Съвети за начинаещи готвачи.
Илиян Илиев™ - майстор
sepultura написа:
Илиян Илиев™ написа:
Най-важно е да бъдат умъртвени по възможно най-хуманния начин. По дискавъри гледах, че за белите червеи най-хуманно е да ги пуснеш живи във вряща вода, та и за охлювите би трябвало да важи.

Това с брашното ми се вижда много нехуманно. :evil:

Че и белите червеи ли се ядат? :shock:
Ми азиатците май си ги похапват, но това което гледах е "Мръсна работа" и там приготвяха някакви храни и смески за разни пернати, та за това една от съставките беше бели червеи.
boltik - специалист
Утре ще ви напиша на един познат рецептата.Оня ги коли и директно ги вари без черупките.После в горещо олио.Каза,че за мезе били идеални.Аз ще карам без мезе. :lol:
Kalin_Do - напреднал
:lachtot: ...коли охлюви... :lachtot:
sepultura - специалист
:lol: коли, ама само голи охлюви :lol:
RAPTOR - специалист
Ще ви споделя моята рецепта за охлюви.Малко е "пипкава" ,ама става -!супер!
Та значи взимате живи охлюви ,измивате ги и ги поставяте в подсолена вряща вода.Вадите ги след около 10 мин. и изваждате със вилица охлювът от черупката му.Режете месото от вътрешностите,които изхвърляте.Варите месото около 30 мин. със сол и черен пипер-но самото марене не е задължително,защото пролетните охлюви са най-крехки.
Вземате маргарин-от най-ефтиния,смесвате го със сол и смлян черен пипер,и със приготвената смес пълните празните охювени черупки до половината.Отгоре поставяте месото и отново мажете с маргарин.Подреждате черупките в голяма разлата тава,със отворите нагоре и печете на 180 гр. за около 30-40 мин.В тавата се поставя малко вода,за да не загорят охлювените черупки.После следва хапване и пиене от черупките на готовия сос
.Ха сега наздраве!
LazarGanev - "Велик майстор"
След като са пренощували 1-2 вечери ги мия 3 пъти със сол - изпущат всякакви боклуци и лиги. После като се слагат в тенджерата с вряща вода има си тънкост - трябва да се улучи моментв който хем да са се показали, хем да не им се виждат рогцата, защото е грозно да сервираш охлюви с рогца. Най-вече ги приготвям на супа с ориз, заедно с черупките и се чистят по време на ядене. Принципно това, което изхвърляме е най-полезно. От дядо ми съм чувал, че навремето са нижели черупките заедно с вътрешностите на конец и са ги сушени за зимата. на този наниз му викали улежник. После ги варели на супа. Като изкарат една супа пак окачат улежника на гредата и така цяла зима :-D . Като дойдат гости не търсиш кюфтета в камерата, ами туряш улежнико в тенджерата и посрещаш гостите :-D
ArturDent - Почти Безобиден
Лазаре, дядо ти да не габровец.

Като оня барман: "Аз кафе ни им слагам, те захар не си слагат - Какво пият?"
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе туй, последното е уж на майтап, ама де да знам :-D .
boltik - специалист
Значи оня ги колел :lol: и черупките изхвърлял.Заварявал ги да им излезе мръсотията и после в друга вода ги сварявал.За 2 часа били готови за консумация-изпържени.
Gnus - специалист
Супер станаха.
Попарих ги за 10 минути и ги извадих от черупките. Хванах им цаката - бъркам с едното рогче на вилицата максимално близо до оста на черупката и после въртя по посока на изваждане. Даже тези, които бяха "безнадеждно" навътре, излязоха лесно.
После им махнах всичко, освен крачето. Това беше най-пипкавата част от работата.
Варих ги в солена вода около 2 часа. Вече бях изпил бирата, но си ги хапвнах така - на полуфабрикат. Вкусни бяха. На места се усещаше "хлъзгаво", което не ме притесни, защото както един колега е писал по-нагоре, е средство против язва и малко профилактика не вреди.
Следващия път ще опитам брашнения начин.
Жената и децата с отвращение отказаха да участват.
Благодаря на всички, които ми помогнаха със съвети.

Тема "Подготовка на охлюви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: