• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Съвети за начинаещи готвачи.
kuger - майстор
zmiori написа:
Пробвал съм кво ли не.
Най добре със средно препечен дъбов чипс /френски/
Държиш колкото искаш. Цвета според количеството чипс. Омеква придобива вкус на буре, абе мечта.
Ха, съмишленик! Откак открих тия чипсове, не слагам нищо друго в ракията. Естествено, "обветрям" я в продължение на 20 тина дни, в бидон покрит с тензух. Става мека, привкуса е много повече отколкото на буре.
Лошото е, че свършва много бързо :shock:
plamen6703 написа:
Ако не я съхраняваш добре има опасност от толкова дълго стоене да стане на вода :cool:
Има такива случаи с хора, които си пазят ракията с години и не я пият да е станала на вода като се решат да отворят някое шише за проба :drinkers: :partyman:
Имам подобна от 1970+ год. на тавана. Нямам си понятие ракия ли е, вода ли е, помия ли е :? Кълна се, не съм доливал вода :-D
plamen6703 - майстор
Преди години дядо и той се кълнеше, че не е слагал вода в едни дамаджани, но беше почерпил с вода едни зидари, които му правеха лятната кухня :-D Съмненията останаха във вуйчо ми, но причината беше в мен и братовчеда :drinkers: :-D
kuger - майстор
plamen6703 написа:
Преди години дядо и той се кълнеше, че не е слагал вода в едни дамаджани, но беше почерпил с вода едни зидари, които му правеха лятната кухня :-D Съмненията останаха във вуйчо ми, но причината беше в мен и братовчеда :drinkers: :-D
При мен няма съмнение, никой не я пипал, просто няма кой. Все се каня да я проверя, но качването на тавана си е приключение, та си стои дамаджанката все още там :-D
miroki - майстор
Аз чипс слагах, но френския бе свършил и взех американски. Пак обработван във Франция. Дали ракията беше кофти, не знам, но стана гадна за пиене. Почти, като на паркет удря. От праскови и кайсии е иначе.
И сега ме е страх да сложа.
plamen6703 - майстор
Зависи от дозирането на чипса и разбира се е въпрос на вкус, който при всеки е различен. Ползвам дъбов чипс и на 20 литра ракия слагам по няма и 10 грама от чипса. Ако ракията е по-голямо количество е добре да се отдели /прежали/ малко ракия да се оцвети отделно, да се опита и ако е добра на вкус да се оцветява и останалата, ако не я бива на вкус да се търси друг вариант :wink: :partyman:
miroki - майстор
Заредих една проба преди малко. Да проверя чипса ли е виновен.
И махнах черницата от първата дамаджана, че вече и е време. Другите ще почакат.
lov - майстор
kuger написа:
При мен няма съмнение, никой не я пипал, просто няма кой. Все се каня да я проверя, но качването на тавана си е приключение, та си стои дамаджанката все още там :-D
Бе да ти кажа не е лошо човек да наглежда от време на време. Остави кушиите и майтапите на страна. Баща ми скрил една голяма дамаджана на вилата в гаража. От тези 30 литровите дето са в дървените каси с талаша. Не я е крил от мен или от някой друг от къщата ами да заради апаши. Замина си стареца а аз а днес а утре да взема да да я извадя щото затрупана с разни боклуци и те така сигурно още 10-на годинки. И си викам имам хубава ракия. А като я изрових се оказа че тапата пукната и съдържанието на половина и има няма 20 градуса. Лека по лека алкохола се изпарил. Та сега ми е обичка на ухото. Пак е пълна с нова тапа ама съм завил гърловината с найлон и добре облепен с ПВЦ лента. И от време на време хвърлям по някое око.:-D
А относно чипса най добре става когато още излиза от лулата и да минава през него. Така по бързо се извличат нещата от него но и се насища с кислород заради голямата му повърхност който мисля че по горе беше обяснено защо е нужен за състаряването.
Andri01 - майстор
Един чалъм: аериране 10-на дена ,барабар с клечките!
gnt69 - майстор
Andri01 написа:
Един чалъм: аериране 10-на дена ,барабар с клечките!
Аз също ползвам само чипс. По 20-30 грама на 10 литрово шише. Имам и едно шише 3 литрово с кило чипс и силна ракия. Ползвам го ако трябва да оцветя ракия бързо. На виното също слагам по 5 гр на литър. Я разкажи за аерирането че ми стана интересно. :partyman:
Andri01 - майстор
Помпичка за аквариум, вкарва въздух . 15лв. е играта.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Оцветяване на ракия..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: