• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Съвети за начинаещи готвачи.
Стефко - специалист
С какво вино върви тоя паламуд?
kuger - майстор
Миленица написа:
Благодаря на всички, които се включиха. Явно при мен вариантът с веенето на паламуда отпада щом съм му отрязала главите и особено опашките. Мислех за някакъв вариант да ушия торбички от тензух и така да го овеся, но ще се откажа.
Признавам си, че ме притеснихте с това срязване по протежение на гръбначната кост до опашката - надявам се да ми се осоли нормално рибата и без този разрез.
Четейки отново постовете, се сетих, че при почистването на рибата, когато се запазват главите, е необходимо да се изрежат и хрилете и получилите се отвори също да бъдат запълнени с морска сол.
Ами това е засега, по съвет на пишещите в темата, ще забравя за известно време за рибата :)
През това време се надявам да сондираме повече мнения.

Предстои продължение ...
Хрилете обезателно се махат, а за веенето има решение,голяма игла, прошиване в близост до гръбнака и здраво стягане. Не е фатално, че няма прорез. То не е срез просто мушкате с по-тънък нож по продължение на гръбнака и леко към гърба, в посока опашката. Прави се с цел по-добро проникване на солта.
Голямо обяснение дадох :-D
Миленица - специалист
kuger, обяснението е перфектно, разбрах какво имате предвид, но въпросът е, че не съм го направила. Обаче едва ли е добре сега да ровя рибата и да прорязвам. А едно две парчета ще пробвам да направя и веяна :lol: обаче как ще разбера кога е готова, като няма да има откъде да потече "сополче" ... #-o :lol: След колко време ще мога да я овеся? Да чакам две седмици или по-рано?
kuger - майстор
Мазнинка ще капне, нищо, че няма глава. Колко да се чака? Колкото може да се изтрае :-D , но е добре да мине поне седмица, да се изпече в солта, все пак сурова ще се консумира.
bycec - специалист
Идеята на осоляването е изваждане на водата от клетките на рибата с цел съхранение . Минималното време за тази процедура е 10-15 денонощия. Не е проблем да се консумира и след едно денонощие престой(пресносолна), но това обикновено е съпроводено с бурна стомашно/чревна дейност.....
Миленица - специалист
Вече се обърках. Това не е ли прекалено дълъг период? Не знам, по принцип месото на рибата е крехко, защо да му е нужно толкова дълго изпичане със сол?
kuger - майстор
bycec написа:
Идеята на осоляването е изваждане на водата от клетките на рибата с цел съхранение . Минималното време за тази процедура е 10-15 денонощия. Не е проблем да се консумира и след едно денонощие престой(пресносолна), но това обикновено е съпроводено с бурна стомашно/чревна дейност.....
Не посмях да предложа пресносолка, че :-D :-D
Миленица - специалист
Ден седми от слагането на паламуда в солта.
Препържих в тиган олио с хапки хляб до зачервяването им.
Изображение
Когато изстина олиото извадих паламуда, почистих го от солта. Две от рибите нарязах на филийки и ги напълних в буркани, като между парчетата слагах кориандър и бахар. Във всеки буркан сложих и по листо дафинов лист. Залях ги с олио. Прибрах бурканите в хладилника.
Изображение
Останалите четири риби завих всяка по отделно в домакинско фолио и прибрах във фризера.
Изображение
Ще ги мариновам, след като свършат първите два буркана.
Предстои продължение :)
LazarGanev - "Велик майстор"
А виното на Милен бяло или червено?
Миленица - специалист
Абе по принцип препоръчват рибите да се консумират с бяло вино, но аз предпочитам червеното, а от това лято взех да наблягам и на розето. Абе паламудът да стане хубав, пък все ще уцелим и виното ... :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Паламуд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: