• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
egomen66 - майстор
Домашният ябълков оцет е скъпоценна течност, позната и използвана от древността като лекарство и подправка.

За направата му...качвам една рецепта.Качвайте и вие ваши рецепти. :partyman:

Примерна рецепта, за приготвяне на домашен ябълков оцет ( доза за една 10 или 11 литрова бутилка от минерална вода):

Подбират се добре узрели ябълки, около 6 кг. Ако ябълките имат загнили участъци, те трябва да се изчистят.
Ябълките се измиват добре и се настъргват, смилат или нарязват на ситно,, заедно със корите, сърцевината и семките. Махат се обаче дръжките.
Сложете настърганите ябълки в бутилката.
Преварява се 3-4 литра вода, в която след като поизстине се добавя около 300-350 гр захар или пчелен мед.
Отделно се разтваря 1 кубче мая за хляб. Разтворената мая и водата с прибавената захар се изливат в бутилката, като не се пълни до горе, а до извивката. Трябва да остане малко пространство, тък като първите дни ферментацията е много бурна и сместа се надига и кипи. Отгоре се слага марля или капачка, но без да се затяга, така че да може да става циркулация на въздуха. Бутилката се държи на тъмно или полутъмно място.
Първите 20-30 дни, тази смес трябва да се разбърква или разклаща 2-3 пъти на ден. След около 20-30 дни ( зависи от околната температура и процента на захарност, плода пада на дъното. Тогава се прави прецеждане на цялата смес, като се използва материя, която е подходяща и за изстискване на смляната маса. След прецеждане, течността се връща обратно в бутилката, а твърдата маса от смлени ябълки се изхвърля.
Следва период на ферментация, които е сравнително дълъг и е зависим от доста фактори. Обикновено са нужни поне 2 месеца за да стане оцета, но може да се наложи да чакате и повече. В бутилката се образува мътилка, която е нормална част от процеса и е форма на оцетната гъба. Не се притеснявайте от това и не я изхвърляйте.
След като завърши процеса на ферментация оцета е готов, е добре да го преместите в стъклени бутилки, като ги напълните до горе, за да няма много въздух. Съхранявайте на хладно и тъмно място, в добре затворени бутилки. Утайката по дъното, която представлява оцетна гъба, можете да съхраните в малко бурканче с малко оцет, добре затворено и в хладилник. Тази утайка може да използвате за ускоряване на процеса на ферментация, ако правите нова доза ябълков оцет.
Последна промяна от egomen66 на пон яну 18, 2016 5:41 pm, променено общо 1 път.
ky-kyy - майстор
Едно време, баба ги чукаше ябълките в чукалка.Имаше си и специални буренца, за винен и за ябълков , в което си имаше оцетна гъба. Правеше превъзходен оцет, но не си спомням да е слагала хлебна мая...
caribi - специалист
Това е преведено нали?
wanderer - специалист
в къщи сме почитатели натуралните продукти, в това число и на ябълковия оцет. основно жена ми се занимава с това и в общи линии рецептата е подобна, но без мая. въпроса на който не намираме отговор е: има ли начин да се изчисли процента на оцетната киселина в готовия оцет?
egomen66 - майстор
* Ябълките си измиват добре на течаща вода, почистват се от повредените, гнилите и червивите части, без да се отстранява сърцевината и без да се белят.
* Настъргват се на едро ренде и се поставят в голям съд с широко гърло - тук може да възникнат съвети - да се ползва робот, сокоизстисквачка или блендер. Месомелачката може да се ползва, само е с много остър нож и не съвсем ситни дупки на решетката - за да не излизат ябълките намачкани; Сокоизстисквачката излиза на каша и сок, а не трябва да е така; Ако са само нарязани - няма да успеят да ферментират както трябва и 1 година.......... и т.н.
* След това се заливат с топла, предварително преварена вода, докато се покрият напълно. 0.5л. вода на 0.4кг. ябълкова каша. На всеки литър вода се прибавя по 100гр. захар, а за ускоряване на ферментацията - по 10гр. мая за хляб и 20 гр. сух черен хляб.
* Съдът се оставя на тъмно място. За провеждане на първата фаза на ферментацията температурата в помещението трябва да е 25-30*С. Кашата се разбърква 2-3 пъти дневно с дървена лопатка.
* След 9-10 дни кашата се прецежда през марля. После към всеки литър получен сок се слага по 100гр. захар и се бърка до пълното разтваряне на захарта. За провеждане втората фаза на ферментацията гърлото на съдовете/съда се покрива и завързва с марля и се оставят на топло и тъмно място. Не капачка, а марля.
Тук е времето да се сложи и оцетна гъба, ако имаме такава.
Ние нямахме първите години, но тя сама се появява. Когато оцета е готов се прецежда и тя се отстранява, като се съхранява за следващ път в буркан, добре затворен на тъмно място.
* Спазвайки тези етапи и точната рецепта оцета става за около 70 - 90 дни, зависи от околната температура на въздуха.
***Домашния оцет винаги има малко утайка. Дори и да е добре прецеден. Спомнете си как преди години оцета, който купвахме след известен период от време се замътваше.
Това не бива да ви притеснява, оставете да се утаи добре, прецедете и ползвайте.

Това е по оригиналната рецепта от книгата "Полезни съвети и рецепти за всички" на Петър Миладинов - Държавно издателство Техника - София, 1984год.
За количества - умножаваме пропорционално.

:arrow: http://biz.dionislab.com/materials_quan ... kline_id=7
ivanovbg - майстор
Ето и моята рецепта за домашен ябълков оцет:
Октомври като почна да бера ябълките някои без да искам ги изпусна на земята. Падналите ги смилам с машинка за месо без дръжките. Пълня 1/3 от 10-11 литрова бутилка от минерална вода с ябълките допълвам с преварена вода и слагам по 100грама захар на литър вода. Слагам хлабаво тапата и 10-тина дни я джуркам хубаво сутрин и вечер. След като минат прецеждам през тензух течността и пълня пак в бутилките като на всяка бутилка слагам по лъжица сол. Връзвам ги отгоре с тензух и в мазето до април. Обикновено е готов, ако не е била сурова зимата. Една бутилка оставям за салатата, а другите ги кипвам да убия гъбата и затварям здраво за туршиите есента.

:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ivanovbg написа:
.... и пълня пак в бутилките като на всяка бутилка слагам по лъжица сол. .....
:partyman:
На 10 литрова бутилка слагаш 1 лъжица сол?
hidrazin - майстор
А защо въобще слагаш сол? Нямаш ли солница за да си солиш салатата? :-D
Аз предпочитам винения оцет.
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
ivanovbg написа:
Много ли е? :?
Не, не знам защо изобщо слагаш сол. Никога не съм правила оцет.
Просто четейки рецептата се обърках. Започваш с една 10 литрова туба (или аз съм си представяла 1 десетлитрова), После прецеждаш и според мен остава наполовина, 5-6 л., после пълниш бутилкИ, в мн.ч. И изведнъж изтръпнах, че съм объркала всичко. И че слагаш на 0.700 бутилка цяла супена лъжица сол :-)
Щом ти е ОК оцета, значи си е ОК рецептата.
Защо всъщност се слага сол?
  • 1
  • 2

Тема "Рецепта за ябълков оцет в домашни условия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: