Съвети за начинаещи готвачи.
iivanov - майстор
Има ли във форума любители на самардалата и към какви ястия я слагате.Как приготвяте шарената сол?
Gnus - специалист
При мен самардалата не успява да стигне до ястие. Или така я изяждам, или с хапка, че е соленичка.
zmiori - специалист
Аз и дъщеря ми сме и луди фенове.
Ще кажа как я е правила баба ми / съмняваме че ще се навиеш да го ползваш/.
В дървена чутора/ голям и дълбок дървен съд /чукало// се слага морска сол и прясно набрана самардала и че чука докато се получи гладка каша. Тази каша се нанася върху зебло/ плат/ опънато на дървена рамка. суши се на сянка. Като иссъхне се пресява това което остане в ситото се слага в чутората с новата "смес" и се повтаря така докато самардалата на полето /гората/ изсъхне. Потози начин е получава подправка с наситен пастелен цвят и уникален вкус. Няма оставаши в солницата солни остатъци. "Истинска" самардала съм ползвал преди повече от 10-15 години /баба вече я няма/. Сега щерката ми носи купешка от Варна ама само прилича на "онази".
Слага се на почти всички постни чорби. Ама наи много "изчева" с картофи. Варени или печени топли картофи се мацва чисто масло или маргарин поръсва се със самардардала и ако някой ти го пипне го убиваш и с удоволствие си доизяждаш парченцето.
Ако смяташ да береш самардала сега е момента само недеи къса средното листо защото от там ще излезе "кукудата" която ще хвърли семената.
Ако ти е здрав стомаха пробваи да си нарежеш прясна смардала с малко зелена слата /маруля/ /за убиване на лютивината и наситения аромат/. Като малък съм живял на село една година тогава съм виждал дядо ми и братята му да замезват такава салата ама редовно им "свършваше" ракията /ако изобщо може на балканджия да му свърши ракията/.
gogin - специалист
На всякъде я слагам тази сол, така ми бе представена когато ми я донесоха. Скоро жена ми си сложи на една филия с олио шарена сол и пипер и реши да пробва и самардала, две седмици само това яде. Използвам я, но в минимални количества, че ме прдупредиха,че при по голяма доза накъртя и те погнусява.
zmiori - специалист
gogin написа:
На всякъде я слагам тази сол, така ми бе представена когато ми я донесоха. Скоро жена ми си сложи на една филия с олио шарена сол и пипер и реши да пробва и самардала, две седмици само това яде. Използвам я, но в минимални количества, че ме прдупредиха,че при по голяма доза накъртя и те погнусява.
Не се притеснявай аз съм на 46 г. израсъл съм с нея и още не съм се погнусил. Единствения период през който не съм я ползвал бе докато служих на границата.
Пък и по нагоре писах че старите хора са я яли /ядат/ на салата. Тогава вкуса и аромата са в пъти десетки пъти по наситени. Аз също си слагам ама само по няколко стръка в зелена салата ама ми е кофти стомаха та затова.
teon - специалист
...идва Великден...перфектно съчетание е с варени и пържени яйца...
Илчо Илиев - майстор
По нашия край няма такова понятие-самардала, поне за толкова години не съм го чувал,но най-вероятно му казват по друг начин...
Ако може малко пояснение, какво ,от къде и как се приготвя...
teon - специалист
...има инфо из нета...ето ти един линк...
http://www.google.bg/url?q=http://www.e ... SlQL8y8Pzw
...ако намериш луковици може да си сееш в двора...по туй време съм виждал да продават цели снопчета листа по пазарите...
iivanov - майстор
Листото в напречен разрез прилича на трилъчевата звезда на мерцедес.Вкусът не прилича на нищо друго и трябва да се опита.А да,след похапване на прясна самардала не трябва да се излиза на обществено място,че вони по-зле и по-дълго от чесъна. :-D Доколкото знам в диво състояние расте по средното черноморие,Странджа,Сакар и около Стара Загора.От години се опитвам да го завъдя,но с нищожен успех.Семената трудно кълнят и то в продължение на три години.Ей покрай това се облизвам,но не смея да късам

Прикачен файл

20130423_084051.jpg
Последна промяна от iivanov на вт апр 23, 2013 8:46 am, променено общо 1 път.
inspo - майстор
Ами купи си луковици...

Тема "Самардала" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: