• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34
Съвети за начинаещи готвачи.
filmatoplo - майстор
Благодарско Стив , :) викам айде няма чесън в пърленката , ама после прочетох за намазването :wink: , щото само съм ги ял без да знам как се приготвят , баба прави подобни турти , но без чесъна , но без него не е класика в жанра -пърленка :-D .
bateFori - помощник
kuger,малко опит да споделя относно кривото по диска.На мен Стив ми прати един диск, който имаше доста за изправяне. Логиката ми подсказа че няма нужда да се нагрява,за да се изправя, На студено се е огънал,на студено си го изправих. Отнема 5 минути бой с големия майстор.Но не прекалявай с чука,щото ще разковеш метала и тогава огъването ще е фатално.Ще се раздуе един вид. В момента диска си е в перфектен вид или поне почти перфектен. Удри и се не бой,но само там дето трябва и не задълбочавай. Пробвай и успех!
Последна промяна от bateFori на нед ное 20, 2011 3:09 am, променено общо 1 път.
bateFori - помощник
И една кратка и ясна рецептица за телешко или свинско вратле. Та вратлето се нарязва на пържолки,начуква се и се оплесква с горчица. Ся ще речете ква да е горчицата!? :-) Ми на кой с каквато му е кеф. Не да се намажат,а само да се увкосят!!! И се оставя в хладилника до следващия ден. Падам си по престоя на месото в хладилника, потопено в някакви подправки. Пилешки бутчета стават перфектни ако за денонощие се изкиснат в унисос или в соев сос. Пекат се целите както са си.На по слабичко. Работил съм готвач в ,,Балкани". Там всичко се пече на газова плоча. Двойна-половината гладка,другата уребрена. И един лук да запечеш на плоча или валандъра,което си е все същото,става перфектно
stiv1961 - майстор
bateFori написа:
В момента диска си е в перфектен вид или поне почти перфектен.!
Чакаме снимки :)
stiv1961 - майстор
СВИНСКИ КРАЧЕТА С КИСЕЛО ЗЕЛЕ
Продукти/за един валандар/ :)
3 свински крачета
2 буркана кисело зеле/имам от миналата година/
3 листа дафинов лист/имам си на двора/ :)
4-5 зърна бахар
червен пипер
Сварявам крачетата до разпадане от кокалите.Вадя ги от бульона и ги обезкостявам.Подгрявам валандара и сипвам бурканите с киселото зеле и бульона останал от крачетата/вие си преценяте колко да сипете/,добавям дафиновия лист и бахара..Зелето трябва да поври в бульона докато поизври и се посгъсти.Тогава добавям обезкостените крачета,сипвам две супени лъжици червен пипер,разбърквам и след около 10 минути е готово :partyman: Сол не съм слагал понеже зелето си има.Айде стига приказки ами да действаме :)

Прикачен файл

271120111528.jpg

Прикачен файл

271120111529.jpg

Прикачен файл

271120111530.jpg

Прикачен файл

271120111531.jpg

Прикачен файл

271120111532.jpg
stiv1961 - майстор
И понеже жената се притесни, че няма да стигне и за финал на уикенда забърках още едно мезенце-вратни пържолки, но вие знаете тази рецепта.Наздраве :partyman:

Прикачен файл

271120111533.jpg

Прикачен файл

271120111534.jpg
filmatoplo - майстор
Аз бях на прословутите зеленчуци и 10 кебапчета :) , не посмях други импровизации .За допълнение на пържолите -до като се пекът ги мажи с малко зехтин или олио, може и микс с бяло вино. :) не остават сухи.
bateFori - помощник
Виното има наченки на оцетна кисилина,както в него има и наличие на танини(дъбилни вещества). И двете затягат-стягат.И кво се получава на практика!? Как сочно нещо ще е нещо,дето е затегнато по най якия начин??? Виното се използва за увкосяване.Слага се накрая и то в много малко количество. Говорим за 20-30 грама на кило. На винен кебап 50 до 120 в зависимост от много неща! За да ти стане сочно месенцето,опитай на силен огън за съвсем кратко време.Целта е да хване червена коричка. И да има вид на силно запържено,но всъщност за е запечатано прилично без да е присъшено. Образно казано,отвън препържено-вътре сърово. Ефекта се постига и ако месото е леко замразено. След като прицениш че месото е запържено силно външно идва един важен момнент. Наливаш рязко немного вода в мазнината,която се е отделила от месенцето. (иначе пръска много и неприятно, а и мазнинката е ценна!!!) Получава се нещо като рядко сосче след 4-5 минутки. Вадиш месото,което би трябвало вече да е готовао. И тук има още един момент важен. Ръсваш не много галета така,че да се получи нещо като гъст сос.Имай предвид че галетата поемат най вече водата,а не мазнината! Щипка сол овкусява идеално.Добавка много приятна е и ситно смлям кимьон.Които се добавя почти преди да го свалиш от оганя. Принципно всички добавки се добавят или малко преди,или малко след като ястието се свали от оганя.Така се запазва уникалния и спицифичния му аромат! По горе описаното е перфектно за бъбречета.Стават чудни. С получения сгъстен сос це залива печивото естествено. МОже за капак да се ръсне и малко панагюрска чубрица. Внимание хора!! Панагюрската чубрица вече я няма! Не се дожерявайте на разни надписи по опаковката.По добре си я направете само.Нещото става като към шарена сол се добавят ситно смлени тиквени семки и неразпукали се царевични зърна при пукане на пуканки.Въпреки че има и други рецепти за това. Абе бъбречетата по този начин са перфектното мезе за бира и бяло винце!Тествайте да видите за кво иде реч!!
boltik - специалист
Здравейте на всички,да се включа с един въпрос и аз.Купихме си тиган-тавичка,че се питам за какво са оставени тези двата полуотвора отстрани?Явно не е за преливане :?

Прикачен файл

DSCN0106.JPG
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34

Тема "Рецепти за ,,Валандар"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: