• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
hriogi - помощник
Не става въпрос да мериш клетката, а излъчването в апартамента. За това не е необходимо да уведомяваш никой.
И това го дадох като съвет, тъй като нормите са доста високи и съм почти на 100 % сигурна, че ще отговаря на изискванията.
Другото, че не е необходимо да викаш ХЕИ, вече има частни акредитирани органи, които мерят. Друг е въпроса дали ще се навият да ти измерят.
Mike - специалист
prascho написа:
Не е точно така. Но да допълня, че umts работи на честота 2170 MHz. GSM стандарта е на честоти около 450,900 и 1800 MHz. Миналата година кандидатствах в една фирма за работа и видях едно устройство. Докато разговарях със собственика на малката фирма го пусна и уби всякакъв сигнал в клетката, която ни обслужваше. Навярно действа на принципа заглушаване само на честотатния канал broadcast common channel /bcch/, който се слуша непрекъснато от мобилния телефон. Реално чрез него се осъществява взаимодействието на мобилния телефон с мрежата и когато той пропадне няма достъп до мрежата. По този канал се изпраща служебна информация за честотата на клетка, за номера на клетката, през него мобилни телефон периодично обновява местоположението си в мрежата...
Та човека каза, че тези устройства се ползвали при охрана на видни личности с цел да не може да се осъществи покушение срещу тях. Например да се взриви бомба чрез gsm. Предполагам, че се продават но не знам цена.

В случая обаче, ще пропадне сигнала на всички потребители в дадената клетка на даден мобилен оператор.
Ето ти устроиство с цена!
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.7978
Вярно това е с доста дебела, по обикновенните вървят с цена около 30-40 щатски долара. :)))) Проблем е допълнителното ДДС на митницата. Ама ...........желание като има:)))
hygro - майстор
Ако действително сериозно те притесняват микровълнови излъчвания, това е уредът за контролирането им:

http://www.technooptima.com/catalog/ind ... Path=76_57

Статията още не е готова, така че за подробности виж тук на девета страница:

http://www.technooptima.com/catalog/pdf ... ure-gb.pdf

Прикачен файл

technooptima-br15.jpg
Микровълнов радиометър
technooptima-br15.jpg (45.19 KиБ) Видяна 7185 пъти
Arfy - помощник
Темата е старичка, но реших и аз да напиша нещо по нея.
Първо, когато ще се екранира стая за живеене, едвали ще се цели пълното спиране на ел. полетата, по-скоро ще се търси тяхното намаляване. Но дали това е добре? Ако искаме да живеем без електронни технологии - да, но ние неискаме, поне аз.

Фурната на микровълновата печка е идеално екранирана отвътре, освен това не се използва заземител!
Вълните в нея се натрупват в обема на фурната й, затова има изискване за определено количество ядене, което да поглъща тази енергия, доколкото знам това минимално количество се удовлетворява от 200 грама вода. Разбира се, част от електромагнитната енергия се поглъща и от стените на фурната и стъклото, което също е добър екран.

Сега, ако екранираме цялата стая, какво ще стане?
Първо ще спре GSM-a, а ние искаме да ни се обаждат, въпросния уред в стремежа си да остане на линия, ще си увеличи мощността на предаване евентоално до максималната, тоест от минимум на максимум!!!
Можеби в стаята ще има и други GSM-и - по-скоро да.
Ще спрат всички WLAN устройства, които некумуникират изцяло само в стаята!!!
Почти винаги това ще е съпроводено с излъчване на пълна мощност от тяхна страна!!!

Тоест източници на сигнали ще има, а екрана ще задържа вълните вътре в стаята?!
Източниците ще са максимално мощни!
Примерно 3-4 GSM-a по 1 ват вместо по 0.1 ако екранировката не им пречеше!
Екрана на микровълновата все-пак не е идеален, ако 1% от 750W изпуска навън?!
Като добавим, че тези вълни стигат до стената и се отразяват от нея, като светлина от огледало!!!

Да не забравяме, че мощността на един радиосигнал намалява с квадрата на растоянието до излъчвателя, да не излезе, че това което влиза в стаята дето сме го спрели е много по-малко от онова което сме произвели ние, натрупало се е в стаята и отчаяно се мъчи да излезе навън?!!!

Мисля, че най-евтиния начин за екраниране е с готварско фолио от алуминий, което да се залепи върху стената, като тапет, може и в няколко слоя с припокриване, за дастане по-плътно и отгоре да се сложат тапети. За тавана, ако е гипсокартон, може да се ползва вата, дето от едната страна е с алуминиево фолио.
За прозорците - Алуминиева дограма с K-съкла, евентоално комарници от метална мрежа, монтирани на всички прозорци и неотваряемите също!

При тотален ремонт, шпакловката да се армира не с фибромрежа а с метална рабица - колкото по-ситна толкова е по-плътен екрана, ако е в няколко слоя с припокриване става още по плътно. При високи честоти, когато дължината на проводника е десет и повече пъти по-голям от дължината на вълната, електрическите връзки между елементите не са особено важни за екранирането...

Мога само да споделя, че имам един приятел, в чийто офис едното помещение е изпълнено по-подобен начин, мазилката на тавана и стените е армирана с метална рабица, прозорците са алуминиева дограма и има вътрешни алуминиеви щори. Ефекта е, че GSM-a почти неработи, 3G интернет няма, WLAN-a на БТК почти неработи в съседните стаи, защото модема е в тази екранираната, там GSM-ите си имат място на прозореца, кадето звънят, там и се говори, що я си забравил, я ти е пропаднала връзката - тръгваш към тоалетната и сигнала ти изчезва!
В крайна сметка стаята на шефа се премести в склада, склад вече няма, а секретарката се уреди със собствена стая и бюро до прозореца!!!

Написах ви това, защото и аз си правя ремонт в момента и съм стигнал до същата дилема - да екранирам или не?!!! Май е по-добре - не!!! Защото в момента наблизо нямам мощни източници от които да се пазя.
На нисък етаж съм, хващам приемливо телевизия със стайна антена, безжчен интернет от съседни сгради също. Непопадам в зоната на пряко облъчване от GSM антена и мисля че това е техничски невъзможно и за в бъдеще.
Arfy - помощник
Искам да добавя, към казаното по-горе, че ако ползвате алуминиево фолио, ще се наруши паропропускливостта на стената и конденза ще нарасне многократно...

Моето лично мнение по отношение на комфорта в една стая е добра шумоизолация, но да не се прекалява, приемлива топлоизолация и вентилазия. Първото ви гарантира спокойствие и независимост от съседите, второто - приемлива сметка за киматизация, а третото приток на свеж въздух - тоест кислород. Бедната на кислород среда води до отпадналост главоболие и др. подобни...
kocetoo - специалист
1мм облицовка, която да е зазимена. Но за какво ти е необходимо? - радиовълните не съм чувал да пречат на някой.
Тани - модератор
kocetoo написа:
1мм облицовка, която да е зазимена. Но за какво ти е необходимо? - радиовълните не съм чувал да пречат на някой.
Ами явно не си слушал за да не чуеш. Излъчването от мобилните телефони е вредно , а си представи клетките, които обслужват стотици мобилни телефони едновременно
kocetoo - специалист
А моя телефон и рутера, безжичната камера, радиото, телевизора и микровълновата - за тях какво ще кажеш?
ivanovrg - специалист
в англия съм работил с едни кафеви листи ГК
правеха се предимно коридори на болници и разни други зали в болниците
та тези листи имали някакви оловни нишки и действали като екран(тежаха много)

друг вариант е ГК на конструкция и преди да наредите ГКна да поставите рабица(тази металната мержа с малките дупчици)
и това сме правили в англията но с друга цел

същото изпълнение сме го правили и с поцинкована ламарина вместо рабица и пак с друга цел
Тани - модератор
kocetoo написа:
А моя телефон и рутера, безжичната камера, радиото, телевизора и микровълновата - за тях какво ще кажеш?
Нали няма да ме питаш и за храните, цигарите , алкохола и наркотиците които използваш? Това си е твой избор! Темата е как да се предпазиш от избора на другите!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Екраниране на апартамента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: