• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
Съвети за начинаещи готвачи.
Kalin1983 - помощник
Някой суши ли месото след опушване?
stiv1961 - майстор
Няма време за сушене, до два-три дни всичко е опоскано :)
Илчо Илиев - майстор
Kalin1983 написа:
Някой суши ли месото след опушване?
Ако е рибица/бут/врат и не е сварено, трябва да се поизсуши,иначе си е като сурово..
Аз правих миналата година рибица така, осолих 6-7 дни в саламура, опуших 8 ч. и суших седмица-десет дни и стана супер..
Бекон/бузи трябва да се свари, иначе сланината е жилава,е поне на мен...
Ам даааа ........ още като се пуши продукта той се изсушава в продължение на 2/3 дена ако му е недостатъчно продължавам .Сега в момента пуша суров суджук ,за пръв път мие и ще разбера за колко време ще стане.Нали в опушвалника става течение от долу на горе няма "глупав пушек" да върви обратно.

Изображение
Tanasii - помощник
Привет на всички, от 3-4 дни чета темата, че ми бръмна и на мен мухата да пуша мръвки, ама по-табиетлийската, дето вика баба ми. Преди съм пушил, но по най-примитивния начин - с тенеке от сирене и дупка в земята. Само да обадя, че от това, което знам/правил/прочел при пушенето дима се дели основно на две фракции - лек и тежък. Тежкия е тоя, дето ни плашат с него дохторите. А лекият е тоя, дето прави хубавите неща. По принцип идеята е тежкия да пада под формата на конденз - доколкото си спомням, се наричаха пиролизни газове. Основно инфото съм си го черпил от руски сайтове, но съм правил само дреболии - рибка-две, парче сланина...Сега обаче планирам да почна сериозно домашно производство и реших да се регистрирам, да има на кой да се опра за помощ и акъл. Със здраве, като почна да правя нещата, ще пусна инфо.
Здравейте на всички.Реших да правя домашно пушено зайче.Месото 48ч. в солен р-р-1кг. сол на 10л. вода.Пушилнята ми е от стара турска печка-с казанче вътре,може да се регулира притока на въздух отпред,свързах я с тръби-3 броя-около 2м-с варел-200л.Дървата-сухо меше,на слаб огън,да не вдига много температура,12часа,но резултата не е за показване-месото стана черно отвън.Два пъти по 15мин. във вряла вода,след 4 дена в хладилника става за ядене,вътре месото е бяло,с вкус на пушено,но не е това,което очаквах.Къде бъркам?
Илчо Илиев - майстор
Здравей Колега, не е лошо да пишеш в профила си от къде си...
Ся, за зайчето, като цяло си направил нещата горе-долу, но си сбъркал сериозно с пушенето...
На заешко/пилешко е достатъчно 30-60 мин пушене с горещ дим,а 4-5 ч със студен...
Другия проблем е,че ти си го жарил,а не опушване, при опушването не се допуска огън, разпалва се жар,а върху нея се слагат дървени стърготини от твърда дървесина, и се следи да не се запали..
След опушването месото се вари 15 мин в подсолена вода-1с.л. сол/л вода, и месото трябва да бъде леко кафеникаво, като запекано...
От скоро имам барбекю което ползвам само за опушване....жарене, но за сега съм пробвал основно с пилета, зайчета няма , но при този метод кожата не става за ядене, така,че нямам идея как ще се получи...

Пробвай следвашия път да не допускаш да се разгори пушилнята, разпали си дърва да стане жар, сложи стърготини,а след това месото в пушилнята...
Здрасти Майсторе.Благодаря ти за съвета.От Варна съм,но живея извън града,в къща.Другата седмица ще намеря талаш и ще пробвам твоя метод.При мен варела е студен,буриите мога да държа с ръка,пушека изтива докато стигне до месото,но саждите полепват по него.Казаха ми, че в Аксаково продавали талаш за пушене,ще отида да намеря.
Илчо Илиев - майстор
Е,не си много близо.....
Щом пушека е студен,остава ,че доста време държиш месото , пробвай с 3 ч.,като извадиш месото,трябва да е с леееко потъмнял цвят,след като се свари,тогава придобива " загар" ...
Няма нужда от специални пилки,виж дали някъде не режат дърва за огрев,вземи си 1 чувал и си готов...
Има и още един чалъм при опушване с малки " инсталации" ,за да не летят прахоляци и пилки,след като се разпали жарта и я засипиш с пилки,отгоре слагаш някоя стара тава или тенеке,но да не затваря плътно,така не позволява и да се разпалят пилките....

Надявам се скоро да се похвалиш с отлични резултати!

:partyman: :partyman: :partyman:

p.p. viewtopic.php?f=28&t=13798&start=240
Здравей отново Майсторе.Докладвам какво направих.Зайчето стоя повече в соления р-р,60ч.,вчера вечерта го извадих и стоя цяла нощ пред вентилатор и тази сутрин,съвсем сухо го завих с домакинска хартия за печене,направих нещо като кесия,обърната с дъното нагоре,отдолу да влиза пушека,достатъчно широка около месото,запалих дърва в печката и като станаха на жар сложих в/у нея едно чепато,притворих клапата,само да тлее и тогава месото във варела.След 6ч.го извадих,15 мин.във вряща вода,2ч. да се изкапе,току що го пробвах-станало е и на вкус и на цвят!Дегустацията се отлага-трябва да отивам на работа.Когато имаш път към Варна,обади се непременно :partyman:
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42

Тема "Опушване на месо и риба." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: