна, но това не е темата във форума. Опитвам да се справя сама, но в крайна сметка ще потърся специалист. Хубава вечер с хубава дама ви пожелавам :)
brum - майстор
Предполагам, че проблема не е в мембраната. Също така предполагам, че водата тече защото казанчето прелива. А причината за преливане е най-вероятно задържащ поплавък. Поне това съм виждал на 3 тоалетни до тук. И трите Видима, и трите с различни механизми.

Та за сме сигурни дали това е проблема, моля, сподели кога започва да тече. В момента в който започне да се пълни или около минута по-късно в момента в който трябва да спре да се пълни.
MamaMy - майстор
ср ное 10, 2021 9:15 pmMila Ivanova написа:
Ха ха... развеселихте ме. Всъщност съм всичко друго, но не и грозна, но това не е темата във форума. Опитвам да се справя сама, но в крайна сметка ще потърся специалист. Хубава вечер с хубава дама ви пожелавам :)
Благодаря! Дано попаднете на професионалист който да ви оцени :wink:
Ако все пак не стане работата, винаги може да пуснете една снимка във форума.
На казанчето имам предвид.
Все ще се намери някой градски да ви съжали :-D
Mila Ivanova - помощник
ср ное 10, 2021 10:40 pmbrum написа:
Предполагам, че проблема не е в мембраната. Също така предполагам, че водата тече защото казанчето прелива. А причината за преливане е най-вероятно задържащ поплавък. Поне това съм виждал на 3 тоалетни до тук. И трите Видима, и трите с различни механизми.

Та за сме сигурни дали това е проблема, моля, сподели кога започва да тече. В момента в който започне да се пълни или около минута по-късно в момента в който трябва да спре да се пълни.
В момента, в който се напълни и трябва да спре . Най- странното е че след като го отворя и се оправя за няколко цикъла, а после пак започва да тече.
iliya_i - майстор
чет ное 11, 2021 8:12 amMila Ivanova написа:
В момента, в който се напълни и трябва да спре . Най- странното е че след като го отворя и се оправя за няколко цикъла, а после пак започва да тече.
Пълнещ механизъм струва между 6 и 10 лева (или колкото 3-4 кубика вода).
Стрига го ремонтира. Сменяй го.
https://praktiker.bg/bg//Banya/Sanitarn ... /P13021704
Mila Ivanova - помощник
чет ное 11, 2021 8:25 amiliya_i написа:
чет ное 11, 2021 8:12 amMila Ivanova написа:
В момента, в който се напълни и трябва да спре . Най- странното е че след като го отворя и се оправя за няколко цикъла, а после пак започва да тече.
Пълнещ механизъм струва между 6 и 10 лева (или колкото 3-4 кубика вода).
Стрига го ремонтира. Сменяй го.
https://praktiker.bg/bg//Banya/Sanitarn ... /P13021704
Ок, благодаря. Питах се кой от двата механизма е проблемен. Сега разбрах. Благодаря отново.
brum - майстор
чет ное 11, 2021 8:12 amMila Ivanova написа:
В момента, в който се напълни и трябва да спре . Най- странното е че след като го отворя и се оправя за няколко цикъла, а после пак започва да тече.

Пробвай следното:
1) Махаш капака, изпразваш казанчето и пръскаш с меглио по водача на поплавъка (онова дето минава през центъра му).
2) След 30тина минути затъркваш леко с гъба за да почистиш каквото е останало по водача и изплашвак.
3) Мажеш с някаква смазка (грес, масло, дори растително масло ще свърши работа за пробата).
4) Пробваш как работи.

Ако се оправ и задържи седмица без проблеми ще повториш процедурата с водоустойчива смазка на стъпка 3. По-лесно е отколкото да разглабяш казанчето и да сменяш поплавака.

Това по-горе съм го правил на 4 различни тоалетни на Видима. Механизмите им са еднакви и по един и същи начин почват да правят проблеми. След процедурата не съм ги отварял повече и са изкарали по още толкова години колкото преди да направят проблема.
MamaMy - майстор
Аз това съм го правил на поне 20 тоалетни за месец :lol: . Истината е, че се натрупва варовик по елементите и тия плъзгащи щанги започват да задържат. За това исках снимка от колежката, но тя смята, че не е необходимо. Относно варовика има едно средство което помага по-добре и това е Цилит Бенг.
При мен се оказа, че самите пластмаси вече са станали грапави и има износвания и вкопавания на някои места. Започнах със шкурка няколко размера да изравнявам местата където се плъзгат щангите и накрая след водна шкурка минах с парче плат напоен с коресилин. Последното го правя съвсем на бързо защото коресилина разтопява повърхността на пластмасата и залепва плата. Ако се направи бързо след изсъхване пластмасата е лъскава и се пързаля чудесно. Цялата тази галимация я правих заради възрастта на механизмите. Керамични казанчета на 20 години. Голям проблем беше да открия подходящи нови механизми. Почти всички нови или подпират в камбаната на изпразващия механизъм или седят под ъгъл и поплавъка се "дави". Отворен е от долу и като се наклони дръпва вода и спира да изплува. И последен проблем е нивото. Някои поплавъци не могат да се регулират за нивото на тези казанчета. От новите механизми има и такива които са много шумни. Докато пълнят все едно някой локомотивен машинист е заспал на свирката.
Извода е: "Козата сака пръч". Без да сме видели конкретните механизми съветите могат да бъдат само общи.
Относно изпразващите механизми и там има 100 вида и съответните проблеми. Силиконовите мембрани въобще не са това което трябва да бъдат. За няколко месеца стават на камък. Аз лично имам една немска кафе машина от 90-та година със силиконови уплътнения които са си оригинални и все още си стоят меки. На тези казанчета това не е силикон. Някаква измама е. Слагам бели гумени и държат по-дълго. Същото е с прозрачните маркучи които се продават за силиконови. Нямат нищо общо с истината.
Сравнително рядко ми се случва да изтърват и гарнитурите в основата на казанчето. Дали моноблок като на клипа или висящо като описваните от мен. Няма значение. Уплътнението е една бяла пореста гума която задължително се сменя при разглобяване/ Смачка ли се веднъж почти гарантирано после тече. На висящите казанчета има и гумени пръстени които се надяват на изходната тръба, а стягащата гайка ги разплесква и така уплътнява. Има и варианти с няколко уплътнения и притискащ фланец.
При моноблоците механизмите с две нива на изпразване също са много капризни. Особено тези с вакуумните бутони и маркучетата. Темата е много обширна.
krasi92 - майстор
Скъпа Мила мисля че Мама Му е вашият майстор.
Mila Ivanova - помощник
чет ное 11, 2021 10:46 ambrum написа:
чет ное 11, 2021 8:12 amMila Ivanova написа:
В момента, в който се напълни и трябва да спре . Най- странното е че след като го отворя и се оправя за няколко цикъла, а после пак започва да тече.

Пробвай следното:
1) Махаш капака, изпразваш казанчето и пръскаш с меглио по водача на поплавъка (онова дето минава през центъра му).
2) След 30тина минути затъркваш леко с гъба за да почистиш каквото е останало по водача и изплашвак.
3) Мажеш с някаква смазка (грес, масло, дори растително масло ще свърши работа за пробата).
4) Пробваш как работи.

Ако се оправ и задържи седмица без проблеми ще повториш процедурата с водоустойчива смазка на стъпка 3. По-лесно е отколкото да разглабяш казанчето и да сменяш поплавака.

Това по-горе съм го правил на 4 различни тоалетни на Видима. Механизмите им са еднакви и по един и същи начин почват да правят проблеми. След процедурата не съм ги отварял повече и са изкарали по още толкова години колкото преди да направят проблема.
Благодаря ви за изчерпателния съвет. Ще опитам и ще пиша.

Тема "Казанчето на тоалетната тече докато се пълни с вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: