Съвети за начинаещи готвачи.
От "зимните", сушени навън, едно голямо парче замина за Дания.
Вчера върнаха само едните- ах, ооох, въйййй,......лееееле, че хубууууу!!!
Туй, еленското от България, е страшна работа, пък бащата на щерка му, бил много як месарин, хахааааа.
Свършило за нула бройки.
Колко пъти обяснявам, че това не е нито от елен, нито е филе Елена, ама тамагочито се весели, като ги държи в "леко" самозаблуждение.
ky-kyy - майстор
Има нещо гнило в Дания :?

:lol: :lol: :lol:
вт юни 08, 2021 7:57 pmky-kyy написа:
Има нещо гнило в Дания :?

:lol: :lol: :lol:
Да ве, данъците им били високи, а и държат климата хладен, да забавят процеса на разложение.
Ний да му мислим, с туй сушеното!
Тоя раздел, тая тема...
Не готвите ли бе, хора?!
Четвърти ден, откак са простряни в хладилника, върху скарички.
https://photos.app.goo.gl/RXgVQEW1ka5RExKY6
Процеса върви повече от отлично. Този път, повече поради мързел, оставих без подправки.
Забелязвам, сякаш при 5-7 градуса в нофростовия, нещата са по добре. Предната доза се суши при настроен хладилник на 1 градус.
Три денонощия в сол, дванадесет часа във вода, без смяна. Раздвижването не е с експериментална цел, а поради стечение на обстоятелствата.
Не съм се отказал от барбекюта, всякакви скари и други чалъми. Просто не искам да ми липсват дъската с ножа.
Снощи пекнах зарган на чугунения тиган, ммммммм............поне има рима.
kuger - майстор
ср юни 23, 2021 12:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
....Четвърти ден, откак са простряни в хладилника, върху скарички.
https://photos.app.goo.gl/RXgVQEW1ka5RExKY6.......
Имам ел.слайсър от ЛИДЛ. Справя се отлично с магазински деликатеси. Обади се, като са готови, да го пробваме на домашна продукция :-D
ср юни 23, 2021 1:35 pmkuger написа:
ср юни 23, 2021 12:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
....Четвърти ден, откак са простряни в хладилника, върху скарички.
https://photos.app.goo.gl/RXgVQEW1ka5RExKY6.......
Имам ел.слайсър от ЛИДЛ. Справя се отлично с магазински деликатеси. Обади се, като са готови, да го пробваме на домашна продукция :-D
Глей ко нещо- "Лидл ни събира, Лидл ни дели."
В случая е първото и готиното.
От кога опитвам да подтикна към форумно събитие?! Отново ще опитам, като предоставя резултата за дегустация.
Предложението ми е, съобразно прогноза за времето, да се организираме за форумна среща. Времето и мястото да са удобни за мнозинството. Изключвам 27.06 тази година, понеже съм организирал друго събитие, с напълно подобен характер.
Аз лично, предпочитам на теферич. При такива условия, освен консумативи за слайсъра, осигурявам генератор до 3 киловата, с горивото му и присъствието си.
Та, някъде между Бургас и Варна, между Обзор и Върбица...
Ако не, с Кугера, евентуално и тесен форумен кръг, ще си спретнем слайсване.
Andri01 - майстор
Бургазлийката май не те пуска на север,а? :)
Бе.....гледам нещо по централно да е, удобно за черноморска форумска среща.
Не, че имам против от Вардар да ни посетят братята българи.
Баш на бургазлийката баба ѝ е българка от Битоля. Отплеснах са, хаха.
Каквото ще да е, аз съм твърдо решен да си направим пак една сбирка.
Колкото по разширен е състава, толкова по добре.
Чудесна пастърмица се получи.
Следваща такава обаче, няма да е от врат- идва ми повече мазничко, особено като е без подправки.
Както обикновено, сушенето е прекратено на ниво по твърдичко прошуто.
Чудна работа.
Сушено общо седем денонощия.
Обикновено целя 5-7 градуса, но последните два дни се наложи да охлаждам огромни количества бира и безалкохолно, та нофросовеца беше нагласен на 1 градус. До тая сутрин успяваше да свали до точно 0.0 градуса, но следобед се кротна на 2-3. Странно! В същото време, фризерната част поемаше по няколко торбички за лед, през няколко часа.
Който тренирал- тренирал. Утре ще видим най добрите в "Нарижи- налей!"
ср юни 23, 2021 12:24 pmТрифон П.Трифонов написа:
Тоя раздел, тая тема...
Не готвите ли бе, хора?!
...
Три денонощия в сол, дванадесет часа във вода, без смяна. Раздвижването не е с експериментална цел, а поради стечение на обстоятелствата.
...
Тука явно повече се черпи, отколкото споделя, но няма значение.
Чувствам се длъжен да докладвам.
Реже се, мези се, почти всичко е идеално, само дето ми идва идея и половина по солено.
Три денонощия в сол е много. Намах възможност на второто да изкисвам, а едно щеше да е малко, предполагам.
Разчитах на 12 часа обезсоляване, но нямах и възможност поне да сменям водите.
Та, за толкова солене, ако не с времето, то трябвало е да сменя водата няколко пъти или да увелича изкисването до 24 часа, и пак с 1-2 смени на водата.
За други може и да е поносимо, аз не си падам по солено.
Също и времето за сушене, при приготвяне на пастърма, би могло да се продължи, след незадоволителен резултат. То може и паприкованата....След опаковане във форио и изминали няколко дни, стана една идея по меко.
Имам идея да опитам допълнително обезсоляване, с едното парче. Накисва се на момента.

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: