Съвети за начинаещи готвачи.
OwnerBG - специалист
Домашната лютеница е ............... Абе страхотна е.
Има много рецепти какво да се сложи освен домати, печени чушки, патладжани.
Нека да започнем да ги събираме на едно място.

20 кг домати, по-месести.
10 кг червени чушки
1 л олио
1 дамска шепа сол
2 дамски шепи захар
вместо захар може да се сложат 2 килограма сварени и смлени моркови.

После започват вариациите с черен пипер, кимион, дафинов лист, чесън.

Горната рецепта ще я правя в размер на 15 дози в Юнашкия тиган.
Така и така на доста хора мяза на тава за лютеница, да пробваме дали ще стане.
Ако имате идеи за някоя бабина тайна, давайте ги.
LazarGanev - "Велик майстор"
Патладжана си забравил, а той е най-важен за вкуса. За описаната доза - 6-7кг ще са добре. Подправка - само чубрица. Ние я правим на етапа - юли-август сгъстяваме доматите на пюре и в буркани (защото тогава са в изобилие в градината и трябва да се оползотворят), а септември като излезе червения пипер - продължаваме същинското производство.
stiv1961 - майстор
Ей тук намерих една статия/ рецепта/ за домашна лютеница. Ние я правим по същия начин в края на август и началото на септември:
http://silvermountain.mikeramm.com/2008 ... yutenitsa/
tysonlkr - специалист
LazarGanev написа:
Патладжана си забравил, а той е най-важен за вкуса. За описаната доза - 6-7кг ще са добре. Подправка - само чубрица. Ние я правим на етапа - юли-август сгъстяваме доматите на пюре и в буркани (защото тогава са в изобилие в градината и трябва да се оползотворят), а септември като излезе червения пипер - продължаваме същинското производство.
Би ли споделил как правите пюрето от домати. В една рецепта за домашна лютеница, която приготвяме слагаме един буркан доматено пюре, да видя как ще стане с домашно приготвено.

Нашата лютеница се прави така:
Необходимите продукти за една доза са:
6 кг. червени чушки, които се пекът, обелват и смилат
1 буркан доматено пюре
200-300 гр. мед
100 мл олио, което се препича отделно
сол на вкус

Всичко това се разбърква в една тава/тенджера на тих огън, като се свали от огъня се добавя меда.
STO-YAN - специалист
Ето и едно улеснение: нарязаните домати се слагат в чувал от захар и се оставят да се отцедят хубаво. След добро отцеждане,
остава по-малко течност в тях и процеса на варене значително се съкращава! Аз закачам чувала на края на асмата за 24-36 часа. Да Ви е сладко! :tonqe:
LazarGanev - "Велик майстор"
tysonlkr написа:
Би ли споделил как правите пюрето от домати.
Ами доматите се пресоват през специална машинка или приспособление към месомелачката, така че да се отделят люспите и семената и после се изсипва в голяма тава, сгъстява се и се затваря в буркани да чака пипера и патладжана наесен. Те се пекат и се белят преди да смелят.
Стефко - специалист
STO-YAN написа:
Ето и едно улеснение: нарязаните домати се слагат в чувал от захар и се оставят да се отцедят хубаво. След добро отцеждане,
остава по-малко течност в тях и процеса на варене значително се съкращава! Аз закачам чувала на края на асмата за 24-36 часа. Да Ви е сладко! :tonqe:
За това време доматите ще се вкиснат. Който не ми вярва, нека пробва. :?
Последна промяна от Стефко на чет юни 21, 2012 8:50 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
И аз тъй мисля, маде да знам :?
STO-YAN - специалист
Базикам се! Няколко часа са достатъчни, но наистина закачам чувала свободно да се отцеди сока.
iivanov - майстор
STO-YAN написа:
Базикам се!...
Простете за отклонението,но според учителката ми по български думата произлиза от староарабски и означава"бъркам си *тзад" :ug:

Тема "Иде времето на домашната лютеница" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: