• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
rockwall - майстор
АЛОООУУУУ, живи ли сте бееее ??

Емо-о-о. Враца-а-а-а !! и другите готвачи-и-и-и !!

Помагайте !

Днес в МЕТРО се блъснах в една сьомгичка - към 800-900 гр, чистена, но цяла - с глава, опашка, люспи и тн (без черва само)

КАЗВАЙТЕ РЕЦЕПТА, че идва никулден

ЧУдя се дали просто да не й сложа чесън, лимон, зехтин и черен пипер за една нощ и после на скарата

Тва видях и в нет-а като рецепта. ТУК ПИТАМ ХОРА с ОПИТ които ще кажат изпитани неща - ако е за ГУГЪЛ - и аз мога да търся там.

ДА СЕ ПОДГОТВИМ ЗА НИКУЛДЕН по-поСранко :lol: :lol: :lol:
шоп - майстор
:-))) с лимонче и пиперче в зехтинче става добре и на тиганче. Опитано!!!
laki1968 - специалист
................................................................
rulom
.........ааа сьомгата най е добра маринована с олио чесън и оцет и с мн. водка ,и сурова бе -кат сельодка
torbalan - Дървен философ
сьомгата - сурова, да...

ама ако за готвене иде реч... аз напоследък съм фен на една рецепта...

сьомга на тиган с пюре от грах...
става култово...

намерил съм я от интернет, нямам претенции за авторство...

но с две думи - сьомгата на тигана (сигурно и на скара ще е вкусно), колкото да се запечати и зачерви...

пюре от грах:
един картоф се изчиства, нарязва и кипва като за картофена салата...
слага се и джоджен... на мен ми беше странно първия път, но ми хареса...
когато стане почти готов се добавя грах (примерно 300 - 400 грама) замразен или от консерва...
вари се още пет - шест минути...
после се мачка с преса за картофи или с чопъра (аз само с чопъра съм го правил)
добавя се краве масло - както казва мечо пух "колкото повече - толкова повече", сол и смлян чер пипер (виж ко казва мечо пух)...

после до колкото можете слагате парчето сьомга в чинията и гарнирате красиво с пюрето...може да се украси с каквото ви хрумне...
laki1968 - специалист
.....
Последна промяна от laki1968 на съб ное 28, 2009 5:10 pm, променено общо 1 път.
velsi - Почетен майстор
Е, какви комплекси да избива?! Трябва ли на всяко твое мнение всички да четем едни и същи глупости? Като не ти харесва намери си друго място. Ако пък ти харесва - пиши си, но стига с тези подмятания.
rockwall - майстор
не успях да хвана какво е било писано за избиване на комплекси, но ако е било нещо за сьомгата - и аз се учудих, че тази от МЕТРО изобщо не е скъпа - килото е по-малко от кило кашкавал

има доста по-скъпи "традиционни" риби ...

благодаря на всички за рецептата - ще докладвам какво се е случило
Последна промяна от rockwall на ср дек 02, 2009 5:29 pm, променено общо 1 път.
Master_Kenobi - V.I.P.
Днес в МЕТРО се блъснах в една сьомгичка - към 800-900 гр, чистена, но цяла - с глава, опашка, люспи и тн (без черва само)

КАЗВАЙТЕ РЕЦЕПТА, че идва никулден
По принцип долната рецепта е за "шайби" или филе от сьомга, но и това ще стане. Нарежи я на шайби.

Леко осоляваш и малко бял пипер (може и чер). И малко босилек или девисил (недей и двете). И нищо повече!
За една шайба взимаш 25-30 см. парче алуминиево фолио. Намазваш го от по-лъскавата страна със зехтин. и го сгъваш като джоб. Вътре слагаш шайбата. увиваш МНОГОКРАТНО по краищата на джоба. Да не влиза вътре вода е целта. И така още два джоба (без зехтина, естествено)

Така опакованите парчета нареждаш в... съдомиалната машина. :-D
На по-високо място, да не са долу. Прах или таблетка, естествено не слагаш. Пускаш на най-високотемпературната програма - 60-65 градуса. Да върти минимум 45 мин. Към час е по-добре. Ако има студено плакнене в началото, не го брой.

Ще си оближеш пръстите после!

Добър апетит! :)
единак - специалист
Същата рецепта има и друг вариант. Приготвена по същия начин, обаче върху двигателя на колата. За 20-30мин на загряла кола е готова.
И аз не се майтапя.
  • 1
  • 2

Тема "СЬОМГА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: