• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Здравейте, майстори!

Преди година си купих апартамент тухла, строителство от края на 90те. Хора огледаха и във входа, и в мазето, казаха “страхотна сграда, няма никаква влага, взимай”.

Влага действително няма, но противно на очакванията ми за тухлено строителство, има проблеми, които асоциирам с панелка:

- Чувам дори телефонните разговори на съседите около мен. В някои стаи по-добре от други. Интересно ми е на какво може да се дължи това и дали има как да се предотврати (съответно и те вероятно чуват мен).

- По-голямата драма - всеки ден, когато съседите отдолу готвят, а те са любители на пърженото, в цялата ми всекидневна (хол и кухня в едно) се носи “аромат” я на пържени филийки, я на пържена риба. Едно на ръка как тези хора оцеляват всеки ден на пържено, ама вече почва да ми писва. Имам мощен абсорбатор, който пускам всеки път като се усетя, но му трябват едни 15-20 мин да издърпа смраднята. Повдигнах го на въпрос на общото събрание и ми казаха, че нещо на комина не било така, а иначе, и било проблем в целия блок - аз го запращам нагоре към съседите над мен, те правят същото и така до последния етаж.

Отказвам да приема, че няма какво да се направи. Възвратна клапа на абсорбатора мислех, че не са ми сложили, но погледнах и си е там.

Единственият проблем е, че преди да се нанеса монтирах кухненска мебел, която “обгръща” комина от-до и не знам до колко мога да действам за отстраняването на проблема.

Моля за идеи, съвети, ако някой е имал подобен проблем - ще съм много благодарен.

P.S.: Не знам дали има общо, но като съм пробивал стените с бормашината ми направи впечатление, че първите няколко сантиметра се преодоляват трудно, но след тях е сякаш куха тухлата - свредлото си минава без никакво съпротивление. За щастие, на тавана е доста по-солидно и дори съм чупил свредло докато пробивах за една по-тежка лампа.
lyubohar - майстор
Уточнете какви са комините.При мен всеки етаж си има отделен комин.Т.с.при мен на първия етаж коминното тяло е широко около 60см.-отдушник на тоалетните и моят комин.На последния 4 етаж коминните тела стават поне 2метра.И м/у коминните тела явно има пролуки и при мен се промъкват миризми.
При Вас може да е един комин за всички с прекачване на всеки етаж.Забравих как се казваше тази система.И може затова да пропуска миризми.
Или някой е преправял нещо.
съб окт 21, 2023 9:12 pmlyubohar написа:
Уточнете какви са комините.При мен всеки етаж си има отделен комин.Т.с.при мен на първия етаж коминното тяло е широко около 60см.-отдушник на тоалетните и моят комин.На последния 4 етаж коминните тела стават поне 2метра.И м/у коминните тела явно има пролуки и при мен се промъкват миризми.
При Вас може да е един комин за всички с прекачване на всеки етаж.Забравих как се казваше тази система.И може затова да пропуска миризми.
Или някой е преправял нещо.
Нямам идея какъв е отговорът на този въпрос, как мога да проверя?

Също може би интересно - като надуя абсорбатора в кухнята на макс, в банята почва да духа от вратичката за водомера. Съответно като абсорбирам миризмите, трябва да пусна и вентилатора в банята, който е на друг комин (или поне на отсрещната страна), за да не си останат в помещението
LazarGanev - "Велик майстор"
Запушваш общия комин и изкарваш тръбата от абсорбатора през стената
lyubohar - майстор
И после умирисва целия блок.Както е при нас от комшия,който си е изкарал тръба през стената.
Аз си мислех за следното:

Изображение

1. Около тръбата някакво гумено уплътнение или силикон. Не ми се иска да мажа със силикон, но не знам дали ще намеря гума с такова Ф
2. Ако не помогне - някакво разклонение точно преди комина, от един ръкав да влиза тази тръба, на друго да сложа вентилатор, който нон-стоп да работи на слаби обороти и да връща въздуха…
gnt69 - майстор
нед окт 22, 2023 10:25 amSased40 написа:
Аз си мислех за следното:
Изображение
А откъде си сигурен че не са ти вкарали тръбата в комина просто така без никакво уплътняване. Вариантите са два:
Вземаш един стол, качваш се на него и изследваш дали е уплътнено. Това става с разглабяне.
Втория вариант е звъниш на майстор да се качи на стола и той да намери проблема.

Относно водомера който през който влиза въздух и духа е елементарно, трябва да отваряш прозорец като пускаш ширма за да може да влиза въздух който ширма изкарва през комина. :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
нед окт 22, 2023 10:11 amlyubohar написа:
И после умирисва целия блок.Както е при нас от комшия,който си е изкарал тръба през стената.
Ами зависи къде излиза тръбата, посока на вятъра, завихряния и мн.др. А ти сигурен ли си, че вертикалната тръба може да поеме всичкия въздух от аспираторите във входа? През 90-те години беше най-калпавото строителство в най-новата ни история. Ако е пуснато едно ПВЦ ф110 или дори ф160, няма как да стане
нед окт 22, 2023 10:11 amlyubohar написа:
И после умирисва целия блок.Както е при нас от комшия,който си е изкарал тръба през стената.
Любо, "блока" вече е умирисан.
В същото време, има значение как ще са изведе,на каква стена и височина, примерно.
lyubohar - майстор
Няма да споря с никого.
Не е правилно да извеждаш тръба за аспирация през стената и да умирисваш всички холове и спални в "блока".
Да си преместиш кухнята на страната на холовете и спалните на хайде-кооперацията.
Да си направиш кухнята на работилница.Да се къпеш всяка сутрин в 6 часа и всяка вечер в 11.30ч.При положение,че се чува дори и търкането на зъби от тяхната баня!
Ако това се случва например в Германия веднага ще има солени санкции!И възстановяване на основното предназначение на стаите!

По темата-проверете нагоре някой да не е отрязал комина.
  • 1
  • 2

Тема "Как да реша проблем с миризма, идваща от кухнята на съседите под мен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: