Съвети за начинаещи готвачи.
bulhomes2 - майстор
Тъй. Направих опита. Сача сме го ползвали само веднъж преди 4-5 години и тъй си пепелясва в един шкаф. Май трябваше да го поизмия преди опита, но си викам да не го мокря... Клипа синковеца го забърза, че иначе е отегчителен. На 6-тата минута вече котлона е на 6. Вижда се как се променя цвета на сача като загрява. Изумително за мен обаче като загря запуши много яко и сякаш изпусна някаква течност върху плота. Нямам идея от къде се взе това, но по-си мисля, че е нещо от него. Жената чисти плота малко преди опита, но не вярвам да е от това. Както и да е. Не можеше да се диша вече от пушилка и му налях ползвано студено олио. Ми нищо не му стана на сача.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mWV12oHG5gk[/youtube]
filmatoplo - майстор
:) Намажи го с нещо животинско -мас или сланина , скоро един приятел ми даваше съвети как се прави ефекта -цвърчащ сач :wink: .
bulhomes2 - майстор
Аз знам как се прави и съм го написал на предната страница. Това беше да видим дали сача е различен от този от женския пазар.
gogata1987 - специалист
bulhomes2 написа:
Аз знам как се прави и съм го написал на предната страница. Това беше да видим дали сача е различен от този от женския пазар.
Чак сега виждам клипчето. Сача от женския пазар беше снежно бял(буквално), не като този от клипа. явно наистина беше някакъв ментак... Ходих до там, разбрахме се уж човешки с продавача, че са му кофти сачовете и са опасни, и как нямало да ги продава повече, върна ми 10-те лв и кой откъде е. Минах преди няколко дни от там и пак имаше бели сачове... :finga:
Мога ли да помоля за съвет, аз имам сач но никога не съм го ползвала, но прилича на този, който е на снимката. Та въпросът ми е мога ли да го ползвам на газов котлон? Страхувам се да не се спука.Благодаря предварително, ако ми отговорите.
bulhomes2 - майстор
Ако е нов - първо на ел котлона, полекичко и мазане с мас. Като се изпече веднъж съм чувал, че ги слагат и на газови котлони, но не съм го правил. И не се страхувай толкова - като се спука, чудо голямо. Нали са до 10 лв...
stiv1961 - майстор
От горчив опит знам, че сача винаги трябва да се загрява бавно и постепенно и докато се загрява се маже с мас. Тъщата ми го е казвала :) а какви катми и гюзлеми прави тя....... в събота се пръснах от ядене :-D . Така, че с газовия котлон е малко рисковано.... ама ти си знаеш. Пробвай като постепенно усилваш пламъка на горелката.
Илчо Илиев - майстор
Здравейте!
И аз вече си имам сач, подарък....
Обаче, на външен вид не е като тоя, който показа bulhomes2, а е по-груб , тежи доста и е по-тъмен на цвят, като пресована глина, не изпекана....
Като четох до тук, разбирам,че това е сурова глина, пресована и трябва да се изпече, за да се ползва за напред, ако може, който е на ясно с тая технология да сподели опит,че ми е тъмна индия...
Другото което искам да знам е как се използва, на какво се грее и как се процедира при поднасяне, какво е най-подходящо за готвене на този уред....абе не съм виждал такова нещо ,а като гледам какви неща сте направили, явно си е нещо добро...

п.п. bulhomes2, подариха ми и гювеч, 7 л. се оказа точно за моите фурни, по-голям няма да се събере, освен ако е по-разлат и ..по-нисък, но...вече го пробвах и манджата стана убийствена
Изображение

Изображение

:drinkers: :partyman:
bulhomes2 - майстор
Виж мамите - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=92854.30 Те по-разбират на готвенето...

Тема "Сачове, мезета и други вредни работи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: