• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
Прочете темата в линка
http://pishmanribar.m6solutions.com/%D0 ... %D0%B0-78/
това, което пише е същото, което аз знам, а съм го учил от майстор рибар, мир на праха му, млад ни остави!
Спазвайте рецептата и няма да има изненади, а кеф от отлично мезе!
пп: Като е готов моят паламуд ще го снимам, а знам, че ще стане, от 30 години така го правя и съм нямал изненади.
SEV - специалист
kuger написа:
SEV написа:
И аз да се искажа :-D .Паламуда се нарязва на филийки,приготвя се плънката от лук на кръгове,моркови зелен и червен пипер,гъби,моркови,куркума,малко индийско орехче,малко лющян,магданоз,кисели краставички.Плънката се задушава и се нарежда един ред плънка,нарежда се рибата,върху рибата се нареждат тънки резени лимон,пак плъна,след това доматена консерва(може и прясно),слага се в загрята фурна на 200 градуса за 40-50 минути.Солта и черния пипер е на вкус,а бялото вино е според-кой колкото носи :partyman: .Да ви е сладко :) .
Това за солена риба ли :? :shock:
С прясна(или там колкото :) ) го правим в къщи,със същия успех може да се ползва по голяма скумрия.
kuger написа:
Nickola написа:
Здравейте!

За първи път се опитвам да правя паламуд и почнах, следвайки рецептата на kuger.
Днес са точно 14 дни от налагнето на 4 паламуда в едра сол.

Извадих едната, почистих от солта и опитах....много е солено и сухо.
Нарязах я на трахули и ги натопих във вода. Останалите 3 риби са си в силта.

Какво да правя нататък ?
И
Добре, бе човек, защо не ми прочете целия пост? Изкисват се в прясна вода, минимум 24 часа !
Две риби от моите са във вода, утре сутрин правят 48 часа и ги провесвам да се веят.
Прикачен файл:
20121208_195034 (816 x 612).jpg
ОК, това го видях и веднага ги слагам да се киснат в прясна вода, като сменям водата, нали ?:)

Но ти след това имаш един коментар за нарязване на трахули, и накисване в олио.
Кое от двете правиш - нарязани в олио или веяни ?
kuger - майстор
Така нарязани нямам понятие какво ще се получи. При изкисването водата се сменя през около 6-8 часа.
Пост за риба в олио, особено паламуд, нямам.
В олио правя дребна риба, но там процедурата е друга.
kuger - майстор
Прикачен файл:
20130106_151431 (600 x 450).jpg
20130106_151431 (600 x 450).jpg (56.76 KиБ) Видяна 4242 пъти
Е, за това става дума
SEV - специалист
kuger написа:
Прикачен файл:
Прикаченият файл 20130106_151431 (600 x 450).jpg вече не е достъпен
Е, за това става дума
Изобщо не ми хареса,липсва това
Прикачен файл:
1275045524.jpg
1275045524.jpg (45.76 KиБ) Видяна 4231 пъти
Айде жив и здрав :-D
kuger - майстор
filmatoplo написа:
kuger :prayer: =D>
Традиция, и върнати много спомени :supz:
filmatoplo - майстор
Аз понеже нямам веян , а само замръзен в лехела , изврънках един приятел да донесе у нас за мезе , от мен виното -3 вида липа и сира . :drinkers: .Паламуда беше 1 към 1 с твоя от снимката :tonqe: .
Илчо Илиев - майстор
Търсих тема за маринована скумрийка,но или малко съм търсил или няма, та ще кажа аз как я правя, пък може и да ви хареса...
Най добре е да е прясна,но тъй като е трудно и добра замразена да се намери я правя с каквато има,а да вметна, пробвах няколко пъти и салака и с нея става супер...
Ако е замразена скумрия със съмнително качество не се размразява напълно,аз я слагам в кофа с вода и след час е готова...
Нарязвам я на колела с дебелина 3-4 см, (главите и опашките може с домати на фурна)..
Червата се махат лесно, като ги натиснеш и излизат, номера е да се изчисти идеално мизерията по гръбнака...
В подходяща кофичка/голям буркан се посипва 1 шепа сол, няколко даф листа и чер пипер и се реди плътно рибата и пак сол, листа, риба...
в зависимост от сезона се държи на хладно поне 3-4 дни , след това се залива с вода и се отлива няколко пъти, да се отмие излишната сол...
Понамества се рибата и се залива с оцет, разреден с вода-1/1, така престоява 12 ч-24 ч и се излива оцета..
Залива се с олио,но малко...прим 150-200мл и се разклаща добре, да се омазни добре рибата и след това може да се използва за всякакви мезета...., преди употреба е добре пак да се разклати да се омазни добре рибата...
Съхранява се в хладиник,но не повече от 10-15 дни, ако е за повече ,трябва да се залее до горе с олио...
Така сме изяли поне 200кг скумрия и е доказана рецепта, пробвах със сладководна риба,но...не се получи
За тая рецепта стават всякакви морски риби, от трицона/щпроти до паламуд,стига да има де...
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Паламуд" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: