• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Съвети за начинаещи готвачи.
Миленица - специалист
Не би трябвало да е проблем готварската сол.
А ние снощи вече опитахме паламуда :)
Изображение
Отстраних кожата и костите и го нарязах. Изцедих половин лимон, а другата му половина нарязах на мозайка, добавих лук и ... вкусота. :)
radius - майстор
Дайте някаква актуална цена от тия дни. Тук го има по 8-10 лв., за Бъъгас чувам дори и 4-5лв. Филма, на какви цени се продава в Поморие, за 10 кила по-добре да се разходя.
gogata1987 - специалист
Позволявам си да се включа по темата като голям фен на въпросната рибка. От един стар семеен приятел от Созопол имам следната рецепта за пресносолен паламуд, която се приготвя сигурно десетилетия в семейството. Не е кой знае какво като сложност, но става чудно мезе за водка(приготвил съм си десетина бройки във фризера, които очакват по-добри времена :D) :drinkers:.
Избира се по-големичък паламуд, може и повече де - колкото ви е нужно. След почистването и измиването, се нарязва на "котлети", дебели 4-5 см. Овалват се парчетата в морска сол и се подреждат в кутия(или друг добре затворен съд), на дъното на която има 1-2см насипана морска сол. След това се слага за около 3 дни в хладилника, на най-студеното място. Въпрос на вкус е колко дни ще го държите - на мен, например, 2 дни ми е безсолен, а 4 - прекалено солен. :? Та, като решите, че е готов се изважда, измива с вода, почиства от кожата и костите и се нарязва на парчета, заедно с червен лук и лимонов сок. Излишно е да споменавам филийките ръжен хляб(или какъвто обичате), намазани с масло и чашката/ите водка. :mrgreen: .
filmatoplo - майстор
Лакердата се приготвя така че осолените трахули се редят после в буркан и се залива със сгорещено преди това и изстинало олио или зехтин :wink: .
stiv1961 - майстор
filmatoplo написа:
Лакердата се приготвя така че осолените трахули се редят после в буркан и се залива със сгорещено преди това и изстинало олио или зехтин :wink: .
Да попитам- лакерда и торук едно и също ли е :?
gechev - специалист
Лакердата е вид консерва, а турука е най едрия паламуд, над 1.5 кг.
stiv1961 - майстор
gechev написа:
Лакердата е вид консерва, а турука е най едрия паламуд, над 1.5 кг.
А според гуглето на едрия/ есенен/ паламуд гърците му викат лакерда, а турците- турук/ или торук/ ...а сега де :?
gechev - специалист
Може би думата лакерда да идва от гръцкия език, защото 80% от жителите на нашето Черноморие са биле от гръцки произход. До преди 30 години си спомням в "Гръцката махала " във Варна хората на възраст говореха на гръцки и къщите им миришеха на риба, а в Созопол не се чуваше българския. Когато говореха на български съскаха. Аз мисля, че като хора рибари и свързани с морето гърците са продавали паламуда на българите във обработен вид консерва и са и казвали лакерда/ паламуд /.Получава се нещо XEROX = принтер, като наложен изказ. От Дуранкулак до Резово за рибата в маломерен вид сега се е наложила думата "циганка", средния -"паламуд", а едрото- " турук". Турук става по това време на годината, ако водата е още топла и има налична ува/малка стадна риба/, която е основната храна на паламуда.
filmatoplo - майстор
малкия -"циганка", средния -"паламуд", а едрото- " турук" -Така му викаме тук :wink: .Лакерда е гръцко, турук е турско. Не съм сигурен някъде дали е същата риба -тунец. :?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Паламуд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: