Съвети за начинаещи готвачи.
Gnus - специалист
От 2 години аз съм отговорникът по киселото зеле вкъщи и нещо не мога да го докарам както ми харесва.
Правя го с 40 грама сол на литър вода в пластмасов бидон. Слагам го през първата половина на ноеври. Претакам когато се сетя. За коледа изяждаме по-голямата част. После го забравяме и го дояждаме в края на февруари. Едната година пробвах с морска сол, другата - с готварска. Няма напредък.
Зеленцето иначе е вкусно и хрупкаво и се изяжда без остатък, но е по-скоро солено, отколкото кисело, особено чорбата. Даже накрая, когато почва да смърди, е много слаба киселата жилка.
Къде греша и защо се получава този солен ефект?
rositodor - специалист
Като ти идва солено,махаш една кофа солена вода от бидона(не знам как се казва) и слагаш една кофа чиста вода.....ако ти е солено повтаряш....А за претакането,то се прави всеки ден(сутрин и вечер) докато не го пресечеш с натриев бензоат....след това от време на време....За киселото си го правиш както искаш....колкото по-късно сложиш натриев бензоат,то става толкова по-кисело,примерно след един месец вадиш и пробваш дали е достатъчно кисело,ако е го пресичаш...а ако не е....

P.S Прави се с морска сол....
Gnus - специалист
Може ли заради твърде много сол да не е станало кисело?
Илчо Илиев - майстор
Имаше май друга тема за киселото зеле и там май бях писал аз как го правя от бая години и няма никакви проблеми, освен,че все не стига...
Аз слагам 25 гр сол(обикновена)/1 вода...
Зелките ги почиствам и сцепвам кочана , на дъното на бидоня слагам 1 шепа ориз, един букет стебла копър, нареждам възможно плътно зелките и заливам със саламурата..
Преточвам от хорски срам 2-3 пъти и като стане чорбата добра на вкус-резливо/кисела, пресичам с калиев сорбат-50 гр /бидон 120 л...
Правя и кълцано зеле за по-бърза консумация-накълцвам зелето и го натъпквам в бидон/че и заливам със саламура, нищо друго не слагам и за седмица-10 дни е достатъчно кисело, без ориз/царевица...
Твоя проблем вероятно е от доста сол, все пак тя е консервант и не позволява добра ферментация ..

П.П. Както бях писал и в другата тема, тая година сложих 100кг зеле и миналата седмица сготвихме последното, без да се наложи да слагаме в буркани...
stiv1961 - майстор
Gnus написа:
Може ли заради твърде много сол да не е станало кисело?
viewtopic.php?f=28&t=6742

Чети, ама от първата до последната страница :)

Тема "Кисело зеле: Анализ след сезона" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: