Съвети за начинаещи готвачи.
Gnus - специалист
Колеги, я кажете как се подготвят охлюви за готвене, т. е. от момента, в който ги събера какво трябва да ги правя?
Едно време на един приятел баба му ги държеше в тенджера с брашно за 24 часа. Сега чувам за варене в солена вода. Какво ще кажете? Как става най-добре и бързо?
kiss9402 - специалист
Здравей ! Охлювчетата са си супер мезе за сезона :lol: . Най-лесният начин е след като ги събереш да ги свариш. Слагаш ги всичките в тенджерата и врят не повече от 5 -10 мин. след което ги изкарваш и ги вадиш един по един от черупките и чистиш вътрешностите (предполагам ще ги различиш) остава месото. Измиваш добре да няма пясък и слагаш отново да врят със солчица , но вече за около 25-30мин може и повече да оврат. След което слагаш чесън и лимон (оцет) и се кефиш с ракиййка :-D . Може да ги овкусиш както прецениш.

Поздрави :supz:
ArturDent - Почти Безобиден
Бабата навремето ги оставяше 24 часа в една кофа. Да се изсерат. Демек да изкарат там каквото имат.
Обикновено беше в банята.
Докато един път не забрави да сложи на капака на кофата тежест - цялата баня беше в охлюви и сополи.
Илиян Илиев™ - майстор
Най-важно е да бъдат умъртвени по възможно най-хуманния начин. По дискавъри гледах, че за белите червеи най-хуманно е да ги пуснеш живи във вряща вода, та и за охлювите би трябвало да важи.

Това с брашното ми се вижда много нехуманно. :evil:
Iliev Labs - специалист
Аз миналата година опитах и стана добре. После и тъщата го направи и каза че най-добрият начин който знае.
Десет литрова бутилка от минерална вода, надупчена с нагорещена тел. Да влиза въздух и да не бягат охлювите. Оставя се 24 часа на хладно(поне не на слънце). Изакват всичко и се изчистват от пясъка сами. Водата трябва да кипи, когато слагаш охювите, след десет минути са готови. След варенето няма слуз.Издърпваш от черупката и махаш едно черавце, вижда се и е лесно. От тук натам са полуфабрикат :-D
Може да ги ядеш директно или да видиш рецепта в нета. Аз най ги харесвам полуфабрикат или с ориз.

Имам един приятел язваджия. Той трябваше да ги яде живи, защото са най-доброто средство против язва. Но понеже е гнуслив, ги нарязваше на малки парчета и във фризера. После ги пиеше като хапчета с вода. Всяка сутрин по две парченца и казваше че е единственото нещо което му помага.
sepultura - специалист
Илиян Илиев™ написа:
Най-важно е да бъдат умъртвени по възможно най-хуманния начин. По дискавъри гледах, че за белите червеи най-хуманно е да ги пуснеш живи във вряща вода, та и за охлювите би трябвало да важи.

Това с брашното ми се вижда много нехуманно. :evil:

Че и белите червеи ли се ядат? :shock:
valerko - специалист
Ако ги слагате в кипяща вода те са свити вътре и после няма вадене. Трябва да се сложат и леко-полеко да заври водата, тогава сами излизат. Не съм го правил, но така ми казаха.
Gnus - специалист
А вадене живи с вилица? Нечовешко е, но така или иначе ще се ядат...
kiss9402 - специалист
ЕЕ то не само че не е хоманно (ваденето с вилица) ами и не може да се извади целият. Класическият, а и най-добър начин е гореописаният от мен.

Поздрави !
илко илиев - специалист
колеги аз ги приготвям така:измивам ги добре,слагам ги в тенджера с капак и ги заливам със студена вода и обирам пяната като почнат да завират.след като заврят слагам сол малко.варя ги около 15-20мин.изваждам ги от черупката и ги мия със студена вода като ги посипвам със сол и ги трия с ръце,тая процедура я правя около 3-4пъти.след това ги слагам в тиган и на котлона,докато им изври водата.предваритулно съм си нарязал пресен лук с доста пера и кото им изври водата слагам лука и олио на вкус да се запържат малко ако някой желае може и съвсем малко червен пипер.стават направо да си оближеш пръстите.

Тема "Подготовка на охлюви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: