Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
andriii2323 - помощник
пон мар 14, 2022 12:57 amchapara написа:
Все пак, да уточним за хартиено тиксо ли говорим или за фабричната предпазна лепенка??
Написъл съм в заглавието на темата- хартиено. Беше облепена с найлон дограмата, но поседя по-дълго така.. 4-5 месеца.
kozl - майстор
Подкрепям предложението за АМВ. С гъбичка мажеш по тиксото няколко пъти, за да може да се напои и да се махне лесно. После пак мажеш и чакаш да има време АМВ-то да разтвори лепилото, а последно забърсваш само с чист парцал. Аз пък ползвам кухненски ролки, ама от по плътната хартия. И не жалиш парцали или хартиени ролки, защото като се поналепят с лепило и не се отстранява лепилото, а само се разнася и размазва.
Спрей за сваляне на етикети отдавна не ползвам най-вече по причината че са скъпи и разтварят някои от пластмасите.
В Лидл пускаха гел за премахване на етикети. Мирише като АМВ. Понеже е гел по вертикалните повърхности не се стича и може с едно намазване да престои дълго време, което е необходимо за разтваряне и размекване на лепилото. Обаче отдавна не съм срещал по рафтовете.
И понеже преди година две чистих PVC дограми от полиуретанова пяна, то продават се специализирани препарати за почистване на PVC дограми. Скъпи са, а и се набутах с такива дето повреждат профилите.
miliad - майстор
пон мар 14, 2022 8:29 amkozl написа:
Подкрепям предложението за АМВ. С гъбичка мажеш по тиксото няколко пъти, за да може да се напои и да се махне лесно. После пак мажеш и чакаш да има време АМВ-то да разтвори лепилото, а последно забърсваш само с чист парцал. Аз пък ползвам кухненски ролки, ама от по плътната хартия. И не жалиш парцали или хартиени ролки, защото като се поналепят с лепило и не се отстранява лепилото, а само се разнася и размазва.
Спрей за сваляне на етикети отдавна не ползвам най-вече по причината че са скъпи и разтварят някои от пластмасите.
В Лидл пускаха гел за премахване на етикети. Мирише като АМВ. Понеже е гел по вертикалните повърхности не се стича и може с едно намазване да престои дълго време, което е необходимо за разтваряне и размекване на лепилото. Обаче отдавна не съм срещал по рафтовете.
И понеже преди година две чистих PVC дограми от полиуретанова пяна, то продават се специализирани препарати за почистване на PVC дограми. Скъпи са, а и се набутах с такива дето повреждат профилите.
Само да вметна, че препаратите за ПВЦ профили са основно за бял цвят и са с различно предназначение: чистене на петна,чистене на силно замърсени повърхности, избелване, заличаване на драскотини. Та, ти кой точно си ползвал не става ясно
kozl - майстор
И аз да добавя, че първо купих препарат специално за PVC профили от близката железария. Много добре изчисти всичко по профилите в цвят антрацит с изключение на напръсканото с полиуретанова пяна.
После купувах от специализиран магазин Пасадор два вида. И там обясних за какво ми трябват. И предупредиха ме първо да пробвам някъде на скрито място дали няма да поврежда фолиото.
Е няма вълшебни. Това де сваля пяната, сваля и фолиото.
И трите препарата са летливи, т.е. бързо се изпаряват.
И моето мнение, е че летливите препарати нямат време да размекнат хартиените лепенки, защото вече са се изпарили. За това АМВ, а и цената в пъти по-ниска.
Все пак като имам възможност ще снимам един от тях, който ползвах и на други места и добре се справи. Мирише силно на ацетон, но не повреди PVC профилите, въпреки обилното забърсване с напоен парцал. Па даже преди това ще го прабвам на PVC фолирано с дървесен вид.
пишман_майстор - майстор
Аз съм ял една такава попара преди повече от десет години. Беше облепена отвън със защитното си фолио . Поради здравословни причини, се наложи да спра ремонтите за около 4-5 месеца.
Всичко пробвах, няма махане. Накрая с бензин , шпакли с надянат памучен парцал . Голямо търкане и т.н. Леко се матира повърхността естествено. Беше един малък ад и много псувни докато успеем да изчистим тия четири прозореца на етажа ни ( големи прозорци с по три крила ) . Отвътре се отлепи без проблем.
Оттогава обичка на ушето: слагам ли нещо дограма , махам след макс седмица лепенките, независимо дали съм приключил с ремонта или не, като се наложи облепям с хартиено за деня и пак махам на другия ден, вече никакво оставяне на такова чудо от външната страна.
kozl - майстор
Е да ама в жилището на родителите се сменяше дограмата на етапи - 1 година, следващата и т.н. Последния прозорец дошъл с фолирани профили с прозрачно фолио. И понеже фолиото прозрачно, а не брандирано като предните пъти не съм го видял и не съм го свалил.
След години гледам профилите безобразно напукани отвън. Но като сложих цайсите, а то се лющи фолиото де не съм махнал след монтажа :roll:
andriii2323 - помощник
Благодаря за отговорите. До сега пробвах с обикновен спирт-нищо, спирт за горене-нищо, ЦИФ (каза ми дограмаджията) и леко с гъба-пада по малко-ама по-скоро от търкането. Утре-вдругиден ще пробвам с ВД40 и АМБ, да видим. Ако не продължавам с портокалите и гореща сапунена вода :supz:
Lutchezar - майстор
От портокалите ти трябва маслото от кората. Има го готово.
MamaMy - майстор
До сега да беше свършил. Все има наблизо железария. Газта е перфектния разтворител за лепилата. Кара ги да набъбват, стават меки и се почистват без остатък.
Ако имаш време за губене, може да пробваш и с рог от еднорог, супа от мухи, и всякакви алхимии. Може пък да направиш злато от пластмасата. Или както е отговорила Айше на Хасан: "Ха дано, ама надали!" :-D

Тема "Премахване лепило от хартиено тиксо по ПВЦ дограма" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: