• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
nautilus33 - майстор
Тази или другата седмица трябва да измажа две стени на баня. Едната е с размери общата квадратура е около 4-5кв.м.
Дали ще успее да изсъхне преди зимата или е рисковано да го правя по това време от годината?
ПП. едната стена е за цялостна мазилка, а другата има частична. Да бутна ли старата мазилка и да измажа наново цялата стена или не е нужно?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Зимата е далеко, измазвай. Тъкмо ще си съхне равномерно.
За "частичното" - ми то, ако мазилката се "бута", си е за махане, ако не ще, си е за оставяне. Почиства се до здраво.
nautilus33 - майстор
Благодаря. Да попитам и още нещо- ще трябва да нанасям мазилка на цялото таванско след време, защото в момента е на гола тухла. Но тази зима ще правя под от хидрофорен шперплат. По принцип първо пода ли се прави или мазилката, зашото все си мисля, че е мазилакта, и ако е така, ще доведе ли поставянето на пода до проблеми при нанасянето на мазилката след време? Предполагам, че мазилката ще трябва да почне да се нанася над нивото на пода, ако поставя първо него.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет окт 17, 2019 3:52 pmnautilus33 написа:
...По принцип първо пода ли се прави или мазилката...
По принцип, много рядко се прави нова сграда, от нулата... :-) После, вече има или мазилка или под, та няма значение :-)
nautilus33 - майстор
Единствено ме притеснява това, че после ще пада хоросан по пода. Чудя се, ако сега пусна маики, и измажа само първите 15см от пода нагоре, а след година-две останалото, дали ще се хване добре старата с новата мазилка, или идеята не е добра?
Sandman - специалист
Като стигнеш до мазилката ще завиеш пода и готово. Найлонни и платнища бол във всякакви размери и дебелини.
Мисля че това е по-добре, отколкото да мажеш до някъде.
nautilus33 - майстор
Знам ли, днес мазах на втория етаж една стена, която преместих и иззидах наново. Та, там е дюшеме и не места мазилката трябваше да стъпи върху дюшемето. Вярно с первазки ще го скрия, но нещо не ми хареса, а и не съм сигурен дали евентуални разширения и вибрации на/по дюшемето няма да доведат до напукване при такова измазване. Мисля си, дали да не го направя наистина на етапи, да измажа 15-20 от пода нагоре, за да мога да поставя пода и догодина или по догодина като имам време да изкарам нагоре. Все ми се струва, че не би трябвало да има проблем. Някой правил ли го е това?

ПП плочките, които се слага за т.нар. пилци при направата на маиките, са фаянсови плочки обърнати с гърба нагоре, нали? не тротоарни :)
И каква е причината да се отлепя мазилката по време на дърпането с мастара, че дори и при хрърлянето и с мистрията? Начина нахвърляне или друго?
nautilus33 - майстор
[url]/url]При сегашните температури около 15-20 градуса, след колко часа най-късно може да се пердаши? Защото няма да имам възможност да го направя същия ден.
miliad - майстор
Не съм най-голямия специалист в областта, но да се пробвам да отговоря.
Проблема със свличането на материяла може да се дължи на лоша основа- много гладка, прашна, ронлива.
Може и да е от постен материал с малко вар или малко цимент. Влажност-сух или прекалено влажен.
Възможно и да е от начин на хвърляне и техника на изтегляне с мастара.
Последната възможност е комбинации от горните. :)
Експериментирай със сместа. Сменяй влажност и количество цимент, за вар не вярвам да можеш.
А за колко време съхне пак е относително. Зависи от дебелината на материала, попивността на основата, количеството цимент в сместа и температура в помещението.
Пердашенето може да започне, когато като завъртиш с пердашката един кръг, тя не повлича материал със себе си.
Това са 2,3,6часа, но за цяла нощ ще е пресъхнало и няма да може да уплътниш материала.
Експериментирай и не се хвърляй на големи площи първоначално. Но почнеш ли стена я правиш цялата без прекъсвания. Принципно е добре и върху още влажна майка да се работи стената.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 20, 2019 10:38 ammiliad написа:
Не съм най-голямия специалист в областта, но да се пробвам да отговоря.
Проблема със свличането на материяла може да се дължи на лоша основа- много гладка, прашна, ронлива.
Може и да е от постен материал с малко вар или малко цимент. Влажност-сух или прекалено влажен.
Възможно и да е от начин на хвърляне и техника на изтегляне с мастара.
Последната възможност е комбинации от горните. :)
Експериментирай със сместа. Сменяй влажност и количество цимент, за вар не вярвам да можеш.
А за колко време съхне пак е относително. Зависи от дебелината на материала, попивността на основата, количеството цимент в сместа и температура в помещението.
Пердашенето може да започне, когато като завъртиш с пердашката един кръг, тя не повлича материал със себе си.
Това са 2,3,6часа, но за цяла нощ ще е пресъхнало и няма да може да уплътниш материала.
Експериментирай и не се хвърляй на големи площи първоначално. Но почнеш ли стена я правиш цялата без прекъсвания. Принципно е добре и върху още влажна майка да се работи стената.
Йес!
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

Тема "Варо-циментова мазилка - метод на работа по етапи !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: