• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Патъра - специалист
Колеги, може ли да се лепят коркови ролки дебели 5 мм с известното здраво гипсово лепило за гипсокартон? Повърхността на която ще се лепи е фина гипсова шпакловка. Понеже с този хелметекс нещо не става, а специалните лепила са много скъпи. Имам да лепя 150 квадрата стени. Благодаря.
nikolson - майстор
Как не става с хелметекс (полихлоропреново)? То е контактно, мажат се двете повърхности и се изчаква "да дръпне".
brum - майстор
Опиши процеса по който се пробваш с хелметекс, за да ти кажем къде бъркаш :) .
Патъра - специалист
вт ное 21, 2023 9:23 ambrum написа:
Опиши процеса по който се пробваш с хелметекс, за да ти кажем къде бъркаш :) .
Мажа корка с валяк, мажа и стената с валяк, чакам няколко минути докато почне да прави конци на допир и лепя. Резултата беше, че стана навсякъде на балони, макар че го опъвах с твърда гъба. Просто не хвана навсякъде и така си и остана на балони първия лист. После взех някакво словашко "лепило за корк", дето се разнася по стената с назъбена маламашка, с консистенция на перлфикс и стана супер. Това беше преди 3-4 години. Ама цената на 5 л. от това лепило беше колкото 25 кила сух перлфикс. Затова и питам. Логично е да стане с лепило за гипс картон. Само трябва да внимавам с чукчето да не го преначуквам да излезе лепило през порите на корка. Къде бъркам с хелмито?
bigdragon - майстор
Не го чакаш да изсъхне достатъчно.
Чака се докато спре да лепне.
brum - майстор
Тия балони кога се получават? След престой или директно при лепенето?

Предполагам е след престой (първите няколко часа). При това положение не ти е било дръпнало достатъчно лепилото при започването на процедурата. Тогава първоначалната адхезия е слаба и е много вероятно да се случи това дето описваш.

Иначе на теория и с перлфикса ще стане. То си е лепило. Пробвай преди това за да си сигурен в резултата.

И ако решиш да действаш с хелметекс (по-удачното според мен) се погрижи за проветряне и маска с активен въглен като минимум. Преди година претапицирах тавана на една кола. Тая гад беше толкова отровна, че работех с висок клас маска.
Патъра - специалист
вт ное 21, 2023 10:59 ambrum написа:
Тия балони кога се получават? След престой или директно при лепенето?

Предполагам е след престой (първите няколко часа). При това положение не ти е било дръпнало достатъчно лепилото при започването на процедурата. Тогава първоначалната адхезия е слаба и е много вероятно да се случи това дето описваш.

Иначе на теория и с перлфикса ще стане. То си е лепило. Пробвай преди това за да си сигурен в резултата.

И ако решиш да действаш с хелметекс (по-удачното според мен) се погрижи за проветряне и маска с активен въглен като минимум. Преди година претапицирах тавана на една кола. Тая гад беше толкова отровна, че работех с висок клас маска.
Благодаря за отговора. Да, балоните се появиха след ден да кажем. Явно не съм го изчакал. Маска с филтър имам. Смрадта на хелмито е друг мотив в полза на гипсовото лепило. Според мен на теория е напълно възможно с гипсово. Убеден съм че няма да отлепи особено ако се почука леко с гумено чукче. А и дъм виждал снимки на отлепен корк пълен с влага и гъби отзад. С гипс това май е трудно да стане.
Lutchezar - майстор
От някъде в главата ми се върти че се лепят с гумен валяк. Но откъде го помня...
А балончетата в случая според мен са от недоизчакване, химическа редакция.
kr1100 - майстор
вт ное 21, 2023 10:59 ambrum написа:
....Преди година претапицирах тавана на една кола. Тая гад беше толкова отровна, че работех с висок клас маска.
Може ли малко подробности, че огромно корище не ми се сваля. Единствения начин е през задна порта , ама има много колонки за демонтаж. Нещо по- лесно без демонтаж ???
MamaMy - майстор
Нямаш шанс на място. Сега единственото временно решение са карфици.
  • 1
  • 2

Тема "Лепене на корк" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: