• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
nikogargov - специалист
Здравейте колеги, знам, че по темата има доста изписани статии и доста големи диалози са сътворени. Не мога да кажа, че съм изчел всичко, но доста почетох и доиде момента да опитам и аз какво ще се получи. Реших да ви се похваля и да споделям всичко свързано с опита ми. Рецептата на която съм се спрял е: 80л. вода
10 кг. пшеница
10 кг. захар
150 гр. мая за хляб
лимонтузу
Пшеницата я накисвам в съд с вода за 24ч. след това пшеницата се изцежда от водата и се оставя да покълни, достатъчно е само 20% от пшеницата да е покълнала. От водата се загрява количество вода за да може захарта да се разтопи добре и след това се смесва в бидон заедно със пшеницата и останалата вода разбърква се добре. Добавя се лимонтузуто и също се бърка за да може да се разтвори добре и то, и накрая се добавя разбитата мая, и също се разбърква добре. Покрива се със капак и се запечатва. Седем дена всеки ден се бърка, и после седем дена не се бъркат. Вари се когато течноста остане бистра. Когато се вари пшеницата трябва да се отдели и да се вари само течноста. Казва се, че пшеницата може да се използва 4 последователни пъти, но аз не мисля, че е редно, но вие сами си прицинете.
Тази вечер накисва пшеницата. Забравих да спомена че е добре джибрата да се държи на стайна температура. :partyman:
VLADO66 - майстор
Да се надяваме че Дянков не чете тука :-D .Това съм го правил по този метод преди много години,като в готовата продукция сложих дъбови клечки и оставих да отлежи няколко месеца :wink:
nikogargov - специалист
Е тогава Дянков наистина може да има нещо напротив за дъбовите клечки :lol: :lol: :lol: , но и аз съм опитвал ракия с дъбови клечки.
hygro - майстор
Едно е сигурно - горното не е пшенична ракия. На нея захар не ѝ трябва.

Имаш ли представа защо и как се оставя да покълне пшеницата и колко прецизен трябва да бъде топлинният режим, за да има изобщо някакъв ефект от начинанието? С просто загряване и разбъркване е невъзможно да озахариш нишестето в зърното и цялата пшеница си отива зян. То затова и на някой му е хрумнало да слага тая захар, за да компенсира проваленото озахаряване.

Тъй като озахаряването с пшеничен слад е доста капризно и не е за начинаещи, можеш да се пробваш с купешки ензими - има и високотемпературни, с които се работи по-лесно.

Ако наистина искаш да разучиш технологията, ще трябва доста да почетеш.

Ако ли не ти се чете, прави каквото си започнал, а вместо пшеница можеш да сложиш и стари терлици - все тая.
Фло - специалист
hygro написа:
Едно е сигурно - горното не е пшенична ракия. На нея захар не ѝ трябва.

Имаш ли представа защо и как се оставя да покълне пшеницата и колко прецизен трябва да бъде топлинният режим, за да има изобщо някакъв ефект от начинанието? С просто загряване и разбъркване е невъзможно да озахариш нишестето в зърното и цялата пшеница си отива зян. То затова и на някой му е хрумнало да слага тая захар, за да компенсира проваленото озахаряване.

Тъй като озахаряването с пшеничен слад е доста капризно и не е за начинаещи, можеш да се пробваш с купешки ензими - има и високотемпературни, с които се работи по-лесно.

Ако наистина искаш да разучиш технологията, ще трябва доста да почетеш.

Ако ли не ти се чете, прави каквото си започнал, а вместо пшеница можеш да сложиш и стари терлици - все тая.
:prayer: Съгласен напълно ,няма какво да се добави просто!
jekasus - майстор
Прилича на руски самогон.
nikogargov - специалист
hygro аз съм отворена книга и поемам всичко каквото ми се подаде. Щом ти си прочел толкова литература, че можеш да помагаш, помагай а недей само разлавай кучетата :? щом искаш да помогнеш постни това което трябва да ПРОЧЕТЕМ. А за терлиците, може и да пробвам, все пак сада картофи както бате Бойко посъветва. Извода ми е ако кожеш да помагаш, помогни а не плювай :wink: съжалявам ако си искал друго да кажеш а не съм те разбрал :partyman:
nikogargov - специалист
Фло написа:
hygro написа:
Едно е сигурно - горното не е пшенична ракия. На нея захар не ѝ трябва.

Имаш ли представа защо и как се оставя да покълне пшеницата и колко прецизен трябва да бъде топлинният режим, за да има изобщо някакъв ефект от начинанието? С просто загряване и разбъркване е невъзможно да озахариш нишестето в зърното и цялата пшеница си отива зян. То затова и на някой му е хрумнало да слага тая захар, за да компенсира проваленото озахаряване.

Тъй като озахаряването с пшеничен слад е доста капризно и не е за начинаещи, можеш да се пробваш с купешки ензими - има и високотемпературни, с които се работи по-лесно.

Ако наистина искаш да разучиш технологията, ще трябва доста да почетеш.

Ако ли не ти се чете, прави каквото си започнал, а вместо пшеница можеш да сложиш и стари терлици - все тая.
:prayer: Съгласен напълно ,няма какво да се добави просто!
Фло друже ако няма какво друго да се добави не го дабавяй брат. Ако и ти можеш да помагаш помагай ........ Не бъдете срамежливи, щом ти е наясно и на теб разказвай.
hygro - майстор
Е, не мога да ти спестя усилията - материалът е доста обширен. Тук има няколко теми, от които да добиеш представа:

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=24
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=90
http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=1462

и т.н.
nikogargov - специалист
Благодаря, ще почета
  • 1
  • 2

Тема "Пшеничена ракия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: