• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Съвети за начинаещи готвачи.
Киррил - специалист
Днес ми попадна следната информация:
Фабрика в Холандия 3D принтира 500 тона пържоли месечно. Фирмата за предефиниране на месото ще доставя немските ресторанти с печатни такива.
Приблизително 110 немски ресторанти вече купуват "месо" от Redefine Meat.
"За да започне процеса на месо с 3D принтиране, учените взимат проба от животински стволови клетки в зависимост от желания вид месо - говеждо, свинско, птиче или дори риба. След това тези клетки преминават през процес на пролиферация in vitro, къпайки се в подхранващ, плътен с хранителни вещества серум в биореактор.
В продължение на няколко седмици тези клетки се размножават, взаимодействат и се диференцират в мастните и мускулните клетки, които съставляват био-мастило След това роботираната ръка използва накрайник, за да разпръсне тази пастоподобна, култивирана месна нишка на фини слоеве един върху друг. Ръката следва инструкциите на качен дигитален файл с компютърно подпомаган дизайн или CAD софтуер, за да възпроизведе правилната форма и структура на предназначеното месо. Месният материал с 3D-принтиран материал трябва да бъде вискозен, но достатъчно твърд, за да възпроизведе структурен модел, пълен с точна тъканна васкуларизация, "
Написано от Брук Бехер 09 август 2023 г.

п.с.
Всичко е в стила - Направи си сам. :rock:
Някой пробвал ли е подобна храна? Ако ни поднесат в ресторант, редно ли е да ни предупредят преди това. Явно натам отива света за да се изхрани.
В края на краищата по химичен състав това би трябвало да е месо, отгледано не по естествен начин, без вредни съставки - т.е. био!! :?: :?

Прикачен файл:
415960889_10162607968272502_6054008564033112935_n.jpg
415960889_10162607968272502_6054008564033112935_n.jpg (78.01 KиБ) Видяна 274 пъти
gogo7777 - майстор
Лека полека ставаме зомбита. Ваксинираните ще го отнесат първо.....после всички останали.
:drinkers:
Lisko - майстор
Мисля че общо взето това е пътят.
Дали ще се принтира на нишка, дали ще се добива на цели блокчета - синтеза е пътя.

Къде ще отглеждаш прасе, ще го чакаш да порасне, ще го тъпчеш с антибиотици, ще му носиш вода и храна (а още по-смешно ако е механизирано).
Абсолютно архаичен метод за добиване на храна. Не коментирам убиването на прасето, но много хора ще искат и това да отбележат.

Същата логика прилагам и за засяване на жито, поливане, торене, борба с вредители... Цивилизация която ще завладява космоса???
caribi - специалист
Който оцелее, рептилите ще го сготвят
DundyTheCroc - майстор
По-добре скакалец на шиш отколкото тази химия.
Лисун може да си фантазира виртуално секви лисички и да фърга лисунченца наоколо, както и да издевателства върху парче латекс, надписано "Лисуания", до известно време.
После- "коня го изадаа муити".
А муити дали ядат синтетика?!
Освен ако не са питнайси де принтирани, де.
Киррил - специалист
чет яну 11, 2024 7:12 pmLisko написа:
Мисля че общо взето това е пътят.
Дали ще се принтира на нишка, дали ще се добива на цели блокчета - синтеза е пътя.

Добре де, защо това да е пътя? Ние като страна можем да се самозадоволяваме достатъчно, ако се вземем в ръце. Какъв ни е проблема? Условия ли нямаме, хора....?
Проблем е, ако някой друг не ни наложи да правим неща каквито правим сега - примерно да изнасяме евтин ток, а да продаваме на нашето население скъп .....да не продължавам.
Това са си наши проблеми които трябва да си ги решим ние.... ако ни позволят. :? Дали ще ни позволят?
Дилемата е да ядем месо с неизвестен произход - (Нидерланско обявено за българско), пилешко набухано с всякакви гадости, или изкуствено отгледано в епруветка?
пет яну 12, 2024 12:52 pmКиррил написа:
чет яну 11, 2024 7:12 pmLisko написа:
Добре де, защо това да е пътя? Ние като страна ...
Кире, извиси се още малко и погледни на Вселената с другото око!
Киррил - специалист
Добре, да погледнем с друго око:
Явно светът отива натам - изкуствено отглеждане, но без да политизирам, гледам как някои държави със своите необятни земи, в момента са се насочили към отделяне от останалият свят и пълно самозадоволяване с натурални храни от всякакво естество. Програмата им за сега е успешна. Вносът на храни там намалява прогресивно.
Ако те постигнат пълно самозадоволяване, това опасно ли е за останалият свят?
На мен не ми дреме как те се самозадоволяват, важно ние как го правим. Как ще изглежда от страни ако там се използват натурални, а у нас изкуствени храни? Населението ще го възприеме ли?
Моля да не се политизира - говорим за икономика.
Последна промяна от Киррил на пет яну 12, 2024 1:23 pm, променено общо 2 пъти.
Вече го направи сам- политизира.
В този смисъл, щом са си самодостатъчни докато се самозадоволяват и живеят относително природосъобразно, аз бих им завидял.
Още по дълбоко в смисъла, от известно време- 5-10 години, се развива т.н. Био снабдяване със стоки от малки ферми, разпространено най вече в големите градове.
Е?!
От десетина години заводски хляб консумирам само в изключителни случаи.
Стремя се всеки хранителен продукт да е максимално чист. Ми, не е възможно.
Вече не се разграждаме както Природата е определила- да не достъпваме прекомерно религия и Вяра!
Е?!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Какво ви е мнението за изкуственото месо?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: