Съвети за начинаещи готвачи.
Илиян Илиев™ - майстор
Понеже някой изтри темата за агнешкото, а аз вече нащраках снимки и за това реших да пусна нова, в която ще напиша и рецептата.

Сега чакам да хване коричка и да направя последните снимки. Ще ги пусна по-късно този ден, защото непосредствено след последната снимка ще трябва да хрускам топлата коричка и да преглъщам едри сочни мръвки с огромни глътки вино или бира, според това какво ще ми се допие. :drinkers:
Илиян Илиев™ - майстор
Значи, нужни са следните неща:

- 3-4 глави лук от тази година. Ако има зелен лук около 1-2 връзки. Миналогодишен 1-2 глави, че той е по миризлив. Демек един от трите варианта.

- Микс от гъби. Аз сложих замразени. Демек да има манатарки, пачи крак и каквито там имате. Ако няма други и култивирани печурчици от магазина ще свършат работа.

- Сол на вкус.

- 1 чаена лъжичка червен пипер.

- Олио според това, колко е тлъсто агнето, но при всички случай трябва да е достатъчно за запръжката на гарнитурата(пълнежа).

- Малко агнешки вътрешности, но толкова колкото да не са натрапчиви.

- 1 кафена чашка ориз.

- Джоджен или мента. Аз нямах и за това няма да я споменавам, но имайте предвид, че е добре да се сложи на пресни листа непосредствено преди печенето.

- И най-вече агнешко. Ако сте с цяло агне трябва да увеличите горните пропорции на око до получаване на достатъчно пълнеж за коремната кухина и да остане малко за подложка под агнето. Ако сте с плешка като тази която ще видите малко по-късно са достатъчни тези дози.

Плънката приготвям така:

- Нарязвам лука като ми на мене кеф и го слагам да се запържи. Като почне да променя цвета слагам гъбите. Ако са стерилизирани печурки трябва да се сложат заедно с ориза.

- Оставям около 10 минути на огъня и прибавям предварително сварените вътрешности.

– Като изври отделената от продуктите вода и остане само на олио прибавям ориза и след няколко разбърквания прибавям сол и червен пипер. Още две разбърквания и може да се премине към следващата стъпка.
Илиян Илиев™ - майстор
Хайде сега продължението със снимки.

Тази плешчица с малко ребърца се посолява обилно от всички страни. Ако е цяло агънце се осолява и в коремната кухина.
Прикачен файл:
24042011089.jpg
Прикачен файл:
24042011090.jpg
След това поставяте върху получената плънка по този начин. Сипвате вода около 2 пръста. Завивате с алуминиево фолио и слагате на средата в предварително загрята на около 180 градуса фурна. Намирате си занимание за около 2 часа и половина. Всъщност след час и половина може да погледнете да не е останало без водица, но е малко вероятно.
Прикачен файл:
24042011092.jpg
Прикачен файл:
24042011093.jpg
Илиян Илиев™ - майстор
След тези 2 часа и половина месото вече не е месо, както е видно от снимките. То е станало на мозъче направо, глей как се е отделило от кокала, но е още рано да го слагате на масата. Отливаме всички течности и мазнини от тавата, включваме фурната на грил, а ако нямате такава функция е достатъчно да се включи на макс и само на горен реотан и връщаме агнето обратно, но без фолиото.
Прикачен файл:
24042011094.jpg
Прикачен файл:
24042011096.jpg
Трябва да се жарне ето така или малко повече. Аз нямах търпение та за това не е много жарнато, а и от тази страна са ребрата, та няма какво толкова да се жари.
Прикачен файл:
24042011097.jpg
Прикачен файл:
24042011100.jpg

След постигане на желания цвят сме готови да поемем по полуфиналната права. Обръщаме от другата страна и отново във фурната. То без хрупкава коричка на къде?
Прикачен файл:
24042011107.jpg
LZ1
Г-н Илиев™,
Извинявам се, но аз не виждам плешка, а само няколко ребра. Това е без значение - въпроса ми е към рецептата. Авторска ли е, прегледана ли е от професионален кулинар? Защото нещо не ми се връзва българския и китайския вкус с тоя ориз, и няколкото вида гъби, лук, и други неща :?

Обикновено в България агнешкото месо се осолява по вкус, слага се черен пипер, слага се в равни количества вода и бяло вино/може и бира/, и се пече.

Иначе става нещо като компот от сланина, манджа с грозде, и т.н.
Илиян Илиев™ - майстор
Та след като го подържите достатъчно време би трябвало да се види разликата.
Прикачен файл:
24042011108.jpg
Прикачен файл:
24042011109.jpg
Не остава друго освен да му се порадвате носейки го от фурната до масата стигне ли там няма да бъде вече същото.
Прикачен файл:
24042011110.jpg
Прикачен файл:
24042011111.jpg
Илиян Илиев™ - майстор
LZ1 написа:
Г-н Илиев™,
Извинявам се, но аз не виждам плешка, а само няколко ребра. Това е без значение - въпроса ми е към рецептата. Авторска ли е, прегледана ли е от професионален кулинар? Защото нещо не ми се връзва българския и китайския вкус с тоя ориз, и няколкото вида гъби, лук, и други неща :?

Обикновено в България агнешкото месо се осолява по вкус, слага се черен пипер, слага се в равни количества вода и бяло вино/може и бира/, и се пече.

Иначе става нещо като компот от сланина, манджа с грозде, и т.н.
Както си личи от заглавието рецептата е моя. Ако трябва да бъда искрен тая сутрин я измислих. Каквото ми се изпречи в хладилника това сложих.

Иначе за вкуса си прав - при всеки е различен. На мен пък не ми се връзва агнешко с черен пипер. Някак си свинско ми звучи.

Струва ми се че не си ходил по селски сборове из северозападна България. :drinkers:
Илиян Илиев™ - майстор
Като го режеш, а то цвърчи. Нищо че не е плешка, а само ребра. :lol: Вярно е, че почти половината го отрязах и го изпекох преди около месец, но като за сам човек и тази порция е огромна.
Прикачен файл:
24042011112.jpg
Прикачен файл:
24042011113.jpg
Дано не отнеса и критики за салатата, но на мен домати, краставици и маруля си ми харесва. Е, друго си е вместо домати да се нареже репичка и да се сложи зелен лук, но това дал господ - това се яде. Много бира или червено вино според околната температура и личните предпочитания. И те така до преяждане.

А НАЗДРАВЕ. :drinkers: :drinkers: :drinkers:
Прикачен файл:
24042011114.jpg
Прикачен файл:
24042011115.jpg
Прикачен файл:
24042011116.jpg
LZ1
Илиян Илиев™ написа:
Като го режеш, а то цвърчи. Нищо че не е плешка, а само ребра. :lol: Вярно е, че почти половината го отрязах и го изпекох преди около месец, но като за сам човек и тази порция е огромна.
Що бе, да не те е зарязала талянката? Или тя си яде само пълнени жабешки бутчета, без ребра :lol:
Илиян Илиев™ - майстор
На жабешки бутчета кара. Не яде агнешко. :lol:

Тема "Агне по моя рецепта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: