• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 121
Съвети за начинаещи готвачи.
Mega - специалист
Само да питам спецовете какво време е подходящо за сушене и колко време се суши? Какви градуси са добри и какви не са? Кое колко време се суши? Миналата година правих опит, но май прекалих със сушенето и стана на камък.

... Едно време по морето съм ял и съм си купувал филе от акула, направено като пастърма. Отдавна не съм чувал и виждал. Някой знае ли рецептата подобна ли е или? Не може да няма морски чеда тука. ;)
Теди - специалист
ХУЛИГАНЮ2 Един приятел прави супер пача и мисля да се пробвам за сега не съм правил.

Mega По възможност на проветриво, хладно и тъмно място. Стане ли над 15 градуса не става за сушене на суджуци. Иначе както ги обичаш, ако искаш по меки около седмица, но това зависи от мястото. Пипаш на мекост как са и как ги обичаш.
Mega - специалист
... A под колко не бива да пада, вероятно под 0 градуса? Питам, защото си правя едни опити сега. Знам, че есен е по-добре, но за да съм готов за есента сега се почват пробите. ;)
Stefan_62 - майстор
Mega написа:
... A под колко не бива да пада, вероятно под 0 градуса? Питам, защото си правя едни опити сега. Знам, че есен е по-добре, но за да съм готов за есента сега се почват пробите. ;)
Да драсна и аз малко по въпроса. Преди три седмици заложих 4 телешки суджука/готови пресни ги купих/ и телешко филе което обработих със сол и подправки. Една седмица по-късно правих и телешки сърца които също обработих като филето. Ами вече и трите вида мезета са готови за :drinkers: , като се има впредвид, че съхнаха при темперетури от -15 / -20 градуса и на остъклена тераса/тоест на затворено/. Вчера купих още 4кг. суджук и сега позаветря малко и след ден-два почвам да ги пердаша. Ха :partyman:.

п.п. Ако желаете снимки, довечера като нарежа мезето за винцето ще снимам и ще кача.
Mega - специалист
... Ти вземи вместо само да се хвалиш да кажеш рецептата за сърцата, звучи ми интересно и вкусно? ;) Някой да каже от къде се купуват от готовите сушени черва за пълнене в София?
Stefan_62 - майстор
Mega написа:
... Ти вземи вместо само да се хвалиш да кажеш рецептата за сърцата, звучи ми интересно и вкусно?
:lol: Ами не се хваля, просто споделих, че и при доста минусови външни температури / м/у -15 и -20 / и в затворено помещение без проветряване, където температурата беше около -5 и -10 градуса, мезетата пак си станаха за около 2-3 седмици и са готови за :drinkers: . Колкото до сърцата се поразрових за рецепти в чичо Google и след това експериментирах. Та значи, почистих ги от ципи и лой, нарязах ги на фаши около 4-5 см. широки, 2-3 см. дебели и около 20 см. дълги, киснах ги 2-3ч.във вода да се обезкървят малко. След това ги държах 36ч. заринати в морска сол/като периодично изцеждах кървавата вода която пускаха/. Следва изкисване около 6ч. във вода , която сменях няколко пъти, накрая ги оставих няколко часа в гевгир да се отцедят. Подправките вече според предпочитанията. Аз използвах черен пипер, чубрица, мащерка, риган и от филето ми беше останало малко готова/купешка/ за кайзероване, но според мен е достатъчно и само ситно смляна чубрица и черен пипер. Колкото до червата за пълнене не са сушени, а така изглеждат понеже се съхрняват в сол. И след изплакване с вода си придобиват същинският вид. Аз от Русе когато ми трябват си ги купувам от транжорни за месо или има фирми които зареждат месопреработвателни цехове. В София предполагам, че ще е още по-лесно намирането им.
Теди - специалист
Mega Не е добре да съхнат мезетата под 0 градуса никоя сушилня не го прави. На мой приятел всички суджуци са за изхвърляне защото ги беше оставил на село в плевнята където не живее да висят и сега не стават за нищо. Червата на женски пазар в месарските магазини има 10м за 6лв. За 5 кг. суджук отиват 7-8м.
OwnerBG - специалист
Дайте идея от къде в София да взема сланина поне три пръста дебела, ако може с кожа.Ако пък и шаренее.Па и да е преспала студа в някое каченце. Трябва ми за скара. поне 5-8 килограма.
Фло - специалист
OwnerBG написа:
Дайте идея от къде в София да взема сланина поне три пръста дебела, ако може с кожа.Ако пък и шаренее.Па и да е преспала студа в някое каченце. Трябва ми за скара. поне 5-8 килограма.
:-D Откакто излязоха "кремвиршите от месо" сланината се позагуби на пазара. :partyman:
Теди - специалист
На И.Вазов пазара по сергийте има от там съм си купувал. На всеки пазар би трябвало да има.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 121

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: