• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
yanko78 - специалист
Срещам затруднение при запояването на ЛЕД лента. Там където е мястото за свръзка, припоя не “залепя” за медната основа. Дали припоя ми е калпав или трябва с някаква киселина да го намажа за да хване? Ползвам стандартни припои и на ролка и в нещо като цилиндрична кутийка, от която стърчи жичката.
DundyTheCroc - майстор
Може да има лаково покритие, зачисти и пробвай пак. Ако лентата вече е залепена за профила става по-трудно, понеже отнема от топлината.
MamaMy - майстор
То запояването, особено правилното, само на пръв поглед изглежда лесно и просто. То това важи за всичко което го прави професионалист, а ние наблюдаваме от страни. Пробвай с ръждочистител. Той съдържа ортофосфорна киселина. Топваш клечка за зъби и намазваш предварително желаната за калайдисване повърхност. След това взимаш тръбичката с тинол (тел, жичка, припой) както я наричате неправилно. Слагате тинола върху намазаната повърхност и с добре нагретия поялник разтопявате малко от него отгоре. Не натискате тинола, за да не добавяте повече от необходимото.

ПП Съществуват хиляди видове тинол и още толкова само припой (без флюс). Отделно пазара е залят от ментета. Част от ментетата частично стават, а някои изобщо не стават. Разликата между тинолите не е само във флюсовете, а основно върху процентното съдържание на металите. Аз използвам и препоръчвам тинолите с марка CYNEL със съдържание на флюс 2.5%. Съдържание на калай, олово (Sn60Pb40)%

Изображение
miliad - майстор
Вземи си нещо за зачистване преди припоя. Колофон, киселина някаква, все ще ти препоръчат нещо в магазина.
kr1100 - майстор
пон авг 21, 2023 10:33 amMamaMy написа:
....ПП Съществуват хиляди видове тинол и още толкова само припой (без флюс).
И с поялник / споялник/ поне 100 Вт нали ?
А пък на новозакупен киатец дори и 20-30Вт ще му се разкаже играта докато си калайдиса човката :-D
Инструкция - калайдисване на човка на 24V В.Търновски поляник. :?
Ама като му шбнеш 1 Велерска човка и става чудо - даже и не я сменяш , само нагревателя :mrgreen:
B0bi - специалист
Кутийката е по-скоро "тръбичка"? И тинолът в нея е 1 метър?
Каква мощност е поялникът?
Какво IP е лентата? Да не би да има силиконово покритие, което не зачистваш качествено?
Дай снимки на лентата, тинола и поялника.
yanko78 - специалист
вт авг 22, 2023 9:19 pmB0bi написа:
Кутийката е по-скоро "тръбичка"? И тинолът в нея е 1 метър?
Каква мощност е поялникът?
Какво IP е лентата? Да не би да има силиконово покритие, което не зачистваш качествено?
Дай снимки на лентата, тинола и поялника.
Поялника е най обикновен Райдер с “твърда” човка. Тръбичката с припоя е най обикновенна от стандартна железария. Преди време, от някъде имах един припой, жичка, която беше тънка и доста лъскава и съм запоявал ленти с нея. Предполагам, че е била по качествена и с флюс в нея.
Познат ме посъветва, да търся припой от магазин за електронни компоненти, който се водил за СМД. Лошото е, че много рядко ми се налага да запоявам и като купя хубав флюс и припой и така ще ми се търкалят в куфара с години.
DundyTheCroc - майстор
Я пробвай да запоиш нещо друго с този припой, има много ментета, може да си попаднал на такъв.
B0bi - специалист
Янко, не ставаш за писател. Опитай като фотограф.
А и някои маймуни не се хващат с трици ...
yanko78 - специалист
ср авг 23, 2023 10:51 amB0bi написа:
Янко, не ставаш за писател. Опитай като фотограф.
А и някои маймуни не се хващат с трици ...
Кое не разбра и с какво помогна в случая? :axe:
  • 1
  • 2

Тема "Запояване на ЛЕД лента?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: