Съвети за начинаещи готвачи.
Някой да сподели ефтентична рецепта, ако обича (пача)!
Правя си я по усет, понеже отдавна ми липсват Бабата данни, но си мисля, че може да е още по.
Знам, че Гошо знае много, ама помня, че загубените Баба данни не се базираха на Гошо.
Селската направия ми е нужна, от живата Баба на всеки съфорумник.
LazarGanev - "Велик майстор"
Айде, че тъкмо съм сварил и нарязал половин глава, утре ще я овкусявам :wink:
Илчо Илиев - майстор
съб яну 30, 2021 8:29 pmТрифон П.Трифонов написа:
Някой да сподели ефтентична рецепта, ако обича (пача)!

Ся, навремето, когато все още можеше да си гледаме добитъци из двора и можех/ме да плюскаме такива убави неща, задължително си правех пача...
В големия казан слагам кратуната, като предварително разрязвам и почиствам гадориите, а ако е големичко прасчето, махам част от бузите,че те пък стават особено убави по друга технология...
Освен кратуната, слагам всичко което няма да се прибира у фризера...кокаляци, дебели парчета кожа и...краката,а ушите...те си вървят с кратуната..
Това нещо трябва да ври доста, до омекване на капака :lol: , като периодично се обира пяната, има доста, по някое време се слага сол, но не цялото нужно количество, не се знае колко ще изври бульона, накрая си докарваш на вкус...
Някои слагат дафинов лист, но на мен не ми харесва баш на тая манджа, губи се уникалния вкус,но....
Като изпада само месото от кокалите, вадиш каквото има в казана и нарязваш/накъсваш на дребно, без кокалите де.. :lol: , бульона го прехвърляш в друг съд внимателно,че на дъното има всякакви екстри...
Смесваш двата компонента като преценяваш колко бульон, при мен винаги идваше точно :lol: , и според желанието и възможностите за съхраняване пакетираш...
Съхранявали сме и в буркани и във фризера, при буркана е ясно, за фризера...изсипвам пачата в дълбока тава или подходящ съд да замръзне( трябва добре да се разбърка, да може месото да е равномерно разпределено), нарязваш на подходящи парчета и в кесийки и у фризера...

:partyman: :partyman: :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Тъй. Разбрах, че не сме се разбрали. Аз останах с впечатление, че Трифон пита за чорба пача, а не за замразена/желирана, но може и да съм се объркал. Може да споделяте и двете, но мен повече ме интересува чорбата :wink:
bulhomes2 - майстор
Жената понякога прави шкембе чорба с уши вместо шкембе. И двете ги уважаваме еднакво.
Илчо Илиев - майстор
нед яну 31, 2021 8:38 amLazarGanev написа:
Тъй. Разбрах, че не сме се разбрали. Аз останах с впечатление, че Трифон пита за чорба пача, а не за замразена/желирана, но може и да съм се объркал. Може да споделяте и двете, но мен повече ме интересува чорбата :wink:
Тони, както и шкембето, пачата е само това, няма други компоненти, ся , ако на някой му харесва може да и слага и фиде и застройка,но това вече е супа/чорба от свинско месо,а не ...пача..
А относно замразена/бурканизирана....еми ако се има предвид,че от една средно статистическа кратуна на дом. прасе с прилежащите и крака и кокалак, излиза доста пача...да речем около 15-20 л. , кажи как би я съхранил... :?
Пробвал съм да си правя от купени продукти-продават по магазините половинки глави, крака...е да ама не, няма вкус на нищо, така,че според питането....кой как я прави... :lol:
По нашия и вашия край не е популярна манджа....курбан- месо и вода....еми и аз не мога да го възприема,но....
:partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Не бе, нямам нищо против замразяването или бурканизирането, просто казах, че не ме вълнува, щото нямам какво да бурканизирам. Купувам си от магазина краченца, ушички, колкото за 1 варене. Скоро взех една глава, нарязаха ми я на парчета, дадох половината на родителите, а другата половина я замразих и варих на 2 пъти. В къщи почти сам си я ям. Като бяха малки децата ги премятах, че е шкембе чорба и ядяха, сега не искат. Но има различни рецепти за чорба - с прясно мляко, без мляко, застроена... Не говоря за картофи и зеленчуци
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед яну 31, 2021 9:33 amLazarGanev написа:
Но има различни рецепти за чорба - с прясно мляко, без мляко, застроена...
Матриала се вари, както е описано по-горе, и после всеки си я прави според желанието. Мама буха люто. Аз слагам оцет и чесън. С хрян много става. То не е рецепта това. Овкусяване при сервиране е. Таз зима май не сме правили.
Аз я обичам желирана. Мама я обича вряла.... Да взема да купя две крачета и едно уше, пък каквото стане...
kuger - майстор
нед яну 31, 2021 10:27 amn_a написа:
..........
Аз я обичам желирана. Мама я обича вряла.... Да взема да купя две крачета и едно уше, пък каквото стане...
Изпреварих те, вече е полусварен продукта :mrgreen: В момента се води спор, аз искам пача, жената иска като мезе да е. Май ще се дели по "братски" /70 на 30 %/ :-D
Andri01 - майстор
Подялбата се прави пропорционално на килограмите живо тегло на консуматорите. :partyman:

Тема "Пачата на Баба и ще получи ли тя якологична норма EURO 21" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: