• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Съвети за начинаещи готвачи.
infomar
Когато я поставя в дамаджани с широко гърло за десетина дена отворена (след варенето и) , вътре слагам и 4-5 стръка гьозъм/джоджен - зелен. След 2-3 дена започва да променя цвета си и става мека..... Стръковете се държат вътре докато се получи цвят по желание - леко жълтозелен.....
Лесен и ефикасен метод.
Да не се оставят стръковете вътре за постоянно (макс. 10-20 дена) - да се извадят когато е готова.
stiv1961 - майстор
infomar написа:
Когато я поставя в дамаджани с широко гърло за десетина дена отворена (след варенето и) , вътре слагам и 4-5 стръка гьозъм/джоджен - зелен. След 2-3 дена започва да променя цвета си и става мека..... Стръковете се държат вътре докато се получи цвят по желание - леко жълтозелен.....
Лесен и ефикасен метод.
Да не се оставят стръковете вътре за постоянно (макс. 10-20 дена) - да се извадят когато е готова.
И после как го пиеш тоя жабуняк :-D . Такъв цвят ракия още не съм виждал :?
С кафе на зърна цвета става като на уиски, но от нам си колко години ползвам само черничеви цепенички без кората.
infomar
stiv1961 написа:
infomar написа:
Когато я поставя в дамаджани с широко гърло за десетина дена отворена (след варенето и) , вътре слагам и 4-5 стръка гьозъм/джоджен - зелен. След 2-3 дена започва да променя цвета си и става мека..... Стръковете се държат вътре докато се получи цвят по желание - леко жълтозелен.....
Лесен и ефикасен метод.
Да не се оставят стръковете вътре за постоянно (макс. 10-20 дена) - да се извадят когато е готова.
И после как го пиеш тоя жабуняк :-D . Такъв цвят ракия още не съм виждал :?
С кафе на зърна цвета става като на уиски, но от нам си колко години ползвам само черничеви цепенички без кората.
Този жабуняк, както го наричаш има превъзходен вкус. Пробвай - постави в едно шише един-два зелени стръка, и после ще говорим.... :partyman:
На времето Хемингуей го е прилагал, а той е бил ценител на хубавото питие. =D>
naB4o - специалист
Здравейте колеги, искам да попитам следното нещо, понеже чух няколко мнения по следния казус. Имам ракия, домашна, която я оцветявам с черничеви клечки. Всяка година си отделям по една бутилчица от всяка ракия, ей така за спомен и за добри срещи с приятели след години. В началото първите ми бутилки от 2012 година, съм ги затворил с по 1-2 клечки от черница, и така са си вече 5та година. Станали са като тъмен кехлибар, обаче дочух, че ракията може да понакиселее, ако не се извадят след определено време. Имам забравена ракия от миналата година 5 литра с 3-4 клечки има същия тъмен цвят и не киселее и е мека.
Та питането ми е, да се притеснявам ли за така затворените бутилки през предните години. Запечатал съм им капачките, и не искам да разпечатвам ако наистина не рискувам елексирите.

Благодаря предварително!
Andri01 - майстор
Извади ги. Нищо не рискуваш / освен да я разлееш :( /. Хубаво е в шишетата да има малко въздух-да не са пълнят до тапата. Така ракията поема от кислорода във въздуха и става по-мека с годините.
naB4o - специалист
Отворих си първата ракия, затворена 2012. Много мека, и с приятен цвят, не се усеща кисел привкус, ами даже има аромат на дървесина/бъчва. Какво евентуално може да стане ако оставя клечките вътре?
plamen6703 - майстор
Ако не я съхраняваш добре има опасност от толкова дълго стоене да стане на вода :cool:
Има такива случаи с хора, които си пазят ракията с години и не я пият да е станала на вода като се решат да отворят някое шише за проба :drinkers: :partyman:
miroki - майстор
Вода става, ако е помогнал някой.
Черница повече от 10 дена не е добре да се държи. Става трапчива ракията.
lov - майстор
Ми не си ли чувал вица дето дядото изпил ракия и налял вода. :lol:
zmiori - специалист
Пробвал съм кво ли не.
Най добре със средно препечен дъбов чипс /френски/
Държиш колкото искаш. Цвета според количеството чипс. Омеква придобива вкус на буре, абе мечта.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Оцветяване на ракия..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: