Съвети за начинаещи готвачи.
Фло - специалист
stiv1961 написа:
Ферментацията се спира с натриев бензоат - по грам на литър.
Или серниста киселина - против провлачване и омекване - 2 гр./л.

Безвредната доза на използване на натриевия бензоат е до 500mg /L ( половин грам на литър ) съгласно Наредба№8 от 16 април 2002г. на МЗ за изискванията към използване на добавки в храните.
stiv1961 - майстор
Фло написа:
Безвредната доза на използване на натриевия бензоат е до 500mg /L ( половин грам на литър ) съгласно Наредба№8 от 16 април 2002г. на МЗ за изискванията към използване на добавки в храните.
Е,започнахме и да издребняваме.До 2002 г. се е слагал в зелето и след това-не бил полезен в по-големи количества :-D Сигурно ГМО са по-полезни.Аре, четете:
http://otrova.org/index.php/2009/05/%D0 ... %BD%D0%B8/
НИКОЛАИ БОЯНОВ - напреднал
Мерси за съветите колеги.Днес сколасах да оправям зелето,спряхме се на вариянта с бурканите.
Фло - специалист
stiv1961 написа:
Фло написа:
Безвредната доза на използване на натриевия бензоат е до 500mg /L ( половин грам на литър ) съгласно Наредба№8 от 16 април 2002г. на МЗ за изискванията към използване на добавки в храните.
Е,започнахме и да издребняваме.До 2002 г. се е слагал в зелето и след това-не бил полезен в по-големи количества :-D Сигурно ГМО са по-полезни.Аре, четете:
http://otrova.org/index.php/2009/05/%D0 ... %BD%D0%B8/
Когато се предлага консервант за използване трябва да сме коректни т.е. точни,за да не се ползва в двойни дози,което освен,че вреди ,ами и вгорчава продукта!Бензоата си е химикал и няма нищо общо с ГМО-то за да се правят неуместни сравнения.Посочил съм откъде може да се вземе информация за дозите на използване на различните консерванти за храни и това не смятам ,че е издребняване ,а полезна информация за любителите на изработката на домашни консервирани храни.
preslav - майстор
Защо никой не спомена за калиевия сорбат - струва ми се, че е по-безвреден макар, че пак си е химия.
И към питащия - не си похабявай зелето с бурканиране, ял съм зеле от такава чорба, това беше преди повече от 10 години - все още нямам съществени психически отклонения.
Аз лично слагам по 4 кг. сол на 100 л. бидон (общото количество зеле и вода) - бидонът ми е на тераса с югозападно изложение, зелето е малко по-соленичко, но спокойно издаянва до Март. Соленичкото може да се избегне с обливане на зелката с вода непосрдствено преди консумация.
Ех сега да имаше кой и една ракия да сипе!
НИКОЛАИ БОЯНОВ - напреднал
Здравейте. Отново дойде време за зелето, и този път съм се заредил с бензоат предварително. Първо искам да благодаря на всички, дето дадоха акъл да си спася зеленцерто лани :prayer: .Още имам от него в буркани,нито си е променило вкусъ, нито нищо. Сега искам да попитам, как се определя процентното съдържание на сол, и колко е най добре да бъде. Благодаря.
nikolson - майстор
НИКОЛАИ БОЯНОВ написа:
Здравейте. Отново дойде време за зелето, и този път съм се заредил с бензоат предварително. Първо искам да благодаря на всички, дето дадоха акъл да си спася зеленцерто лани :prayer: .Още имам от него в буркани,нито си е променило вкусъ, нито нищо. Сега искам да попитам, как се определя процентното съдържание на сол, и колко е най добре да бъде. Благодаря.
5% от зеленчука.
chapara - майстор
Аз лично залагам на 4% от зеленчука.
stiv1961 - майстор
А бе различно е. Аз слагам зелето, ,,подправките" :-D и броя колко кофи по 10 л. вода наливам. Спрямо литрите слагам 4 % морска сол.
П.П.НИКОЛАИ БОЯНОВ, има отделна тема за зелето, погледни и в нея да се ориентираш.
viewtopic.php?f=28&t=6742
докера - специалист
Такова провлачване става по принцип от ниско съдържание на сол в саламурата . И аз така съм се прецаквал със солта - просто не се получаваше правилното съотношение , защото солта беше направо менте - дали имаше пълнеж или нещо друго , не мога да кажа .
Излекувах го , като изхвърлих старата саламура , направих нова с истинска морска сол и стана добро зелето ...

Тема "Киселото зеле взе да се разваля,помогнете." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: