• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
Съвети за начинаещи готвачи.
Junak - майстор
Може ли опушването да се извършва "на части" - примерно днес 6 часа, утре 4 часа, и така до 20-30 часа.
Здравейте! Захванах се със съботно-неделна занимавка - опушвач за топло пушене. Прегледах с търсачката и не намерих специална тема за това пиша тук. Накратко: снабдих се с корпус от стара миялна машина от приятел, изтърбуших я, почистих и монтирах скаро носачи. За сега се чудя какви нагреватели да ползвам. Повечето опушвачи които прегледах имаха по един елемент с мощност около 750 вата, рядко имаше и с мощност 1800 вата.Аз се спрях на вариант с два нагревателя по 800 вата от парти грил. За сега мисля да сложа нагревателите на дъното.Хрумна ми и да сложа едно моторче от грил, да върти пиленца или нещо друго. Идеята ми е да се получи нещо като голяма фурна за ниско температурно - до около 150 градуса печене с опушване.Тези 1600 вата дали ще ми стигнат за печене? Оставил съм една голяма дупка към която мога да присъединя тръба която да докарва пушек от външен източник. Така ще мога да правя и студено пушене ако не включвам нагряването.Мисля да я топло изолирам със каменна вата, да й сложа и термометър. За термометъра ще търся някой с термо сонда за по-прецизен контрол. Пускам малко снимки, чакам мнения и акъл. Ако има нещо за коригиране сега е момента. Другата събота продължавам!

Прикачен файл

rsz_p1180542.jpg

Прикачен файл

rsz_p1180534.jpg

Прикачен файл

rsz_p1180530.jpg
КИМИ - специалист
Със сигурност студено-пушеното се доближава максимално до понятието "мезе", както и сушенето, разбира се,
колега- направи го и експериментирай.
На вкус и цвет товарищей нет. Като бях студент ми се натиска една руса учеща за мед. сестра, ами не ми допадна никак, въпреки общоприетите приказки за блондинките, може и в мене да е дефекта, де да знам, но хората са различни.
stiv1961 - майстор
IvanS написа:
Здравейте! Захванах се със съботно-неделна занимавка - опушвач за топло пушене.
Хммм, ще стане хубава пушилня :supz: Аз днес експериментирах с моята. Сандъка за сушене го пригодих за опушване. Става лесно- откачам вентилатора и включвам димогенератора :)
Прикачен файл:
DSCN0123.JPG
Прикачен файл:
DSCN0126.JPG
Прикачен файл:
DSCN0128.JPG
Прикачен файл:
DSCN0130.JPG
mavryt4o - майстор
Изчетох темата и аз си спретнах една пушилня от варел От долу с перустията нагрявам леко пламъка да гали една тенекия с дъбов талаш и така 6-7 часа.След това месото за около час варене на пара .

Прикачен файл

25122014880.jpg

Прикачен файл

24122014877.jpg
markov_75 - специалист
Прикачен файл:
IMG_20150120_202641.JPG
Това е моят варинт за топло пушене.Проблема само е че трудно се регулира температурата.Бях решил да опушвам на 70градуса две скумруи,осолени за 24ч,и няколко бекончета-осолени в саламура по рецептата на Илчо от от Форума,благодаря му за което.Беконите ги държах вв саламурата 12ч.,два часа изкисване,подсушаване,и после в уреда.Планът бе да опушвам рибата два часа,а бекона 6ч. на 60-70 градуса.От начало запалих дъбови дървета,но са много сухи и висока темп.вдигат над 100градуса.Затова слагах стърготини от суров клон от ябълка.Образуват страхотен дим,но температурата пада на40градуса.Та опушването с тази пещ температурата варираше от 40 на120 градуса.При първото вдигане на 120 градуса,след час и половина ми изгоря канапа и месото ми падна долу.Добре че огъня бе напред та нямаше зян.До този момент рибата сеопушваше от 40 до 120 гр. за час и половина,и бе страхотна.Няма такъв вкус.Беконите продължих още два часа да ги опишвам,но след като пак ми се разгоряхадървата и вдигнаха 120гр.прекратих процеса.Последва изваряване и са на масата.Супер са и те.Остава само да усвоя постояна тепераура за уреда.

Прикачен файл

IMG_20150120_202217.JPG
Илчо Илиев - майстор
Браво Дака!!!
Резултата не винаги е най-добрия, но с практиката се подобрява, просто отстраняваш проблемите....
Аз месата ги закачам на куки от неръждавейка.....от електроди и няма начин да стане беля,а и се закача/откача бързо и лесно..
Скоро пробвах да опуша скумрия ....
Абе то трябваше да я опека,но реших да пробвам дали няма да стане опушена..
Разпалих барбекюто и върху жарта сложих дъсчици бук, като взеха да пушат и сложих рибата над пушека,на скара,като височината беше 20-25 см..
Обръщах я през 5 мин. и за 25-30 мин беше готова,но явно е трябвало по-малко,че си беше направо пекана,но беше по-добре на вкус от само изпекана...поне на мен ...


П.П. тоя клип съм го пускал във форума,но ако не си го гледал....
https://www.youtube.com/watch?v=uctq49uYYHI
markov_75 - специалист
Хванах и чалъма на системата.Удължих тунела с още една тухла по дължина,и така като гори слабо огъня температурата е 60-80 градуса,само като остане на жар се вдига на 100гр.Първо разпалвам огъня със сухи дъбови,а после върху жарта слагам сурови от ябълка и слива.Последно опуших две пилешки бутчета за проба,и малко месо от свински бут.Пилешкото го държах два часа,а свинското 6ч.Пилешкото имаше много добър външен вид,и вкус естествено.Но докато опушвах свинското ми се вдигна на два пъти на 100гр.температурата и месото бе черно като катран.Но пък вкусът бе добър.
MMIel - специалист
Айде и от мен малко снимков материал за да се ослюнчите. :-D
Началото:
ИзображениеИзображение
По средата на процеса.
Изображение
Към края на процеса хвърлих 2 лопатки жар под месото за да докарам цвета. Изображение

На финалът. :)
Изображение
Chefo77 - майстор
Пичове, предполагам някъде назад или в другата тема има информация, но общо са 80 страници, баси унищожителите на животини дето сте :lol:
Конкретно - те такова животно заслужава ли си (има го и в други марки, въпросът е принципен) за покупка и има ли смисъл да увеличаваме и без това доста обилния инвентар в кухнята?
http://www.filstar.com/bg/7007/%D0%9F%D ... %BD%D1%8F/

Ха мерси!
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42

Тема "Опушване на месо и риба." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: