Съвети за начинаещи готвачи.
Andri01 - майстор
Кофти,лихвите са ниски. :)
съб фев 20, 2021 3:22 pmky-kyy написа:
Честит Празник!


Изображение
Неска къф празник е? Или да чакаме утрешния?
За горивото и маслото нищо не каза- нещо корекция в пропорция, подправки...
Последно опитах с говеждо (на близък план дето е), ми.....стана си ядливко. Домързя ме да го валям в подправки.
https://photos.app.goo.gl/9sw47g1rDAnpkQyV7

пп. Забрайх да та похваля. Гроздовия сок е перфектен, шафрантията на приятела и тя. Имам въпрос за бурето.
ky-kyy - майстор
нед май 23, 2021 9:23 pmТрифон П.Трифонов написа:

Неска къф празник е? Или да чакаме утрешния?
За горивото и маслото нищо не каза- нещо корекция в пропорция, подправки...
Последно опитах с говеждо (на близък план дето е), ми.....стана си ядливко. Домързя ме да го валям в подправки.
https://photos.app.goo.gl/9sw47g1rDAnpkQyV7

пп. Забрайх да та похваля. Гроздовия сок е перфектен, шафрантията на приятела и тя. Имам въпрос за бурето.
Днеска е празника на Св. Св. Кирил и Методий и брат му :partyman:

Забравих ве :lol: Перфектно! И на мерудии и на сол и на вятър/ Омахах го за норматив, за мезе на узото. Маслото го прекарах със спагетки, ама на два пъти, щото бях навъртял бая километри :lol:
Едно време, като въдех и колех животинки, правех и аз мезелъци разни, от рибиците, от бута....Обаче, не ми беше дошло на акъла, че можело да си купя месо от месарницата и пак да си го овалям.....У наше село, не става на открито сушенето, затва в хладилника. Имам един Мраз, дето си го пазя, само за сушене, че в тия нофростовите, не се получава...
Бурето ми е 25 литрови дамаджани. Овити в тензух, царевични кочани са тапите. Да диша пущината и да се изнизва по терлици злия метанол. За мекота и лек цвят - некви чипсове от френски дъбове, от железарията го купих. И те така :)
пон май 24, 2021 1:57 pmky-kyy написа:
...некви чипсове от френски дъбове, :)
Аха, ама си бие на буре.
Мезелъците са на привършване, та утре трябва да набавя някакво месо.
Говеждото го суших в корейски нофрост, на 7 градуса, върху решетка. Хареса ми на осмия ден. Беше си тренировъчно количество от две малки парчета.
Този път го държах 36 часа в сол, без да изхвърлям сока му, а изкисването беше 12 чеса с две смени на водата. Просто така ми дойде времето. Получи се както обикновено, демек перфектно.
ky-kyy - майстор
пон май 24, 2021 5:35 pmТрифон П.Трифонов написа:

Аха, ама си бие на буре.
Ми, то тва е идеята на чипсовете :supz:

Нофроста и той суши, ама не като Мраза. Постилам кухненска хартия на рафтовете и я сменям периодически, щото се мокри. Като спре да се мокри, значи мръвката е баш за мезене. :rock:
Най убу, да се овиси на фералък и да го одуха вятъра, ама тука мухлясва. щото въздуха ни изповядва евроантлантически възгледи....а и едни хищни врабчета и разни други пернати бандити, го изкълвават....
Драги съфорумци, да не минахте на купешко?
Новата партида е факт. Поради липса на Мраз, патрондаша е НоФрост.
Чубрица- 4сл.
Червен пипер- 4сл.
Черен пипер- 2чл.
Не посмях да рискувам със сливенскопланински сминдух.
Това количество подправки стигна за видното, в хладилника.
https://photos.app.goo.gl/vGmA5UNS4dRN7wRv7
Едното парченце ще е "натюр", тъкмо да сравня с говеждата пастърма.
cvetomir_77 - специалист
чет май 27, 2021 9:26 pmТрифон П.Трифонов написа:
Драги съфорумци, да не минахте на купешко?
Новата партида е факт. Поради липса на Мраз, патрондаша е НоФрост.
Чубрица- 4сл.
Червен пипер- 4сл.
Черен пипер- 2чл.
Не посмях да рискувам със сливенскопланински сминдух.
Това количество подправки стигна за видното, в хладилника.
https://photos.app.goo.gl/vGmA5UNS4dRN7wRv7
Едното парченце ще е "натюр", тъкмо да сравня с говеждата пастърма.
Аз не смея вече да суша. На зима отново и без това фризера е пълен с готови и вакуумирани мезета. Сега е сезона на барбекюто вече. Наздраве!

Прикачен файл:
IMG_7005.JPG
чет май 27, 2021 9:31 pmcvetomir_77 написа:
...фризера е пълен с готови и вакуумирани мезета. Сега е сезона на барбекюто вече. Наздраве!
IMG_7005.JPG
Ох котьоооо, добре че хапнах, преди да погледна!
Който се е запасил, свободен е да се отдаде изцяло на барбекюто.
До преди седмица имах около 2кг стречовано, но хубави поводи ме накараха да заредя отново.
Наздраве!

пп. Денонощие и половина, след като прострях в хладилника, осенен от идеята на колега, преместих половината пране в дехид........сушилнята за плодове, билки, зеленчуци, а вече и месо. Зададох минималните 40 градуса, за 24 часа. Винаги съм се страхувал, че ще вземе да се готви от температурата.
Половината, понеже има у мен зрънце скептична надежда, че ако не го разваля, ще режа по скоро от очакваното.
Така твърди младежа, пък да видим!

Прикачен файл

DSC_0028.JPG
Две денонощия по късно, тънкото парченце скочи от сушилнята на дъската.
https://photos.app.goo.gl/dCC98vxGNxfqr2aG9
Никак не е зле. Предполагам, че след известно време, престояли в хладилника опаковани, органолептично ще са на съществено по високо ниво, но за закъсали са отлично мезе.

Прикачен файл

DSC_0029.JPG
ky-kyy - майстор
Браво, ве :supz: Ще стане човек и от тебе :lol:

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: