• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 121
Съвети за начинаещи готвачи.
Stefan_62 - майстор
valentor написа:
Това количество / 0,500 литра / разтвор позволява да се покрият две свински контрафиленца , или около 0,700-0,800 кг филе.
Процедирам заливането в пластмасова бутилка 1,5 литра от вода,която е срязана при началото на стеснението, така че остава един цилиндър, с дъно.
Слагам филенцата, заливам с разтвор.
В друга пластмасова бутилка, от 0,500 литра наливам около 100-150 грама вода. Тази малка бутилка я слагам вътре в голямата бутилка, с вече поставени филенца и заляти с разтвор, за тежест - за да не изплуват .
Така държа 24-36 часа, и на канапчето.
Благодаря :drinkers: . Аз направих една рибица срязана на четири по тази рецепта "разтвор от 80 грама сол, 20 грама захар, 100 грама спирт=ракия и 800 грама хубава вода, това всичко за 1000 грама = почти на литър." Сложих месото в една тенджера и го залях с разтвора като се покри идеално с разтвора. Ще го държа 36ч. и както казваш на канапчето :lol: .
Todor - специалист
valentor написа:
В съседната тема, за суЖУците, съм писал : 1-во че открих сезона ; и второ,което е по-напред, как си правя просто мезе: създава се , за половин литър, разтвор от : 40 грама сол + 10 грама захар + 50 грама/млл/ спирт, може и под форма на ракия,водка, виски + 450 грама вода. С този , добре хомогенизиран , разтвор се залива свинското месце /филе или контрафиле/. Престоява 24 часа , "да се упие" , и се мята на канапчето за сушене. След 4 или 5 денЯ се почва да се проверява. Проверява се дали е станало -докато свърши.
А през това време сме заготвили нови серии.
Вече приключвам с първата, така че не чакай.Време му е вече.
Не се заблуждавай от цифрите 22-25 градуса целзиеви. То е през деня и за кратко= няколко часа.
По-лесното е да го заровиш /може свинско, а може и телешко/ в сол,морска, но според мен става солено
И да не забравиш : реже се тъничко и за преглъщане си додаваш винце
СуЖУците ги почвам следващата седмица.
хи-хи
Подхлъзнах се и аз да я пробвам твоята рецепта. Попадна ми телешко, за него важи горното нали?
bivolan - напреднал
Благодаря :drinkers: . Аз направих една рибица срязана на четири по тази рецепта "разтвор от 80 грама сол, 20 грама захар, 100 грама спирт=ракия и 800 грама хубава вода, това всичко за 1000 грама = почти на литър." Сложих месото в една тенджера и го залях с разтвора като се покри идеално с разтвора. Ще го държа 36ч. и както казваш на канапчето :lol: .
По тая рецепта миналата година правих и свинска и телешка пастърма и станаха перфектни.
Сега се пробвам с 6 парчета конско да видиме до къде ще я докараме.
И за капак съм взел още 15 кила конско за суджук,ама там още се ослушвам за някоя златна рецепта...ако някой има опит с конското :-?
Stefan_62 - майстор
bivolan написа:
Благодаря :drinkers: . Аз направих една рибица срязана на четири по тази рецепта "разтвор от 80 грама сол, 20 грама захар, 100 грама спирт=ракия и 800 грама хубава вода, това всичко за 1000 грама = почти на литър." Сложих месото в една тенджера и го залях с разтвора като се покри идеално с разтвора. Ще го държа 36ч. и както казваш на канапчето :lol: .
По тая рецепта миналата година правих и свинска и телешка пастърма и станаха перфектни.
Сега се пробвам с 6 парчета конско да видиме до къде ще я докараме.
И за капак съм взел още 15 кила конско за суджук,ама там още се ослушвам за някоя златна рецепта...ако някой има опит с конското :-?
Ето ти една рецепта:http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=130495 с нагледен материал. Порови се в Гугала и ще откриеш още.
Теди - специалист
Вчера открих сезона за "месна диета" с две килца контра филе и 6кг. телешки суджук с червено винце. :P

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Интересно, че половината от суджуците изглеждат различни заради червата, половината напълних с едно другата с друго. Забравих да сложа малко захар да запази цвета на месото, здраве да е.
gogata1987 - специалист
Днес тамън "обесих" 2 кила контрафиле по твоята рецепта, вярвам че ще стане сполучливо. Мерси за рецептата!
stiv1961 - майстор
[quote="jekasus"][/quote]
Кой ще го чака няколко месеца, че и години........ :-D
Stefan_62 - майстор
Поставям въпроса си и в тази тема, пък дано да получа някъкъв отговор :lol:
Stefan_62 написа:
Здравейте, искам да попитам кога може да се овалват суджуците с брашно/докато са още влажни или като поизпрънат малко/. Благодаря предварително.
Февруари месец, питах за тази операция, но понеже не получих тогва отговор, да питам пак :lol:. Някой пробвал ли е да овалва суджуците с брашно/ да побелеят и предполагам,че брашното обира и по-бързо влагата/ :? и ако има такива моля да споделят кога и как се прави тази операция :? :drinkers:
stiv1961 - майстор
Stefan_62 написа:
Здравейте, искам да попитам кога може да се овалват суджуците с брашно/докато са още влажни или като поизпрънат малко/. Благодаря предварително.
Стефко, в другата тема дискутирахме казуса :) , сега да ти/ ви/ покажа моето производство направено по рецептата на valentor/ да е жив и здрав/ :) , а и всички вие :partyman:

Прикачен файл

201220122005.jpg
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 121

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: