• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
EDI - майстор
Тая магия със сланинката дядо ми, бог да го прости, я правеше с най-редовно преди 40-ина години, ама пусто не хванах неговата процедура, малък бях тогава.Вуйчо ми продължи след него, ама не ставаше както дядо успяваше да я докара.Дядо и риба правеше в каче.
jorkataG - специалист
И аз съм бил малък /отдавна не е гледано прасе у нас /родното ми място/ но съм виждал и питал как се прави и съм запомнил щото съм отраснал с хляб домати сирене и сланина на къра. :drinkers: . На доста хора не им се получава защото не спазват казаното -как да се направи. Също по спомен едно време хранеха прасето с бъркана коприва и требе да ви кажа че това има значение. И сега по нашия край има хора дето с това хранят. Смеските и преди ги имаше но беха други сега вече тия нищо не става от тях бъкани са с кви ли не глупости. Кво рекъл оня "И я моем, и тате мое ака козата си сака пръч" така че с трици маймуни не се ловят :-D .
filmatoplo - майстор
Живот и здраве -ще пробвам рецептите тази есен и зима , че тук в клуба -много върви сланината .Аз друго да питам -от коя порода да е прасето , аз съм от Странджата -и тук криво ляво майсторим :lol: . пп- да питам ,понеже сланинката е тънка около 2 см , има една ципичка и още 1,5 -2 см още бяло , трябва ли да махам това след ципата -то какво ще остане .Аз ползвам порода Пиатрен -те нямат мн сланина .
Стиви - специалист
filmatoplo написа:
пп- да питам ,понеже сланинката е тънка около 2 см , има една ципичка и още 1,5 -2 см още бяло , трябва ли да махам това след ципата -то какво ще остане .Аз ползвам порода Пиатрен -те нямат мн сланина .
Сега вече наистина се ебаваш с нас, нали?
filmatoplo - майстор
Не , питам само , повечето от свинарите тука -като отделят сланината от гърба на прасето я солят така както излиза .дебелината варира 3-4-5 санта .Като стане готова и се нареже за мезе се яде няма проблеми , но в разговор слушам че някой отделял само до ципата .Затова питам -при мен от кожата до ципата е само макс 2 санта .
koveslav - майстор
Ние я редим в съд,слагаме обилно едра сол и накълцан на ситно праз между редовете,затискаме и заливаме с вода от сняг или обикновена преварена,естествено следа като е изстинала..Нивото на водата-2-3 пръста по-високо от най-горния ред.Отлежава на хладно в избата.
Правим от готовата сланина едно приятно мезе:от измита от саламурата и леко изкисната сланина нарязваме ивици с дебелина 2-3см.Нареждаме ги прави,с кожата нагоре в плитка кутия,така че между парчетата да остане минимално разстояние.Заливаме с оцет до нивото на парчетата(като заемат цялата площ на дъното на на избрания съд и разстоянието м/у тях е малко,отива малко оцет) и оставяме да престои около час.После се измиват обилно и се оваля в подправки на вкус.Парчетата се загъват в найлонови пликчета и се слагат в камерата.Така винаги имаме под ръка готово и приятно за консумация мезе,лошото е че вкуса на сланината "олеква", а възкиселкото и подправките разяждат и много лесно се прекалява...:D Наздраве и от мен.

Прикачен файл

Photo0579.jpg
filmatoplo - майстор
Аз я ям до пръсване , е едно парче ми стига -с чесън :lol: .но сега спрях че контактувам с люде постоянно :supz:
jorkataG - специалист
Филме по принцип се отделя до ципата, това са 2-3 санта НО остави кожата.
filmatoplo - майстор
Тази есен ще пробвам рецептата ви ,до сега не бях ял сланина от диво прасе , комшията е ловец и горски и за мезе само такава донася .По принцип не си личи , но сега вече я познавам :) .Това зад ципата уж се маха - на масата са все гларуси -аз режа те лапат :lol: .
filmatoplo - майстор
Ако на някой му е излишно полувин кило от миналата година да праща ,приемам по еконт за м сметка :drinkers: .Далеко е коледа , а миналогодишната свърши отдавна :yawinkle: .
  • 1
  • 2

Тема "Сланина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: