Съвети за начинаещи готвачи.
filmatoplo - майстор
Къде без мен при приготвяне на Охлюви :partyman: ,оня ден събрах над 100 отново .Аз ги варя във вода със сол и оцет поне половин час и повече понякога , точно не засичам.Вадя ги със вилица,почиствам им зелените нечистотии и късам последното завъртяно нещо.Остава кръчето с главата , рогцата и още малко от охлюва :) .После ги панирам , като ги потапям в разбито яйце и овалвам в смес от царевично брашно и готова смес за паниране на пиле-в която долавам -сол и черен пипер , може и друго да има.Сега реда за паниране -винаги го бъркам и споря с жената , дали се топват първо охлювите в брашното,че после в яйцето ,или обратно ,експериментирам всякак , но резултата е супер за бирата :drinkers: :partyman: .Оня ден , дадох на шурето от панираните охлюви ,той пък почерпил едни руснаци с тях ,облизали си пръстите,питали -от къде се купуват да си купим :lol: .Сега като стана дума -отивам за коприва , може и охлюви да намеря. :wink:
filmatoplo - майстор
Явно някой от вас ми е стискал палци , защото хванах колко -познайте от първия път :wink: 119 охлюва , ако знаех 1 го пуснах че го съжалих . :wink: Ама питате ли ме преди това какво ми се случи .Отивам на брега на морето , там винаги ги събирам .Какво да гледам -една чехкиня с която се познаваме от лятото , тоест :heart: и като започна един -кекс,кекс.Ха,ха, ха-вързахте се. :lol:
valerko - специалист
Абсолютна грешка е да се пускат охлювите във вряща вода. Водата с охлювите трябва плавно да завира. До един излизат и много по-лесно се чистят после. Иначе рецепти за охлюви бол. Личен опит...правил съм го и с вряща и с постепенно завираща, така че вервайте ми!
boltik - специалист
Чувал съм,че копривата като хвърли семе,охлювите се напълвали с яйца и не ставали за ядене.
to6o75 - помощник
От 3 г. се занимавам с отглеждането на охлюви, и това което знам със сигурност е че охлювите се пускат в вряща вода, от хуманна гледна точка. Номера с показването на охлювите от черупката става като преди това се измият и оставят със сол и оцет (за да си пуснат слузта), може да се повтори 2-3 пъти. Направени по този начин при варенето не се отделя почти никаква слуз и пяна.
За вино са невероятни!
filmatoplo - майстор
Имам снимка със 100те охлюва в тенджерата , ама кой знае дали са защитени :wink: .
naB4o - специалист
Баща ми като "бере" охлюви, докато разхожда кучето, си носи 1 ножичка и ги реже директно, после ги осолява да си заминат сополите, после ги вари и прави нещо като дроб сърма или мусака на фурната :) Или ги замразява в камерата :)
rockwall - майстор
скоро питах за охлювите и също ми казаха, че се оставят 24 часа в царевично нишесте или брашно - докато са в него, си хапват и се изчистват отвътре, а едновременно с това се подготвят сами за паниране. :lol:
gogin - специалист
за охлювите: събирте ги и ги оставяте за 24ч в казан, кофа или квот имате, като на 12 час сипвате един пакет сода 50гр сол две супени лъжици и оцет 5супени лъжици . след 24 часа охлювите се попарват и пак се варят, лигите и слузта са вече минало. правите ги както си искате с зелен лук и червано пиперче е нещо велико
Gnus - специалист
Тази година пак не пропуснах охлюварския сезон. Събрах доста - на около 120-тия ми писна да броя.
За приготвянето направих компилация от доста източници, включително и вашите мнения от тази тема.
Сложих ги в една голяма тенджера с малко брашно и ги държах 2-3 денонощия. И дори това не беше напълно достатъчно, защото по-късно пак видях тук-там изпражнения.
Измих ги, махнах умрелите, бяха 10-тина (по-късно се оказа, че някои от тях са си живи де). От мокренето всички се бяха показали. Пуснах ги в тенджера с вряща солена вода и ги варих и препенвах около час.
Тук малко се отклоних от процедурата - тъй като ми трябваше голямата тенджера, ги свалих, извадих от черупките и отрязах вътрешностите. Продължих да ги варя в солена вода. Сумарно им трябваше около 3 часа варене, за да изчезне хлъзгавото.
Прочетох някъде, че било добре да се махне главата (ако може така да се нарече) и различните "проводи", които са в предната част на охлюва. Направих и това.
На този етап знаех много рецепти и разполагах с около 300 мл готови охлюви. Но реших да мина по най-краткия път и ги мариновах. Получи се чудно!

Тема "Подготовка на охлюви" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: