• 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 25
Съвети за начинаещи готвачи.
Stefan_62 - майстор
filmatoplo написа:
:) Сега ги пипнах моите луканки -започват да стават твърди , а за подправките :) прибирам се от работа по тъмно и жената приготвила каймата , с оплескани от кайма ръце чета от тефтера подправките , ама те написани с съкращения и ги нагаждам на око :wink: .Жената крещи , аз слагам -ръся де , детето се катери по масата да гледа как става :lol: -това беше при мен :supz: .
:lol: Другият път си записвай какво колко слагаш без съкращения и няма да има проблеми :lol:. Аз затова моите си ги купувам готови и само си ги изсушавам и после :supz: и :drinkers: :lol:
filmatoplo - майстор
:lol: Цирка беше пълен -поне за тези работи в къщи става -възрожденска седянка .Аз викам -сложих 5 кибритени кутийки сол на 6 кила кайма , жената крещи -ти си луд трябваше само 1 :lol: , търсим тефтера за справка .Детето 3,5 год. реве и иска да помага в ръсенето на солта :supz: -пълня кибритена кутийка сол , и детето пляс купчинка само на едно место -без да ръси солта по цялята кайма . :partyman:Жената монтирала машинката за пълнене на каймата с дръжката на обратно , и естествено дръжката опира по масата :lol: -пак крещи че машинката е счупена :yawinkle: .
Stefan_62 - майстор
Ето я и новата реколта от телешки суджук и свинска рибица.
Изображение
Изображение
Изображение
Утре мисля да я допълня с 10-на пресни суджука 50/50 /свинско и телешко/ и телешко филе.
filmatoplo - майстор
:prayer: Следващия път ще ги направя по твоя тертип .
Stefan_62 - майстор
filmatoplo написа:
:prayer: Следващия път ще ги направя по твоя тертип .
Да ти кажа, че пресмятах и стигнах до извода, че ако ги купя готови /говоря за суджука/ и само си ги изсуша ми излиза по-евтино /а и по-бързо става/, отколкото ако купувам месо, черва и подправки без да слагам труда. Тези дето ги купувам си имат и подправките и стават идеални на вкусови качества, комшиите много ги харесват когато се съберем в мазата на :partyman:, а колкото до филетата, там вече е въпрос на вкус относно подправките, но както казах в предни постове си го заривам месото 24ч. в сол след това 2ч. кисна във вода и в подправките стават перфектни. Снощи се събрахме в мазата с двама комшии на :partyman: далеч от женските очи :lol: и с две парчета филе и две петали суджук заминаха 3 литра вино :drinkers: :lol:, но нали затова ги правиме мезетата и питиетата, да ги споделаме по някога с приятели :lol: :partyman: :supz:
но 20 дни не са ли множко , при положение, че и за 24ч. месото се осолява идеално/по този начин/, даже пак се налага да се поизкисне за 1-2ч.

Искам да поясня че когато месото престои повече в сол то месото озрява и вкуса е различен.А за 24ч мисля че излиза че месото е не узряло,горе доло същото е със сиренето и кашкавала.Пробвайте и ще видите разликата.Аз съм пробвал пъстърма стояла 4денонощия и разликата е голяма.
Stefan_62 - майстор
igi66 написа:
но 20 дни не са ли множко , при положение, че и за 24ч. месото се осолява идеално/по този начин/, даже пак се налага да се поизкисне за 1-2ч.

Искам да поясня че когато месото престои повече в сол то месото озрява и вкуса е различен.А за 24ч мисля че излиза че месото е не узряло,горе доло същото е със сиренето и кашкавала.Пробвайте и ще видите разликата.Аз съм пробвал пъстърма стояла 4денонощия и разликата е голяма.
ОК, ще пробвам явно има разлика, но нещо не мога да го схвана това с узряване на месото, за сиренето и кашкавала съм съгласен. До колкото знам, но може и да греша месото си поема солта до определен момент/примерно за няколко дни/ и след това повече не поема. Вече зависи колко ще го изкисваш, че да се намали осоленоста му, но това си е мое мнение. Но всичко се постига с проба :drinkers: .
Mega - специалист
Колеги дайте снимки и в разрез на мезеата, да видим цвят и да "усетим" мирис. ;)
Stefan_62 - майстор
Mega написа:
Колеги дайте снимки и в разрез на мезеата, да видим цвят и да "усетим" мирис. ;)
ОК, след малко само да ги нарежа :lol:
Stefan_62 - майстор
Ето и обещанит снимки за "Mega", на мезетата /телешки суджук и свинска рибица/ и питието към тях :lol:
Изображение
Изображение
Изображение
Това е от предното зареждане, като станат новите ще има нова фотосесия :lol: .
  • 1
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 25

Тема "Въпрос за суджук, луканка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: