• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
sergy - напреднал
Колега nikolson, ако може малко по-подробно за катъка. Харесваме го много, но рядко успяваме да уцелим вкусен. Ще се радваме да си направим, но не знаем технологията. А и няма стандарт ;-).
А за киселото мляко трябва варене заради "българския" вкус, нещо се пренареждат белтъчините. Не знам подробно защо, но е описано и в стандарта. Пастьоризирането е по-евтиният вариант и вероятно е внедрено в големите фирми.
8180 - майстор
stiv1961 написа:
Да не си чел това проучване :-D
http://bg-vestnik.eu/?p=32536
Не-не - не си падам по подобни.
Сведението е от приятел - колега, инженер, активен пчелар, не ползва И-нет, почти не гледа ТВ, чете книжки - Норбеков само помня, ненавижда "звездата Мермерски", по едно време изобщо не ползваше хладилник, пие ракията с мед.
Като го видя, ще докладвам теорията му - нещо от сорта, че бебетата са приспособени само към майчиното мляко и нататък млекото е безполезно (или вредно, не помня).
Лично не се вживявам - считам, че организмът сам си казва, освен за трайните навици/пристрастия (повечето безспорно вредни).

Апропо, синът ми се роди в СССР - там всичко се правеше от млеко на прах, с ЕДНО изключение - детската млечна кухня. Пробвал съм детския кефир - нищо общо с масовия.

В тази връзка, ми е интересно дали индианците и ескимосите (др.) консумират млеко?
В нашия регион от древността са се въдили (отглеждали) различни млекодайни животни, а дори в религиите присъства виното повече.

П.П. Малко ОФФ - като стана дума. Все се каня да попитам дали във Вашите райони има някъде обичай да се пие ракия с мед, вместо салата? Аз съм чувал за в Странджа.
Евентуално на ЛС да не отклоняваме темата.
Миленица - специалист
В Хасковско са ми разказвали, че катъкът се прави през август месец от овче мляко - тогава било най-гъсто. Прясното мляко се варяло на водна баня до сгъстяване.
atanasov2004 - специалист
Привет майстори домошари :) Ето и нещо от мен. Да, сиренето наречено КАТЪК или КРОКМАЧ се прави САМО! от овче мляко. Най добре е след 15-20 юли, още по добре месец август когато тревата започва да съхне и млякото е с по малко водно съдържание. Купувате си овче мляко от познати хора, по най бързия начин щото времето е топло прецеждате през тензух и слагате млякото да се вари на водна баня. По време на изваряването бъркате само с дървена лъжица/бъркалка/. Процедурата е да се извари минимум 20 % от водното съдържание. Тази процедура се прави на бавен огън и се внимава да не загаря. Продължава 2 до 3 часа. Млякото се охлажда като се поставя тенджерата в студена вода. Тук има вече два варианта : 1.ВАРИАНТ/Класически/- Млякото се подсолява със сол и в продължение на 2-3 дни се държи на хладно като се разбърква с дървената лъжица. Класическо е в хладна изба като тенджерата се държи в студена вода по голям съд / кофа;корито/ на който се сменя водата. Водата е от кладенчова /11-13градуса/. Постепенно като разбърквате млякото виждате че започва сгъстяване, както при киселото мляко. Насипвате в чисти и сухи буркани тип "Омния" до ръбчето и запечатвате с капачки. Бурканите поставяте в конопен чувал или подходяща пластмасова касетка и добре вързани пущате на дъното на кладенеца, разбира се ако не е прекалено дълбок да "зрее" катъка. Така 21 дни до 30 дни.
2.ВАРИАНТ/Осъвременен/ - Същата схема но вече ползвате хладилник, вместо вода и кладенец :-D Възможно е ако има лоша хигиена да се получи
"кипване"-ферментиране с газировка. Това не е добър катък, не траен е, може да се консумира, но може да получите разстройстово на стомаха.
Добре приготвения катък се съхранява в хладилника до първите ранни домашни домати :-D Да ви е сладко дето се вика....
Баба ми правеше страхотен овчи катък. Правил съм и аз но не винаги сполучливо. Баба ми биеше кисело мляко за козе масло, така наречено "бито"
масло....Млякото събираше цяла седмица, като не го подквася - то само си се сгъстяваше....Успех на всички!
stiv1961 - майстор
Темата е за мляко, но да споделя- днес си направих домашно сирене. Казват, че за по- бързо възстановяване след операцията трябва да ям много сирене, но да не е осолено.
5 л мляко, два часа след издояването на кравата :)
1 с.л. мая за сирене
Подгрях го до 40 градуса, сложих маята, разбърках го и го завих в одеало. След час и половина го сипах в тензуха и го овесих за 30-40 минути да се изцеди суроватката( цвика). После го сложих в една тавичка и го притиснах с дъската за хляб и тенджера пълна с вода. след 3 часа го махнах от тензуха, нарязах го и айде в кутията. Всяко парче го посолих съвсем малко, така за идеята. В момента го опитвам, много върви с ракийка от праскови :partyman:
Прикачен файл:
301120142614.jpg
pif4o - специалист
Аз почти не помня някога да сме яли мляко от магазина, само в редки случаи ако закъсане, иначе си купуваме мляко от кравари, а последно време и от млекомат, нямах му доверие какво сипват вътре но се оказа наистина много хубаво мляко и винаги е еднакво. И на вкус е много добро без миризми и прочие. Квасим го по наи простия начин, сварява се, оставяме го да изстине, температурата я мерим със кутрето, въпрос на навик, сипваме го в буркани и слагаме по малко подквас (обикновено ползваме подквас от предните подквасени буркани, но ако вземе да не се получава купуваме кофичка кисело мляко на Елена, само с нея се хваща така хубаво и става гъсто) После жената го завива в едно одеало и така седи 10 тина часа или цяла нощ до сутринта. После в хладилника, обаче рядко го ядем с лъжица от буркана, предимно го пием на аиран и правим таратори :) Забравих да кажа че преди да го налеем в буркани, обираме каимака и го събираме в една сладоледена кутия в фризера, като се напълни кутията от нея избивам 600-700 грама прясно масло, от детските ми годи помня как обирах с пръст маслото от бурилката на баба ми и плесках на мек хляб с чубрица- незаменимо :) Та и сега така, е не го бия с бурилка и не съм толкова млад но усещането е същото като наплескам филията хаха
crez - майстор
Най-важното за качественно кисело мляко е закваската. Във всички кисели млека произвеждани сега щама се унищожава след като се закваси, за да не прокисва бързо. Така,че не е препоръчително да се ползва закваска от такива млека. Аз си купувам това http://www.lbbulgaricum.bg/c/bg/produkt ... lo-mlyako/ и подквасвам винаги с нова закваска. В стари времена закваската се е взимала от сирищито на младо агне(които е клал агне знае за какво става въпрос),или са ползвали услугите :) на мравуняк.
MamaMy - майстор
atanasov2004 написа:
Привет майстори домошари :) Ето и нещо от мен. Да, сиренето наречено КАТЪК или КРОКМАЧ се прави САМО! от овче мляко. Най добре е след 15-20 юли, още по добре месец август когато тревата започва да съхне и млякото е с по малко водно съдържание...
+1
И да добавя, това няма нищо общо със сирене, а с продавания по магазините пък съвсем няма общо. Опитват се да ни пробутат някакъв сурогат от гадно кисело мляко с добавено натрошено сирене. Няма такава отврат.
Катъка се консумира с нарязан пресен домат и обелени пресни печени чушки. :partyman:
Наздраве, че ми потекоха лигите
alsted - майстор
crez написа:
В стари времена закваската се е взимала от сирищито на младо агне(които е клал агне знае за какво става въпрос),или са ползвали услугите :) на мравуняк.
Ма това не е ли за подсирване, не за квасене? То някои наистина знам, че капват по някоя капка сирище на киселото мляко за сгъстяване. Пробвали сме, наистина става по-гъсто, но вкуса се разваля.
zdraveca - специалист
Това което знам аз е, че за хубавото кисело мляко си трябва хубава закваска. Пастьоризираш охлаждаш до около 40 градуса, като го пипаш да ти е топло.... слагаш закваската и завиваш добре за няколко часа. Ако ползвате кисело мляко от магазина има 2 основни момента, ако млякото е пастьоризирано(и вече няма никаква полезност в него) като на онази много голямата фирма, просто няма да ви се получат нещата и в най-добрия случей ще стане на боза.
Другия вариант е, ако все пак има живи бактерии да се получи мляко с вкус много близък до млякото донор на закваската, а то рядко е с желания кисел вкус. Но както знаем повечето млека по магазините, вече са с минимално или напълно липсващо количество на така търсената българска бактерия и на практика си е продукта йогурт познат и произвеждан по целия свят, абе кремче. Също както и по-нагоре бих препоръчал да търсите от някъде да си вземете кисели бактерии, за да си направите кисело мляко. Технологията не е сложна, сложното е да го докараш на вкус, а това идва от факта, че кисели бактерии в българското кисело мляко продавано по магазините вече няма.
Определено не ви препоръчвам да ядете прясно сирене, и извара. И ако за изварата общо взето няма какво да се направи за да узрее препоръчвам да се яде в по-малки количества. То сиренето като поседи в солта и узрява, ако е прясно и безсолно, то пак внимавайте в количеството, съвсем не е толкова полезно.
  • 1
  • 2

Тема "Приготвяне на кисело мляко вкъщи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: