Съвети за начинаещи готвачи.
gechev - специалист
Ако има някой в повече да праща по Еконт. Аз ще платя за доставката.
vvg - специалист
В градинката ми има 4-5 стрька самардала,но колкото и да се мьча да я развьдя от семена,не става.Почна с едно растение,после 3-4,ама си излиза това,което то си реши...На пазара в раднево има един дядо,койтопродава подправки.Има и самардала-50гза левче.Дано помогнах...
hidrazin - майстор
В Нова Загора на пазара я продават на доста сергии. Като купувате самардала гледайте пакетчето - трябва да има хубав, ярък зелен цвят. Ако има жълтеникав оттенък е стояла много време на светло на сергията и е избеляла. Други пък слагат много сол и малко самардала - лесно се познава.
:partyman:
iivanov - майстор
Време е за бране!
Миналата година, да си призная ,направих "малък"гаф.Направих я по вариант на рецептата на zmiori ,като вместо да я счукам в чутура ,я смлях на месомелачка.Растлах я на един чаршаф и за да се проветрява от двете страни я сложих върху пружина от легло.Да, ама не се светнах, ЧЕ СОЛТА ЩЕ ДРЪПНЕ РЪЖДАТА. :wuah:
Ставам сутринта и гледам, кашата покафявяняла.Веднага вдигнах семейството по тревога и започнахме с лъжици да обираме незасегнатите участъци.ТРАГЕДИЯ!!! Наложи се на 2/3 да го изхвърля.Впоследствие сушенето стана в тави.И все пак имаше доволно.Жената, която по принцип ма гледа лошо, кат са напаса, редовно си я ползва шарената сол.
stiv1961 - майстор
Тая работа я свърших преди две седмици с дрелката и месомелачката :) . Задължително я слагам в пластмасови тавички и през два-три дни мама я разбърква с лъжица. Вече имам от новата реколта :)
Илчо Илиев - майстор
Здравей Иво!
Благодарение на теб имах възможността да видя и пробвам тази подправка.
Можах да си изсуша и да сравня с онова, което се продава...е разликата е огромна..
Благодарение на колегата sotirev , който ми изпрати луковички, сега имам поникнала самардала,но едва ли ще стане са бране....доста е малка.
От луковичките, които ти беше ми изпратил не се получи, ''някой'' беше прекопал мястото, където бях ги засял...
Надявам се за догодина да мога да се похваля с обилна реколта,че в нас е май като у вас...жинъта се мръщеше на аромата на самардалата,а в един момент забелязах ,че имам ортаци ....
Lisko - майстор
По въпроса дали се пренася със самолет - да пренася се и бая сме пренесли. Единственото условие е пакетчето да има търговски вид - да е запечатано и да има някакъв етикет. Инак могат да го конфискуват.
По чуждите форуми може да се види, че я отглеждат и по Европа и в Австралия и в Щатите и в Канада. Предимно като цвете, но винаги се намира някой нашенец дето да ги светне, че става и за ядене и после рецептата се предава и преповтаря.
Малко странно им идва щото като си купуваш цветя за градината има един такъв параметър "deer-proof" което ще рече - сърно-устойчив. И в частност самардалата я дават сърно-устойчива, демек сърните не я ядат. Както например не ядат нарциси (но страшно обичат лалета например). А нарцисите ако не ме лъже паметта са си направо отровни. И затова хората се чудят как тъй самардалата не става за сърни а става за хора :)
iivanov - майстор
Получих два дена БАН от семейното ложе. Ама как са напасах само... :rolleyes: :-D
Илчо Илиев - майстор
Ни тъй срам, да дразниш така лошо ората,дет нямат....
Брат, ти беше ми изпратил луковици, после едни друг колега,но така и не се завъди,макар,че беше избило,но...до там, явно по нашия край не вирее...
iivanov - майстор
В края на месеца смятам пак да ходя да бера.
А няколкогодишното тръскане на семена от единственото ми растение даде резултата. Вече имам цели ТРИ. :hurra:

Тема "Самардала" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: