Съвети за начинаещи готвачи.
filmatoplo - майстор
Здравейте, един колега ми показа тази тенджерка, какви манджи може да се спретнат в нея, интересно е и загряването с тези -въглища ли са какво, има ли ги у нас. от телефон пиша та не мога да кача снимки и сайт, моля някой да качи. дано ви хареса като Валандара.
hidrazin - майстор
Не знам за какво точно говориш. Тези Dutch Oven са си най-често глинени или чугунени тенджери с капак.
Използват се за готвене директно в огъна на жаравата. Ако си гледал навремето "каубойски" филми, там си носят и готвят в такива кофи.
Нашенския вариант е гърне (боб в гърне :-D ) или керамичен гювеч. Нищо ново под небето.
Даже в керамичните става по-вкусно ако съдовете не са гледжосани.
Лошото на не гледжосаните съдове е че трябва редовно да се ползват иначе може да се наложи да ги изхвърлиш.
Ето, и това е Dutch Oven.
ИзображениеИзображение
А това е нашенски керамичен гювеч. Какво сходство? :)
Изображение
Освен ако не става дума за нещо съвсем друго де. Ама аз лично си предпочитам керамиката.
:partyman:
filmatoplo - майстор
:prayer: Не подозирах че ние си го имаме този съд, но аз говорех за този от чугуна с въглените.
lov - майстор
Такива чугунени съдове има и са се ползвали и у нас. Бабичката на село го ползваше в место гювеч даже до скоро се мотаеше някъде из мазето. Имаше и един чайник и аз го разсипах за да си лея с него оловни тежести. А най много се ползваше един чугунен тиган. Но не е като сегашните тънко емайлирано тенеке ами дебела отливка. Със сигурност имам една запазена голяма купа то си е почти тенджера която е емайлирана но по принцип в съд от чугун при пържене не загаря.
hidrazin - майстор
В тая връзка ето едни откачалници. Ми няма начин да дам 500-600 кинта за една чугунена тенджерка.
http://shop.gamaelit.bg/?module=product ... &cat_id=16
:partyman:

Тема "Dutch Oven" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: