Съвети за начинаещи готвачи.
valentor - специалист
Най-лесното предположение е, че е било подложено на процесът "тумблиране" ,чиято цел е да се шприцова вътре особен разтвор от соли, които са "безвредни" и същевременно позволяват да се продава на потребителя до съм 20-30 процента водичка, проста водичка, която обаче има тежест на теглилката , и доколкото месцето се продава на цена :лв/кг. се приема "от някои" че иде реч за търговска измама/на първи прочит/.
На втори може да се предполагат по ...ъъ.. опасни за организъма неща..
Аре да не продължаваме, че ще стане неполиткоректно.
Конкретно.
Нищо няма да ти стане ...от едно парче месо.
resistbody - майстор
Аз си го обяснявам, като частично окислено месо, което след това е било третирано и отново е "почервеняло"
По-накратко, цвета на месото се дължи на съдържашия се мускулен белтък Миоглобин, той под действието на кислорода се окислява и променя цвета си, той може да се свързва и с други съединения за да се стабилизира цвета (примерно нитрати за получаване на ниторзо пигменти - нитрозомиоглобин)
ето цикълът на миоглобина, наскоро бях гледал по-добър но сега не го намирам а и няма значение...
Изображение те са си оцветени със съответния цвят съединенията та ще се ориентирате


Общо взето нищо му няма на месото, не се притеснявай за пастърмата си, т.к. няма да слагаш добавки, няма да стабилизираш цвета и ще си потъмнее така или иначе ;)
bulhomes2 - майстор
Е те т'ва е то. resistbody :prayer: :prayer: :prayer:
КИМИ - специалист
С една дума- изяж го и нищо няма да ти стане еднократно от химията и повече от тоя магазин за замразявани по 10 пъти лайна, месо не си купувай.
ЗА БОКЛУКА ! Не рискувам с такива меса....... :shock:
bulhomes2 - майстор
Зара, от 5 месеца мръвката е само спомен. Да ти кажа - нищо и нямаше на пастърмата, дето стана от нея...
MMIel - специалист
По темата мога само да добавя да не си купувате месо от големите хранителни вериги. Още повече от овкусеното месо. В офроуд форума има корифей на месата и там можете намерите описание как се изкисват и овкусяват вмирисани меса, как отиват за колбаси и дори и за прясно месо може да се продава.
Нацапайте си ръцете със свинска мас и вижте колко е лепкава и цапаща и винаги когато купувате месо търсете тази лепкавост на месото, а не воднистата лепкавост на желатина. Миризмата на прясно месо също е фактор, но само за хора присъствали на свинска смърт. Ако месото не мирише на нищо значи е обработвано с химия (калиев перманганат, мисля че беше. Докарва цвят и убива миризмата на вмирисано месо). Прясното, необработено месо посивява за един ден на витрината в магазина, както сивата ивица на месото от снимката.
dyaneff - майстор
Дай линк да не ровим целия форум.
MMIel - специалист
Както виждаш самото ми мнение е доста общо и няма как да си спомням работи, които съм чел преди години. Мога да дам само раздел: http://www.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=100. Търси мненията на maxxx.

Тема "Какво и е на тая мръвка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: