• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
masteradmin - майстор
Какво трябва да знаем за микровълновата печка

Микровълните са електромагнитни вълни, сравними със светлинните, инфрачервените, радио- и телевизионните вълни и донякъде с рентгеновите лъчи. Всички тела излъчват микровълни - кухненската мивка, кафеникът, човешкото тяло, но обикновено те се разпръскват в околното пространство, без да предизвикват някакъв ефект.
Микровълновата печка е конструирана така, че да се използва енергията на микровълните. Електричеството се преобразува в микровълни чрез магнетронова тръба и те се излъчват в работното пространство на фурната. Микровълните не могат да преминат през металните стени на печката (отразяват се от тях), но те проникват през материали като стъкло, порцелан, пластмаса, хартия и др. Микровълните не загряват съда, но той се затопля, поемайки топлината от храната в него.
Микровълните се поемат от течността в храната и предизвикват вибрация на водните молекули с честота 2450 милиона трептения в секунда. При тези вибрации водните молекули се удрят една в друга, възниква триене и в резултат на това храната се загрява.
Микровълновата печка се състои от външен корпус от боядисана стоманена ламарина, магнетрон, охлаждащ вентилатор, антена и вълновод. Освен това има разпределителна антена и рефлекторна плоскост. Във вътрешното пространство на фурната има долна плоча или въртяща се чиния от стъкло или стъклокерамика.
Консумираната от микровълновата печка електроенергия, или т. нар. входяща мощност, е между 800 и 1430 Вт. Почти половината от нея отива за мощния вентилатор, който охлажда магнетрона и останалите части на печката. "Изходящата" мощност, тази, която се превръща в топлинна енергия и се използва при готвенето, е между 400 и 720 Вт. Съществуват микровълнови печки с изходяща мощност около 1000 Вт, но най-често в бита се използват печки с мощност 600 Вт.
Без никакво съмнение може да се каже, че микровълновата печка е най-безопасният уред в кухнята. Абсолютната й сигурност се гарантира от работата й само при затворена врата. Ако тя бъде отворена, автоматично се прекратява излъчването на микровълни. При затварянето на вратата е необходимо печката да бъде настроена oтново. Трябва да се отбележи, че практически микровълните не могат да се разпространяват извън уреда. Микровълновите печки притежават най-малко два осигурителни изключвателя. Даже и отворите на фината метална мрежа на вратичката са съобразени с дължината на вълните, така че те не могат да проникнат през наблюдателното стъкло. Боравенето с микровълновата печка е безопасно дори за деца, тъй като вероятността за изгаряне е сведена до минимум.
masteradmin - майстор
Фактори, влияещи върху готвенето

Видът на хранителния продукт влияе върху процеса на готвене в микровълновата печка. Имат се предвид началната му температура, плътността, формата и големината на парчетата и др.
Начална температура. Времето за термичната обработка зависи от това, дали продуктите са замразени, студени или със стайна температура. Студените продукти се готвят по-дълго. За да получите по-добър резултат, първо размразете замразените продукти и след това ги гответе.
Плътност. Колкото по-плътен е хранителният продукт, толкова по-дълго се готви. Така например шницел от немляно месо се готви по-дълго, отколкото шницел от смляно месо. Размразяването и затоплянето също изискват повече време. Ако приготвяте пиле с гарнитура, то гарнитурата ще бъде готова по-рано от пилето. Когато готвите ястие от продукти с различна плътност, поставете продуктите с по-голяма плътност по периферията на съда.
Дебелина на слоя. По-тънкият слой продукти се готви по-бързо, отколкото по-дебелия. Парчетата с по-голяма дебелина поставяйте в периферията на съда, а с по-малка - в средата. Когато печете пиле, закрийте краищата на крилцата и бутчетата, за да не изгорят и да не се изсушат.
Големина на парчетата. По-големите парчета се готвят по-дълго, отколкото по-малките, тъй като микровълните проникват на дълбочина до около 3-4 см, а към центъра се разпространяват по индукция. За да получите по-добър резултат, нарежете продукта на парчета с еднаква форма и големина.
Количество. Колкото повече е ястието, толкова по-дълго трае готвенето. Горните слоеве се загряват по-бързо, затова разбърквайте по време на готвенето, най-добре няколко пъти. Ако удвоите количеството на продуктите в рецептите, трябва да увеличите и времето за приготвяне с 50-75%.
Състав. Мазнините и захарите поемат микровълновата енергия много повече от други продукти. Сланина и сладка (конфитюри, мармалади) се готвят по-бързо, отколкото зеленчуци и месо. Продуктите с ниско съдържание на вода, като хляб и кифли, също се приготвят по-бързо, отколкото напр. супите.
Кости в месото. Костите винаги вкарват топлина в ястието. За по-равномерно приготвяне обезкостете месото и го оформете на парчета с еднаква големина. Ако не обезкостите месото, покрай костта то ще се изпече по-добре и по-бързо, затова по средата на готвенето закрийте мястото с фолио, за да не се препече.
masteradmin - майстор
Техника на готвенето в микровълнова печка

Разполагане на храната. Доброто разпределение на ястието спомага за равномерното му сготвяне. Ако приготвяте няколко парчета от един и същ продукт (напр. печете картофи), подредете ги в кръг на равни разстояния и оставете средата празна. Средната част поема по-малко микровълнова енергия, когато краищата са запълнени. Продукти с нееднаква форма, например порции пилешко месо, цели риби, месо с кости и зеленчуци, подредете така, че по-тънките части да останат в средата на съда. Никога не поставяйте парчета храна (напр. месо) едно върху друго.
Разбъркване. Това е една от най-важните техники при готвене с микровълнова печка. При обикновеното готвене храната се разбърква, за да се размеси. При готвене с микровълни разбъркването се прави, за да се преразпредели топлината. Винаги разбърквайте от периферията към центъра на съда, за да разпределите топлината.
Обръщане. Големите парчета храна - напр. месо, цяло пиле, трябва да се обърнат, за да се загреят равномерно. Пържолите и нарязаното на порции пиле е добре да се обърнат при престояването. Ако обръщането е невъзможно (напр. козунак, голямо парче месо), завъртете съда във фурната (някои модели микровълнови печки са с въртяща се подставка).
Покриване. Покриването ускорява готвенето и запазва влажността. Може да използвате плътно прилепващ капак, специално фолио за микровълнова печка, пергаментова хартия, пликове за печене без метални нишки, домакинска абсорбираща хартия или просто една обърната чиния.
Частично покриване. Прилага се за предпазване на тънките части от препичане. Това е единственият случай, когато можете да използвате малки парчета фолио в микровълновата печка (металното фолио отразява микровълните, образуват се искри, които могат да пробият стените на печката). Закритите части трябва да са по-малко от незакритите. Фолиото отразява микровълните от чувствителните части (напр. краищата на крилцата и бутчетата на пилето) и ги предпазва от изгаряне.
Набождане. Продуктите, които имат кожа или ципа (необелени картофи, кренвирши и др.), трябва да се набодат преди приготвянето им в микровълновата печка. Ако не ги набодете, те ще се пръснат под въздействието на насъбралата се пара. (По същата причина никога НЕ печете или варете яйца с черупките!) Това се отнася и за жълтъка, тъй като съдържащата се в него мазнина поглъща микровълните и той става готов по-бързо - ако не е набоден, ще се пръсне. Жълтъка набождайте внимателно с клечка за зъби или с върха на ножа, за да не изтече. Когато печете месо или риба в плик, набодете плика, за да излиза парата.
Отстраняване на излишния сос. Течностите, които се отделят по време на готвенето, забавят процеса. Ето защо отстранявайте отделящия се сос с лъжица на равни интервали по време на готвенето. Щом ястието започне да се изсушава, можете отново да прибавите соса.
Престояване. Това е завършващата фаза на готвене и също е една от основните техники при работа с микровълнова печка. Ястието, приготвяно в микровълнова печка, продължава да се готви и след изключването й поради въздействието на топлината в него. Затова не гответе яденето прекалено дълго, за да не се превари или препече по време на престояването. Можете да го оставите да престои от 5 до 20 мин. За повечето ястия са достатъчни 5 мин, но например по-големите и по-плътни парчета месо оставяйте да престоят 15-20 мин. Ястията, които трябва да се поднесат топли, покрийте с фолио по време на престоя. Фолиото запазва яденето топло, така че не е необходимо да се загрява допълнително.
Получаване на златист цвят. Изпеченото в микровълнова печка ястие не придобива златист загар поради краткото време, за което се приготвя. Съществуват няколко начина за подобряване на външния вид на блюдата.

1. На пазара се предлагат микровълнови печки с интегрални елементи за изпичане до златисто или с грил в горната вътрешна част на печката. Те се включват по време и след готвенето. Можете да поставите ястието да се запече до златисто и в класически грил.
2. Продават се и специални съдове за изпичане до златисто.
3. За да получите хубав загар на печеното месо, можете да го покриете с тъмен сос, смес от смлени подправки, запържена галета, готова супа на прах.

Подобряване на външния вид на сладкишите. Тестените сладкиши, приготвени в микровълнова печка, изглеждат недопечени. Можете да подобрите външния им вид по няколко начина:

1. Залейте с шоколадова или цветна захарна глазура.
2. Поръсете сладкиша със счукани орехи, канела и захар или захаросани плодове.
3. Козунака, изпечен в микровълновата печка, бързо поставете под горещ грил или в класическа фурна, за да добие златист цвят.
4. Кифлите и хлебчетата поръсете с маково семе, сусам, настъргано сирене, счукани орехи, ким и т. н.
masteradmin - майстор
Бързо и качествено размразяване:

1. Преди размразяването набодете кожата, ципата или плика.
2. Отстранете металните нишки или съдове.
3. Продукти като сладкиши, кифли, хляб, кренвирши поставяйте върху сгъната на две абсорбираща хартия, за да поеме излишната влага.
4. Някои видове продукти е необходимо да бъдат раздробени или намачкани с вилица по време на размразяването им (напр. кайма).
5. Раздалечете едно от друго отделните парчета за размразяване (напр. шницели, колбаси, парчета месо).
6. От пилетата или дивечовите птици при размразяване извадете вътрешностите.
7. Отстранявайте водата по време на размразяването.
8. Бут, пиле, риби, когато са цели, размразявайте в микровълновата печка само частично, а след това ги оставете да се доразмразят на стайна температура.
9. Ако някои части на продукта се размразят по-рано или дори започнат да се загряват, закрийте тези части с парчета фолио, като ги прикрепите с клечки за зъби.
10. Готовите фабрично приготвени ястия обикновено са опаковани в пластмасови подложки и са покрити с алуминиево фолио. Преди да ги поставите за размразяване, отстранете фолиото, за да не се повреди микровълновата печка.

Прикачен файл

raz3.gif
raz3.gif (8.82 KиБ) Видяна 20333 пъти

Прикачен файл

raz1.gif
raz1.gif (13.6 KиБ) Видяна 20333 пъти
Темата е добра но аз съм чувал,че микровълновата печка не вреди дали е така или не аз не знам :)
vlado0549 - специалист
Мислел съм си дали няма да стане някакво отопление на базата на микровелето!Да нагрява някаква течност.
jordanvass - майстор
Щом ще нагряваш течност - защо да не си е старият класически нагревател? Микровълните какво ще подобрят? КПД ли, цена на нагревателя ли, дълготрайност ли? Никакво предимство. Виж ако направо загряваш само тялото си в стаята, без да загряваш въздуха, предметите вътре и стените и с 200-300 вата успееш да се стоплиш - ей тогава вече ще си наистина изобретател! :wink: Обаче само до момента, в който от мозъка ти стане супичка! :D
Стефан - майстор
Ами, ако има метални пломби?
jordanvass - майстор
Стефане, повярвай ми - ще му е все тая дали има пломби, като му заври мозъкът! :D
masteradmin - майстор
За идеята на Владо незнам, микровълновите са малко опасни. Но за идеята на Jordanvass си има такива пе4ки само дет не са на микровълнов принцип. Лъчисто оптопление или инфра ред не го помня точно. Но ще попрочет по въпроса и ще драсна някой ред.
  • 1
  • 2

Тема "Микровълнова печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: