Съвети за начинаещи готвачи.
LazarGanev - "Велик майстор"
Красота!
kuger - майстор
пон фев 22, 2021 9:45 pmcvetomir_77 написа:
Всичко е "простирано" без "накисване"!
Личи си, че ползваш добър "препарат" :-D
cvetomir_77 - специалист
пон фев 22, 2021 10:24 pmkuger написа:
пон фев 22, 2021 9:45 pmcvetomir_77 написа:
Всичко е "простирано" без "накисване"!
Личи си, че ползваш добър "препарат" :-D
Сол, захар, силен алкохол, синап и подправки на вкус. Не ползвам никаква химия!
Цвето, нещо се засягаш на накисване сякаш, но не си прав да се чувстваш така.
Начини и рецепти да искаш. До тук съм го правил само на сухо, хахааа и все се е получавало. Дори и снимките да сравним, пък и ти сам потвърди...
Попрочетох малко за саламурата, понеже малко ревностно я отричаш, та само предимства пише за нея, да знайш.
Та, всеки според разбиране, тертип и вкус. Аз обичам да експериментирам.
Наздраве!

Сетих за за първите ми опити, само със сол и подправки, както до сега.
Толкова свежи не съм ги правил от тогава.
https://photos.app.goo.gl/wnvsXyDz8CRxsFos5
Червеното малко дразни., а и разбиранията ни за "силен" алкохол явно се разминават с много. Най силното купешко, не би си позволил да мажеш по някакви меса. Обикновено е 40 обемни процента, алкохолът, на някои уискита и бърбъни 43, а ония, кои са наистина силни, продават се в търговската мрежа, не вярвам да ги ползваш за натривка.

Прикачен файл

DSC_0094.JPG
cvetomir_77 - специалист
вт фев 23, 2021 1:03 pmТрифон П.Трифонов написа:
Цвето, нещо се засягаш на накисване сякаш, но не си прав да се чувстваш така.
Начини и рецепти да искаш. До тук съм го правил само на сухо, хахааа и все се е получавало. Дори и снимките да сравним, пък и ти сам потвърди...
Попрочетох малко за саламурата, понеже малко ревностно я отричаш, та само предимства пише за нея, да знайш.
Та, всеки според разбиране, тертип и вкус. Аз обичам да експериментирам.
Наздраве!

Сетих за за първите ми опити, само със сол и подправки, както до сега.
Толкова свежи не съм ги правил от тогава.
https://photos.app.goo.gl/wnvsXyDz8CRxsFos5
Червеното малко дразни., а и разбиранията ни за "силен" алкохол явно се разминават с много. Най силното купешко, не би си позволил да мажеш по някакви меса. Обикновено е 40 обемни процента, алкохолът, на някои уискита и бърбъни 43, а ония, кои са наистина силни, не вярвам да ги ползваш за натривка.

Не се засягам, само казвам, че написаното в дебелите книги потвърждава това което казвам.
Ползвам водка, ром или уиски според това какво имам под ръка.

Наздраве!
Е, ко му е силното на алкохолът? Някои водки дори са на 37.5.
Тайни ли са тия дебели книги? Дай нещо, сподели както бургазлията изложи истински БДС, освен ако не ти е апокриф! Там не пишеше за мокро осоляване, но човекът си саламури от толкова години...Явно, също като мен, харесва адаптираните рецепти.
cvetomir_77 - специалист
вт фев 23, 2021 1:32 pmТрифон П.Трифонов написа:
Е, ко му е силното на алкохолът? Някои водки дори са на 37.5.
Тайни ли са тия дебели книги? Дай нещо, сподели както бургазлията изложи истински БДС, освен ако не ти е апокриф! Там не пишеше за мокро осоляване, но човекът си саламури от толкова години...Явно, също като мен, харесва адаптираните рецепти.
Като казах силен алкохол имах предвид над 35-40%, защото повечето хора ползват вино (10-12%)за тази цел, а за дебелите книги по-горе някой беше писал. Аз нямам такива книги. Синапа го научих от немците, те го слагат на всичко, според мен той не променя вкуса по никакъв начин и не съм виждал до сега нещо развалено имащо в състава си синап.
вт фев 23, 2021 4:41 pmcvetomir_77 написа:
Като казах силен алкохол имах предвид над 35-40%, защото повечето хора ползват вино (10-12%)за тази цел, а за дебелите книги по-горе някой беше писал. Аз нямам такива книги. Синапа го научих от немците, те го слагат на всичко, според мен той не променя вкуса по никакъв начин и не съм виждал до сега нещо развалено имащо в състава си синап.
Според това, което изложи Kumay, не прочетох за синап, нито за силен алкохол. В едната рецепта има вино, а както всички знаем, ползва се в много маринати. Пък Илчо сподели да не се прекалява с подправки.
Синап не съм ползвал досега, но ще опитам. За мен изводът е, че щом при теб не се е развалило и при мен няма да го стори. Но защо го слагат, след като не променя вкусът? Може да има трета причина.
Все пак, немците не правят еленски бут, макар да са майстори на вурстове всякакви.
E, ний пък си правим наденици, но това не ни прави немци...
Илчо Илиев - майстор
Трифо, радвам се,че все още има хора които могат да ценят истинското,че с тия боклуци по магазините, направо ни извратиха вкуса...
Аз много си ги обичам домашните специалитети(вече не трябва да ги ям), навремето нямах пари,но имаше в кочината и само трябваше да си ги направя, но не знаех...
Много обичам пушени неща, но не знаех как се прави,е слава Богу и на един Човек (лека му пръст)който се занимаваше с това, ми обясни кое как става...
Правил съм всякакви меса, е не мога да ги докарам като магазинските :lol: , пълни с вода и глутамат, но който ги е пробвал ги е харесвал...
Преди правехме и много суджуци, докато имаше коне/магарета, но там вече е сложно, всяко село, всяка къща си има рецепта,е то иначе няма да за какво да се правят дегустации..и :drinkers:
Аз когато правя нещо, гледам да ползвам само най- нужните неща-сол и ако трябва подправки...и то възможно малко...
За швабите и саламите, ако имаш възможност виж унгарците какви неща правят, нещо посредата са....
:partyman: :partyman: :partyman:
Ей ги простряни.
https://photos.app.goo.gl/kcUpySsAbDqQGLDZA
До 4ти Март трябва да има готово, че на високо в планината им се подобрява вкусът. Поне пилешките се надявам да са готови до тогава, а дебели мезета ще нося от старите.
В дясно, малките са от пилешки гърди. Тях ги овалях в подправките.
Другите са свински врат. Направих гъста каша от подправки с червено вино и ги натрих добре.
Подправките отново са червен, черен пипер и чубрица.
Следващите вече ще осолявам по друг метод и ще ги мажа с други подправки.
Синап или чимен ще има, както и 60 градусова мискетова.
Почвам и аз, като троянеца, да зареждам по начесто.
Имам и един единствен опит, доста успешен, с направата на суджуци.
https://photos.app.goo.gl/xW4yoGM38vwEc5eMA
Записките ми, с корекциите, понеже рецептата съм я избрал от интернет.
"Напълнени и окачени на 12.04.19г
Топло и влажно време с превалявания.
дневни Т 12-14 градуса
нощни Т 8- 10 градуса
4.7 свинско
4.8 конско
30 грама черен пипер- да се намали на 20.
5 грама бахар смлян.
20 грама кимион, смлян и малко несмлян- да се намали на 10.
100 грама захар
180 грама сол, намалена от 250, като на вкус е добре
Проверени на 14.04 - не лепнат.
На 15.04 дъждът спря, температурата и влажността спаднаха.
Надениците съхнат добре. Прибрани в хладилника за денонощие."

Преди пълнене на червата, каймата е престояла за денонощие в хладилника, за да "узрее".
След едно денонощие, на простора, бяха прибрани в хладно помещение и притиснати между два дървени плота, също за денонощие, с включен силен вентилатор. Времето беше топло, според мен, но притесненията ми са били излишни.
За съжаление, не съм записал колко време са съхнали, както и липсващи снимки на готовата продукция.
Благородна плесен в изобилие.

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: