• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Съвети за начинаещи готвачи.
vvg - специалист
Започни отначало!
Сложи серниста киселина да изтребеш всичко дето е живо вътре.Активирай дрожди в отделен съд и 5-6 часа след киселината ги изсипи/акт.дрожди/в материала.Най -добре да е в топлата част на деня .Добави и АКТИВАТОР,за да има какво да плюскат гадините...За друго не се сещам.Успех! :supz:
Svetoslavoff1 - майстор
Май и аз съм склонен да подкрепя vvg, провери и захарноста преди да посееш дрождите.
Успех!
kuger - майстор
crez написа:
Проблем!!!! От джибрата с малко вино в него трябваше да направя второ вино за варене на ракия. Всяка година го правя по един и същи начин, 3кг.захар на 10л.топла вода, две опаковки винени дрожди за червено вино и започва да ври. Тази година ядец, не завира вече втора седмица, подгрявах няколко пъти, не тръгва и не тръгва. Като отваря капака на бидона бие на алкохол. Захарта е същата като всяка година, просто нищо различно. Давайте съвети какво да го правя, вероятно ще се хвърля.
То си е било готово за казана, що не го премери преди да сипеш захар? Спирта в джибрето ще ти прави мръсно. Все пак, добави мая, ако тръгне добре, ако не, бутай в казана, все ще пусне нещо.
crez - майстор
Виното е източено веднага след ферментацията есента, затварям бидона плътно. Остана малко вино и джибрата. Всяка година правя така, пролетта сипвам захар и вода, дрожди и то тръгва, но сега не се получи. Захарността не съм я мерил. Ще пробвам с този активатор и ще премеря захарността.
stiv1961 - майстор
Тази ,,пролетна" операция аз я правя веднага след източването на виното есента. Месец март имам готово второ вино за преварка на ,,огнена вода" :) Мисля, че това е правилния подход :partyman:
kuger - майстор
crez написа:
Виното е източено веднага след ферментацията есента, затварям бидона плътно. Остана малко вино и джибрата. Всяка година правя така, пролетта сипвам захар и вода, дрожди и то тръгва, но сега не се получи. Захарността не съм я мерил. Ще пробвам с този активатор и ще премеря захарността.
Аз си мисля, че просто е ферментирало и е било готово за казана.
Аз второ вино не правя, при условие, че изобщо правя вино. Но, кога правя, точа ширата, слагам дрожди на джибрата и чакам готовност за казан.
vvg - специалист
Това дето е ферментирало е течността,останала от есента,но сега имаме добавени вода и захар.Въпроса е тази захар да стане на алкохол.Май точно щото е ферментирало не може да се събуди нова ферментация :? /мое мнение/...Ами дрожди и т.н.
kuger - майстор
Точно спирта във ферментиралия материал пречи да се възбуди нова ферментация.
crez - майстор
kuger написа:
Точно спирта във ферментиралия материал пречи да се възбуди нова ферментация.
Ми не е точно така, повтарям, всяка година правя това упражнение, в бидона остава малко вино,кал и пръщина. Напролет като се позатопли времето добавям захар,вода и винни дрожди ииии вренето започва, но тази година за първи път не се получи. Защо и аз нямям обяснение :?
chapara - майстор
И аз съм в същото положение с едни дюли, пети месец-15% захарност :? Есента сварих матеряла като отделих дюлевата маса и наложих отново със същата захар "Сладея" и нещата се заковаха на място :shock: :?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Грозде от къде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: