Съвети за начинаещи готвачи.
SEV - специалист
Би ли споделил технологията на студеното опушване.Като сурови ги опушваш и после се сушат или......Какви дърва ползваш.Ако някой е правил и топло опушване да сподели.Кое е по добрия вариант,топло или студено опушване.

П.П Купуваме от Лидъл един опушен бекон(ред месо,ред сланина),като го метна с червеното вино не мога се спра.Смятах да пробвам и аз да правя нещо подобно.
bulhomes2 - майстор
И аз го купувам тоя бекон - много добър. Но ме съмнява, че убавината е в течността, с която е шпикован. Щото като изсъхне - не ме впечатлява толкова.
Гост - специалист
SEV написа:
Би ли споделил технологията на студеното опушване.Като сурови ги опушваш и после се сушат или......Какви дърва ползваш.Ако някой е правил и топло опушване да сподели.Кое е по добрия вариант,топло или студено опушване.
Има писано доста по въпроса и тук , във форума. viewtopic.php?t=13798&start=40
За суджуците- ако се използва топло пушене- ще се сготят, аидеята е да придобият вкус на опушено и да си се сушат и зреят...
В този варел освен колбасите- сложих и едни свински бузи, ама не се олучиха- за тях си трябва топло пушене.
Такова се получи при опушването на установка,а, "коледна елха"- конструкцията с хартията.
Гост - специалист
Вчера сложих пуските в дървесна пепел. Така, като са скрити- няма да ме изкушават. Пише, че така могат да се съхранят с месеци, че даже и с години.
Трудно ми е да си го представя. Ако се задържат и със седмици, преди да се изядат- ще е добре. :supz:
Това, което пропуснах да направя е да им сложа етикетчета, щото съм експериментирал- някои са с праз, някои без, някои с конско месо, една е с пуешко+телешко... Сега не знам коя коя е... :axe:

Прикачен файл

IMG_0176.JPG

Прикачен файл

IMG_0165.JPG

Прикачен файл

IMG_0140.JPG
Последна промяна от Гост на чет фев 23, 2017 8:19 pm, променено общо 1 път.
SEV - специалист
Ако се ухапеш като ядеш,знай,че завиждам.Благородно разбира се :) .Не си близо до Варна да направим "обмяна на опит.Наздраве :drinkers:
Jawata - напреднал
Да събудим темата, колеги!!!
Прикачен файл:
20171118.jpg
Един телешки бут и малко работа за удоволствие.
Прикачен файл:
20171124.jpg
Скоро и нарязано!
Гост - специалист
Jawata написа:
Да събудим темата, колеги!!!
E,че тя темата си е за събуждне... Отдавна захладня, а преди седмица окачих пастърмата да съхне.
Наложи се да я затварям в кафез, че на тавана се разхождат плъове, от които ми е трудно да опазя и орехи и мезелъци...
С капани излавям доста, ама прииждат - няма спасение.
Утре ще ходя до близко село, че съм пазарил един телешки бут и почвам със суджуците и пуските- то не остана време- един месец до Коледа ... ;-)

Прикачен файл

IMG_0474.JPG
Гост - специалист
Взех го бутчето. 16 кила- от младо теленце.
Скълцах го заедно с малко шарена сланинка. Поиграх си, но нарочно не исках да го меля- друго си е кълцания суджук.
Получиха се два типоразмера- от телешки ( в тавичката) и от свински тънки черва. По- тънките ще станат по- рано за консумация...

Прикачен файл

but4e.JPG

Прикачен файл

skylcano.JPG

Прикачен файл

napylneno.JPG
zz_stefanov - майстор
Гост написа:
Jawata написа:
Да събудим темата, колеги!!!
E,че тя темата си е за събуждне... Отдавна захладня, а преди седмица окачих пастърмата да съхне.
Наложи се да я затварям в кафез, че на тавана се разхождат плъове, от които ми е трудно да опазя и орехи и мезелъци...
С капани излавям доста, ама прииждат - няма спасение.
Утре ще ходя до близко село, че съм пазарил един телешки бут и почвам със суджуците и пуските- то не остана време- един месец до Коледа ... ;-)
Страшен си. Зимнината е супер. Сложи му някаква плоскост отгоре на кафеза да не го ръси от гредореда. :)
plamen6703 - майстор
Всяка година пълня суджуци, но понеже опита ми се свежда само до мелене и пълнене на суджука, за подправките на каймата ходя при касапин да ми ги прави.
Ако някой сподели опит примерно за сто килограма кайма какви подправки и по колко от тях слага в каймата... бих се възползвал и пробвал. В нета има различни рецепти, но не е сигурно дали е пробвано, а тук се вижда резултата :drinkers: :partyman:

Тема "Домашен майсторлък - месна диета :-D" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: