• 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 102
Съвети за начинаещи готвачи.
valentor - специалист
Никви химии. Запечатано под воден сифон. Като дойде момента отточване през маркуче на 2 см над нивото на утайката .
Никви бентонити и химии. Екологично чисто....
miroki - майстор
Аз бентонит не слагам.
То още е в кадуса де. Ако баща ми не го е източил нелегално.
Каквото се бае, се бае в деня на брането. И в деня на запарката на буретата, касаещо само буретата уж, ако не объркам с пелина.
Ние правим червено и не се точи веднага, а след като падне материала, около 14 дена.
По-важната част е престоя в избата. За това не го правя в блока.
Преди слагахме серниста киселина, като стане виното, както трябва. Но в годините на повечко не сложихме и пих вино до Май безпроблемно.
От мързел вече и маркуч за тихата не слагаме. А една глава лук на отвора на бурето. Понеже още не съм купил фунийки за балончетата.
Но това не е съвет, а само споделяне на мързела.
:partyman:
miroki - майстор
А относно претакането. Че бе написано после. Правим го само, ако се е объркало нещо. Иначе си седи с калта не само докато свърши виното, а до есента, до миенето за новото.
Но не съветвам. Просто ние така правим.
mrdds - специалист
Бентонита не е химия,а чиста земна глина.Слага се след като мине тихата ферментация препоръчително даже да се преточи веднъж за да се изкара калтa от дъното на съда.Бентонита се ползва главно за бели вина,когато трябва да се избистри и стане прозрачно.За червено вино 2-3 преточвания са напълно достатъчни да се премахне утайката,която обикновено остава на дъното на чашата и бутилката.

По темата с киселината... по-голям ефект има когато се сложи веднага след смачкване на зърната.Така се убиват вредните бактерии още в началото и има достатъчно време да се разнесе киселината при ферментацията.След 1-2 дни се слагат и засятите дрожди за ускоряване на процеса.Според винарските книги,които съм чел серниста киселина е допустимо да се слага за сулфитиране на готово вино при намерение за отлежаване,но на домашния потребител в общия случай не му стига,камо ли да отлежава с години.
КИМИ - специалист
mrdds написа:
Бентонита не е химия,а чиста земна глина...
:rock: Някои го наричат креда-
100% природен и безопасен продукт, който ни заобикаля.

След избистрянето задължително се изхвърля утайката, да не мирише.
Слага се след 50- тия ден АКО е още мътно, ако е полубистро- НЕ!
Svetoslavoff1 - майстор
Да споделя и аз нещо, пък дали е дерт или не :?
Имам на вилата малко лозенце и отначало като махнехме за консумация, останалото отиваше за ракия. Ама от няколко години зарязах твърдия алкохол (е, изключенията не се броят) и минах на виноправене. Става доста прилично винце по мнение на "представителна извадка" познати и приятели.
Правя го по технология за бяло - ронкане, мелене, пресоване, сулфатиране, култивирани дрожди, ферментации , претакания и тн.
Но всеки път много трудно тръгва бурната ферментация. Спазвам дозите за серниста киселина, поне половин ден изчаквам преди да посея дрождите, тях ги подготвям по инструкциите, следя температурата. Минава поне седмица, преди да почне да бълбука водния клапан и аз да си отдъхна. Материал не се е похабил досега.
Та дерт ли е това забавяне на началото на ферментацията или не, да се допитам до по-опитните.
miroki - майстор
Зависи от градусите (околната температура) все пак.
Ако направиш самоток и не сложиш нищо, нормално ли протича?
При мен червеното, ако не е магарено става почти за Коледа.
Моето грозде повечето е бяло, но аз харесвам червено, за това не го деля и става хубав цвят. Но не правя бяло вино.
При червеното, бурната е на вън в кадуса на топло. А при бялото на студено в бурето в избата. (тази година е студено и червеното вероятно ще се бави).
Само когато правя правено, става бързо. А ти веднъж спираш ферментация, после пак я принуждаваш и това бави.
Аз и баща ми правим натурално. Добавяме само захар, ако се наложи да се коригира захарност, според сезона, поради повече бяло и асма в поливен терен.
Надявам се съм ти помогнал.
caribi - специалист
След като сулфатираш мъста ,изчакваш 24 часа , декантираш и тогава посяваш дрождите- на 24 час. Дозите на сулфатиращия агент са по височки при направа на бялото вино. Какви дрожди слагаш ?
Svetoslavoff1 - майстор
По упътванията към дрождите пише 2ч след сулфатиране да се посяват, аз изчаквам повече, но до 24ч не съм стигал. Използвам от масово продаваните по агроаптеките дрожди. Но по-лани ползвах френски - fermactiv ако правилно съм го написал, пак тръгна с голямо забавяне.
Тази или следващата неделя ще правя гроздобера и може да пробвам в малък съд без сулфатиране и дрожди, да имам база за сравнение.
Ама ми хрумна и нещо друго. Оставям свободен обем до 1/5 от общия, но досега не съм забелязал да кипи бурно, да се надига и да изпълва поне част от този свободен обем. Да не би забавянето да идва от там, че този свободен обем трябва да се напълни с газ и чак след това да почне да повишава налягането и да излиза през водния клапан... То това си е естествено да си е така де, но ако още намаля свободния обем, може би по-бързо " ще вдига налягане" :)
Другата версия, след споделеното от кариби, първото декантиране правя чак след протичане на бурната ферментация.
kuger - майстор
caribi написа:
След като сулфатираш мъста ,изчакваш 24 часа , декантираш и тогава посяваш дрождите- на 24 час. Дозите на сулфатиращия агент са по височки при направа на бялото вино. Какви дрожди слагаш ?
Чакай ся, какво значи да декантирам след киселината? Нещо ми се губи смисъла.
Декантирам, откалвам, откалявам, това се прави, когато падне батака на дъното.
Дали след бурната ферментация /не съм съгласен, губи се много/, дали след тихата /за мен е правилно/ , дали след бентонита /пак правилно/.
След бентонита и откалването, може още една доза бентонит и пак откалване. Накрая, ако ще се бутилира, следва стабилизация пак със серниста, обветряне, тогава бутилиране, иначе мирише на яйца /развалени/.
Може и без серниста за стабилизиране, но, ако има вредни компоненти /микроорганизми, бацили, вредители/, то тогава изходния материал ще е със съмнителни показатели.
Това знам, това казвам, макар че рядко пия вино!
  • 1
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 96
  • 102

Тема "Вино" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: