Съвети за начинаещи готвачи.
Гост - специалист
lov написа:
. Явно ти наистина компенсираш с многото сол.
Айде, стига с тая сол, де! Много било... Кажи, тогава ти какво количество сол слагаш на суджуците за сушене, че да са трайни?
Аз поне не съм срещал рецепта, където да е написано по- малко от 20гр/кг (колкото всъщност слагам)
Навсякъде рецептите са с 20 ; 22, че и 25 съм срещал.
И има разлика за сурова наденица за печене и суджук за сушене.
За захарта- не съм чел научни трудове по темата- чел съм разни рецепти и- слагам и аз по някоя лъжица.
Калиев нитрат (калиева селитра) целенасочено НЕ слагам. Достатъчно е, че го има в купешките колбаси. Все пак домашно произведени консумираме само през декември или ако е останало- и за януарските празници. През другите месеци от годината си набавяме от така полезния калиев нитрат ( вкл. и други химически съединения) чрез суджук от магазина.
Колкото до подправките- както казват руснаците- на вкус и цвет- таварищи нет. Аз ям безумно много люто, но лют пипер в суджуците не слагам ( аз и сладък червен пипер не слагам, де)- заради детето най-вече. Пък да правя отделно за мен и отделно за другите- много е егоистично.
Гост - специалист
plamen6703 написа:
Ако покажа моята също ще има заяждания за материала, за огъването :-D ... правена е като на коляно с каквито парчета имах, колкото да свърши работа и свърши отлична работа :-D
Абе, ти режѝ с острия нож на тънко, пък те нека се заяждат ;-). Не вярвам да не си направил снимки от процеса.
Качвай смело! Не знам от какво се притесняваш? По- важно е какво има овесено на конструкцията, от това обръчите дали са идеално кръгли и спиците- идеално-прави.
Украсата е важна!
Както знаем- и елхите( освен изкуствените) след Коледа се изхвърлят, а играчките се прибират за другата година...
Чакаме снимки! Аз обещавам да не критикувам!
lov - майстор
Нали се разбрахме няма да се караме повече за солта. :) Сега преди да пиша погледнах различни рецепти и си признавам че наистина не съм поглеждал какви количества дават. Много години все по рецептата по долу я правя и никой не ми се е оплакал. По точно оплакват се че не стига. :-D
Всеки да си я прави както му харесва па нали темата е обмяна на опит. Ей ти моята за луканка. При мен материала е основно дивечово месо. Да поясня за солта 18 грама ако е каменна мляна и 20 вече обикновеннна морска сол. За селитрата също кой както желае.

за 1кг. месо
сол 18-20гр.
захар 3-5гр.
черен пипер 1-3гр.
лют пипер до 3гр.
общо до 3гр. двете като може да се комбинират

чубрица 4-5 гр.
сминдух 2гр.
кимион 2,5-4гр.
бахар 2-2,5гр.
червен пипер една супена лъжица на 10 кг. месо но може и 2 ако каймата се пръска при месене
селитра 1гр. на кг месо като захарта се намаля на половина

=================================

Ето ти и една също изпитане от мен рецепта защото имаш условия да си я направиш.

ПЕТРОХАН

за 1кг. месо /Около 10% чиста сланина /

сол 20гр.
черен пипер 3гр.
кимион 4гр.
чубрица 3гр.
червен пипер 5гр.
лук 1-2 глави много ситно нарязан на 10 кг.
селитра 1гр. на кг месо
Месото се смила на едро с решетка бъбрек, а сланината за предпочитане е да се накълца но може и пак през бъбрека. За да не се разкашка при меленето аз предварително я нарязвам на ивици и слагам във фризера да се стегне и след това на бързо през машинката.
След напълването на червата се слагат да се опушат леко и след това се суши но не много. Просто да само да заветря. Така вече направена аз си я прибирам във фризера увита със стреч фолио за да не съхне повече.


п.п. Всъщност сега като се замислих наистина си прав за количеството сол. При мен почти няма сланина и мазнини. Месото е изключително сухо и повечето сол лесно лесно се усеща като в повече. Така че си посипвам главата с пепел. :)
Трябваше да кажеш че си голям любител на лютото по рано, че да ти пратя малко за разядка и оправяне на вкуса. :lol: То пак ще има ама за сега нещо се ослушват и не искат да цъфнат а тази реколта свърши.
Прикачен файл:
IMG-20170912-WA0000[1].jpg
Шоколадово хабанеро. :-D
gnt69 - майстор
Помагайте че закъсах. След престояване 40 дни в 25 кила нитритна сол извадих бутовете и ги прострях на терасата да съхнат.
Та въпроса е да ги почвам ли или да ги чакам още малко да изсъхнат. :partyman:
Прикачен файл:
20180125_105128.jpg
Прикачен файл:
20180125_105103.jpg
gogo7777 - майстор
gnt69 написа:
Помагайте че закъсах.
Ти къщата ли си снимал или бутовете.....добре, че имам оптика та ги видях :lol:
Ами излизаш на терасата с ножа и пробваш...ние откъде да знаеме :wink:

Моите мръвки вече ги прибрах. Вътре на масата са. Ето ги
Прикачен файл:
27059714.jpg
27059714.jpg (33.71 KиБ) Видяна 2156 пъти
Andri01 - майстор
Мръвките са готини,но виното до тях какво е? Не мога да го позная по цвета - "Мерло" или "пелин"? :? :partyman:
gogo7777 - майстор
Моите мръвки ги правя така:
Сварявам 2-3 кила бульон от 3 моркова, 1 глава лук, пакетче бахар, малко сушена манатарка и 1 к.ч. сол. След като изтине напълно бульона в него накисвам месото и го оставям да преседи в него поне 24 часа за да поеме солта и ароматите. След което го вадя и оставям да се отцеди хубаво. Върху хартия за печене смесвам подправките, аз ползвам тези като количествата са на око и вкус: ронена чубрица, шарена сол, черен пипер, сладък червен пипер, малко лют червен пипер, още малко сол и малко царевично брашно /може и без него/. Овалвам месата в подправките, връзвам ги с канап и ги овесвам на студено и проветриво място. Чакам 20-на дена и ги започвам :-D

Това на снимките долу е свински врат...закуска за шампиони :drinkers:
Прикачен файл:
20180126_092215.jpg
20180126_092215.jpg (62.29 KиБ) Видяна 2127 пъти
ПП.....заради вас започнах с ракията от рано :lol:

Прикачен файл

20180126_093004.jpg
20180126_093004.jpg (64.24 KиБ) Видяна 2127 пъти
filmatoplo - майстор
Луканките ги пълня на 30 ти ноември ,записах рецепта си от вашите да тествам ,те подправките все същите де :wink: Каймата купувам смес 50/50 св и тел .Продават и диво св по 2 лв кг ама койти разбира :wink: Хванах им цаката - оставам ги Прави да висят ,преди ги правих криви :? :-D
Andri01 - майстор

Изпробвано,страхотно мезе за червено вино. :tonqe:
filmatoplo - майстор
:) Преди малко омесих каймата ,утре ще пълня ,тъпча луканките -кой както му казва :partyman:

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: